Shumë Moles në trup


Në qoftë se ju mori një shumë të Moles në trup - kjo nuk është arsye për shqetësim. Shumë më keq, në qoftë se kameleoni i vjetër filloi duke ndryshuar ngjyrën apo formë. Le të flasim në lidhje me atë që shkaktoi një metamorfozë të tillë dhe çfarë mund të jenë pasojat.

Pse shumë Moles në trup?Arsyet se një shumë e moles në trup, mund të jenë shumë të ndryshme. Zakonisht këto tumore ndodhin në foshnjëri, foshnjat nuk e bëjnë. Pas vitit të parë të specks të vogla të dritës të bëhet pak më shumë, me kalimin e kohës ata ngrys dhe të bëhet i njohur për ne birthmarks. Shumica e njerëzve këto marka të lumtur për dyzet. Nëse më pak moles - një gjë e rrallë, vetëm 10% e njerëzve të trupit më pak se 25 moles. Parregull numër i madh i tumoreve është 100 dhe mbi njerëzit e tillë në Tokë vetëm 5%. Veten birthmarks shfaqet në përgjigje të dritës ultravjollcë. Gjatë rritjen e qelizave të reja të prodhojnë melaninës tepërt që ndikon ngjyra.

Në shumë vende, birthmarks janë konsideruar si një shenjë e fat i mirë dhe me vetëdije. Jo shumë kohë më parë, studiuesit vuri në dukje se ata që kanë trupit një shumë të moles, mosha shumë më të ngadalshme dhe më pak e njerëzve të tjerë që vuajnë.
Fakti që trupi i njeriut me një shumë të shenjave prodhon qeliza të bardha të gjakut me telomeres zgjatur pak. Ky efekt pozitiv mbi shëndetin:

 • ngadalëson plakjen e organeve të brendshme;

 • reduktuar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare;

 • ul probabilitetin e osteoporozën dhe kockave sëmundjeve;

 • zvogëlon gjasat e kancerit.


 • Ashtu siç është pamja e moles që lidhen me gjatësinë e telomeres, shkencëtarët ende nuk janë themeluar. Kjo është e njëjtë si mister shkaku i numrit shumë të madh të moles.
  Moles të reja - një sinjal i rrezikut
  Nëse të gjitha moles tuaj me ju për një kohë të gjatë, arsye për shqetësim. Por nëse ju vëreni se trupi ishte një shumë e moles vetëm kohët e fundit, është e nevojshme për të shkuar në një mjek. Vetëm Smarter kthehet në një terapist, dhe vetëm ai do të lëshojë një rekomandim për një oncologist ose endokrinolog. Para së gjithash, zgjedhja do të varet nga simptoma të tjera mjekësore që zbulon terapist. Shumica e moles reja paraqiten për shkak të faktorëve të mëposhtëm:


 • Abuzimi i tan;

 • Ndryshimet e moshës;

 • çrregullime hormonale;

 • sëmundjet e lëkurës;

 • sëmundja autoimune;

 • sëmundje onkologjike.


 • Edhe në trup, ka shumë moles reja gjatë maturimit adoleshentëve, shtatzënisë dhe menopauzës.
  Nëse ju keni shumë të vogla Moles në trup, ata nuk ishin të vlefshme për të luftuar, kjo nuk është absolutisht e rrezikshme për jetën. Në mënyrë të ngjashme nuk mbajnë të shëndetit birthmarks kuqe. Kjo qelizat mutated e enëve të gjakut, ata zhduken aq lehtë sa ka. Shumë Moles kuqe në trup - vetëm dëshmi se ju keni një tendencë për rosacea.

  Shumë më e rrezikshme se sa të mëdha, spote fryrë. Këto birthmarks janë lënduar lehtë, dhe kjo rrit gjasat e degjenerimit të tyre në një tumor malinj. Lëkurës kanceri - një sëmundje e rrezikshme dhe udhë e lehtë e saj për vetëm shikuar birthmarks mëdha. Këtu janë simptomat më të rrezikshme:

 • ndryshojë formën;

 • njollë;

 • kruhet;

 • pamja e gjakut;

 • dhimbje të ngrirë.


 • Shumë mjekët rekomandojnë për të hequr pendë të madhe për të shmangur zhvillimin e melanoma në të ardhmen. Kjo procedurë është praktikisht i sigurt dhe me të vërtetë zvogëlon rrezikun, por jo çdo mol mund të hiqet çdo rast - një individ.

  Nëse ju keni një shumë të moles trupit, hiqni ato praktikisht padobishme. Në këtë rast, ju duhet të ndjekin masa parandaluese:

 • Mos përdorni një dhomë me diell.

 • Veshin mbyllur në rroba të verës.

 • Përdorni sunscreen.

 • A nuk e vras ​​birthmarks nuk heq flokët rritje prej tyre.