Pezmatim i lëkurës atopic në të rriturit


Në të rriturit, dermatitis atopik - një sëmundje që manifestohet si skuqje të lëkurës, siklet pacienti lidhur me kruarje. Sëmundja është e gjatë dhe mjaft e vështirë për të trajtuar, në fakt, shpesh të komplikuar nga infeksionet, natyra virale apo bakteriale. Në shumicën e rasteve sëmundja zhvillohet nga fëmijëria, por në disa raste simptomat e dermatit atopic mund të ndodhë në të rriturit.Shkaqet dhe simptomat


Dermatitis atopik i rritur eshte nje patologji që ndodh kronike, si dhe të lidhura direkt me kodit gjenetik. Emri "atopic" që do të thotë burim nezvidanist e sëmundjes, pezmatim i lëkurës ishte fillimi i qepallave XX-th.Simptomet kryesore - është ënjtje, skuqje, kruajtje të rënda, trashje e lëkurës - Rritja e densitetit të faktit që njerëzit vazhdimisht Chukhai prekur zonat brenda patologjisë përkeqësuar në zonat zgjidhet infeksion bakterial kërkuan. Në dermatit atopic mekanizmat mbrojtëse të imunitetit qelizor reduktuar në masë të madhe, sepse sëmundja ndikon ndjeshëm ndaj infeksionit nga viruset, për shembull, shpesh infeksion përsëritura virus herpes.

Lokalizuara inflamacion, zakonisht në gjymtyrët, bërryla, dermatit atopik përhapur ndodh kur lezione përhapur shkon prapa, gjoks, qafë, mollaqe.


Patologji të shkaktuar nga një proces inflamatore që mbështetet në mekanizmave imune dhe imune, predispozicion gjenetik tek ndjeshmëri të lartë për shkak të sistemit imun reagon ndaj dermatitis atopik, bazuar në grupin e gjenit. Inflamacion mbulon lëkurën, dhe formoi akantolytycheskye shtresë e qelizave të epidermë, të cilat janë shkatërruar më pas, ata thickened, krupnoyadernыe, citoplazmë ngushtë rim bazofylnoy.

Që presion përhapur është e ndryshme në dermis dhe epidermë, në zonat ndërmjet qelizave është një akumulim i lëngjeve i lëngshëm, që formojnë vrima, shkatërrimin e urave lidhëse në mes të qelizave dhe berthamat e qelizave. Në dermis është një shkelje e limfatike dhe qarkullimit të gjakut, rritja e enët venoze bëhet më i gjerë në fushat e follicles flokëve shkeljeve ndodhin exudative dhe proliferative. Leukocytes Derma akumulojnë, limfocitet, fibroblasts, procesi i infiltrimit ato.
Trajtim


Ilaçe të ndryshme në secilin rast, dhe mjek i zgjedhur personale, në bazë të anketës, inspektimin dhe ekzaminimin. Metodat e trajtimin e dermatitit atopik në të rriturit të bazuar në shkallën e crregullimeve te lekures, simptomat forcë.
Qëllimi kryesor i trajtimit të eliminuar procesin e dhimbshëm dhe pastaj të normalizojë strukturën e lëkurës, e cila përdoret drogë në formën e ointments, aerosols që përmbajnë hormone të jashtme dhe drogë brenda. Në shumë proceseve komplekse janë caktuar antiseptics. Emëruar edhe kortikosteroidet, antihistamines. Trajtimi është i nevojshëm në zvogëlimin e mbindjeshmëri të përgjithshëm është e mundur me përdorimin e klorur kalciumi intravenoz, hyposulfite natriumi, trajtim me gjakun e tyre - një autohaemotherapy metodë. Droga antifungal, antibiotikët përdorur në trajtimin e pasojave infektive AD


Është e rëndësishme për të vëzhguar ushqimin e duhur dhe për të eleminuar alergeneve të mëdha ushqimore nga dietën e pacientit. Ushqimet më të zakonshme që shkaktojnë reaksione alergjike, të tilla si mjaltë, agrumet, arra, vezë, qumësht të tërë. Dhe deti: karkaleca, havjar, peshk dhe si. Është e nevojshme për të hequr lëkurën e thatë dhe për të ruajtur ushqimin e saj vazhdimisht duke përdorur emollients, Moisturizers. Duhet gjithashtu ushqen lëkurën pas dush, para se në këmbë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga ekspozimi ndaj erës dhe të ftohtë.