Puçrra fytyre, puçrra fytyre dhe lëkurë problemi


Shkencërisht quhet fytyre puçrra fytyre. Puçrra fytyre, puçrra fytyre - është një sëmundje inflamatore e gjëndra dhjamor dhe follicles flokët e lëkurës. Në shumicën e rasteve, derdh puçrra në fytyrë (ballin, hundë, mjekër), ose mbrapa, se është vendet ku gjëndra dhjamor. Fytyre urryer gjithashtu mund të shfaqen në lëkurën e parakrah, gjoks. Le të flasim sot në temën e puçrra fytyre, puçrra fytyre dhe lëkurë të problemit.
Më të rënda - whiteheads (comedones mbyllur). Me fjalë të tjera, ajo është e bllokuar poret fuqishëm me vrima shumë të vogla. Pa kujdes mjekësor nuk është e mjaftueshme. Pikat e zeza në probleme të lëkurës (comedones hapur) gjithashtu tregojnë bllokuar poret, por ata janë më të avancuar, dhe - më e shërueshme. Puçrra është karakteristikë e adoleshencës. Fajtor për të gjitha, sigurisht, hormonet. Pas pubertetit fytyre zhduken.Për fat të keq, problemi i akneve është e rëndësishme jo vetëm për të rinj. Në të vërtetë, lëkura poroz dhe problematike me vaj - liria për puçrra fytyre. Por! Shpesh pėrcaktuara trashëgim të keqe, ku problemet e prindërve transmetuar për fëmijët. Përveç kësaj, sfond hormonal i një gruaje përfshin puçrra fytyre. Në veçanti, kërcënon të gungave të dhimbshme në lëkurë të rritur nivelin e testosterone hormon mashkullor. Dhe, sigurisht, flakët derdhur situata stresues. Lëkura Problemi është shumë e ndjeshme në këtë drejtim dhe menjëherë reagojnë në negativ. Në një vajzë, ky reagim manifestohet si skuqje e lëkurës në një të kuqe. Gjithashtu, vajzat e sistemit nervor vazhdimisht përpiqen për të krehër, rozkolupaty ekzistuese puçrra fytyrës, e cila sigurisht që komplikon situatën.


Varësisë për cigare reflektuar edhe në fytyrën tuaj. Kjo nuk është vetëm në lidhje me përkeqësimin e çehre wilting dhe të lëkurës. Duhanpirësit Puçrra është shumë e vështirë për të trajtuar. Shpesh gratë personalisht të krijojnë problemet e tyre. Unë kam ardhur në shtëpi vonë dhe shkoi në krevat, nuk lahen. Lodhur? Nesër vmyyeshsya? Dhe në mëngjes tashmë mund të jetë i nxituar gjumit është një person duhet të hiqni përbërjen. Mos harroni të lani, periodikisht të pastër lëkurën me scrubs, maska. Pronarët e lëkurës me vaj duhet të zgjedhin më me kujdes për kujdesin e saj. Në asnjë rast nuk mund të aplikohet në lëkurë krem ​​të tillë me yndyrë, vajra; Provokojë apo përkeqësojnë skuqje të lëkurës mund të shërohet me krem ​​dhe pluhurat që përmbajnë substanca comedogenic që mbush poret. Në përgjithësi, një shtresë e trashë e grim në fytyrën tuaj mund të ndikojnë në lëkurë, sidomos në qoftë se ju përdorni ato në ngrohjes.


Nëse puçrra fytyre ka sulmuar tashmë - nuk mund të angazhohen në vetë. Gjurmët e ndërhyrjeve tuaja mund të mbetet me ju në fytyrë, në kuptimin truest - në formën e plagët. Trajtimi varet nga shkalla e sëmundjes. Nëse forma të lehta të puçrra fytyre, ajo mund të kufizojnë këshillave beautician dhe për të gjetur produkte të drejtë bukuri për fytyrë, nuk do të ndërhyjë në këto rast se një peels, salicili veçanti. Shkalla mesatare dhe të rënda të puçrra fytyre përfshijnë udhëtimin detyrueshëm në dermatolog. Një mjek mund të përshkruajnë mjetet juridike për puçrra fytyre (kremra, xhel, krem), ose shkruani antibiotikët ose medikamente të tjera për të vrarë bakteret dhe inflamacion hequr. Në përgjithësi, trajtimi mund të vonohet për 3-6 muaj.

Kushtoj vëmendje në vendin e lokalizimin e puçrra fytyre. Nëse ju nuk abuzojnë kozmetike dhe ushqim në ju të gjithë të drejtë, është e mundur që problemi është i fshehur brenda. Puçrra në cheeks, mjekër, të ngjarë të shkaktojë skuqjen ishin çrregullime hormonale. Gjithashtu, puçrra fytyre në sinjal mjekër të problemeve gjinekologjike në trup. Puçrra fytyre mbi ballin, tempuj - ju duhet të konsultoheni me një gastroenterologist, dështimet jep traktin gastrointestinal.