Dermatit atopic


Dermatit atopic më shpesh ndodh në fëmijërinë e hershme. Shkaku kryesor i fëmijëve mund të quhet trashëgim ngarkuar (nëna ose baba kishte alergji për shkak të ushqyerit e dobët, dehje, çrregullime metabolike, çrregullimet e sistemit nervor dhe endokrine). Por sëmundja mund të shfaqen në moshën e rritur.

Simptomat

Tipar kryesor i dermatit atopic është kruarje të rënda. Lëkurës, sidomos gjatë "rrjedhjen e nxjerrje pushi" (Shlyerja), karakterizohet me thatësi dhe flaking. Lëkura e trungu dhe zgjatues sipërfaqet e gjymtyrë të mbuluara me shkëlqim, mish-colored pllaka.Në mes "rrjedhjen e nxjerrje pushi" vetëm manifestime minimale e dermatit atopic mezi mund të zhvishem ose plas në shtojcën e lob veshit. Përveç kësaj, karakteristikat e mëposhtme mund be'll vini në qoshet e gojës (Cheilitis), mesatare ndarë cik ulët dhe lëkurë dhe skuqje e qepallat e sipërme.

Në rrjedhën e sëmundjes (në varësi të karakteristikave të moshave të ndryshme) mund të ndahet në tri faza - çerdhe, fëmijët dhe të rriturit.

Pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët

Faza Nemovlyacha

Zhvillimi i dermatit atopic zakonisht fillon me 7-8 javë të jetës. Shpërthime janë të vendosura kryesisht në fytyrë, që ndikojnë në cheeks dhe ballin lëkurës. Gradualisht ka ndryshime në sipërfaqet zgjatues të këmbëve, supet dhe të armëve e sipërme. Shpesh mollaqe lëkurës dhe bust prekur.


Faza e Fëmijëve

Ai fillon pas 18 muajsh të moshës dhe vazhdon deri në adoleshencë.

Lëkurës atopic dermatit në fëmijët në fazat e hershme të kësaj faze është e përfaqësuar nga të kuqe, arna fryrë kanë tendencë për të formuar lezioneve lezione të ngurta. Si rezultat i zjarrit kruarje lezione të mbuluara me crusts. Shpërthime janë të vendosura kryesisht në bërryl dhe popliteal kthesa, në anët e qafës, gjoks e sipërme dhe duart. Me kalimin e kohës, shumica e fëmijëve pastrohen nga lezione të lëkurës, dhe janë të prekur vetëm bërryl dhe bends popliteal.


Pezmatim i lëkurës atopic në të rriturit

Adult dermatit atopic fazë ndodh në adoleshencë. Më shpesh ndikon në trupin e sipërme, qafën, ballin, lëkurën përreth gojës, lakimi sipërfaqen e parakrah dhe dore. Kur lëkura e rëndë mund të jetë i impresionuar të gjithë trupin.

Vëzhgimet tregojnë rolin e trashëgimisë në transmetimin e simptomave të dhimbshme nga prindërit tek fëmijët. Po, o Atë simptomat e tij alergjike e dermatit atopic në një fëmijë të zhvilluar në 40-50% të rasteve të nënës - në 60-70%. Nëse të dy prindërit janë bartës të Atopy, incidenca e sëmundjes në një fëmijë arrin 80%. (Mazytov LP 2001).


Në një numër të caktuar të fëmijëve formuar alergji latente, i cili është i zbatuar ne formen e dermatitit atopik moshës 19-20 vjet. Trashëguar nuk është një sëmundje, por një grup i faktorëve gjenetik kontribuojnë në formimin e alergjive në trup (Fedak AS 2001).

Në formimin e sëmundjes është i një rëndësie të madhe për gjendjen funksionale të traktit gastrointestinal. Rreziku i dermatit atopic është duke u rritur për shkak të dështimit të ushqyerit e grave shtatzëna, fëmijët në muajt e parë të jetës që janë shishe-ushqyer.


Kështu, në foshnjat shkak i zakonshëm i sëmundjes është vezë, proteina qumështi i lopës, drithëra.

Për komplikuar nga zhvillimi i dysbiosis zorrëve, për shkak të marrjes së pakontrolluar të antibiotikëve, hormoneve, prania e vatrave të infeksionit kronik, sëmundjet alergjike (astmës, rinitit), nephropathy dismetabolic, parazitet.

Trajtimi i dermatit atopic

Një përqendrimi i rëndësishëm në trajtimin e dermatitit atopik është një mjedis optimal emocional. Vini re se stresi emocional mund të shkaktojë kruamje.


Dietë

Së pari, ju duhet të përjashtojnë:

mish dhe peshk supë,
roasts,
çokollatë, kakao,
frutave agrume (limon, mandarina, portokall, grapefruits)
lulushtrydhe, blackcurrant, pjepër,
mjaltë,
shegë, arra,
kërpudha,
vezë peshku
erëza, mish,
konservuar dhe ushqime të tjera që përmbajnë aditivëve dhe preservatives, dhe ngjyra.


Ajo është e përshtatshme për të shtuar në dietën e vajrave bimore (luledielli, ulliri, etj) në 30 gram në ditë në formën e dressings sallatë. Vitaminë Designed F-99, përmban një kombinim të linoleik dhe linolenic acide - të lartë-dozë (4 kapsula 2 herë në ditë) apo të mesme (1-2 kapsula 2 herë në ditë). Drogës është veçanërisht e efektshme në të rriturit.


Mjekim

Një rreptësisht individ dhe mund të përfshijnë qetësues, objektet e anti-alergjik, anti-inflamator dhe detoxification.

Duhet të theksohet se në dermatit atopic shkaktoi një numër të madh të metodave dhe mjeteve (hormonet, citostatikëve, intal, allerhohlobulin, hyposensitization specifike, terapi PUVA, plasmapheresis, akupunkturë, terapi agjërimi-dietë, etj). Megjithatë, më e rëndësishme në praktikën e mjekësisë që japin efekt kunder kruarjeve - antihistamines dhe qetësues.


Antihistamines janë të përshkruara për lehtësimin e kruarje dhe ënjtje në manifestime të lëkurës, si dhe sindromi atopic (astma, rinitit).

Duke përdorur antihistamines përditshme të gjeneratës së parë (suprastin, tavegil, diazolin, ferkarol), ju duhet të mbani mend se ata zhvillojnë shpejtë Addictive. Prandaj, këto barna duhet të ndryshohet çdo 5-7 ditë. Thekshëm nëpërmjet gjakut në indet e trurit, medikamente të gjeneratës së parë të shkaktojë një efekt qetësues, kështu që ata nuk duhet të jepet për studentët, shoferët dhe të gjithë ata që çojnë një jetese aktive, si dhe përqendrimit të reduktuar dhe të shqetësuar koordinimin e lëvizjeve.


Përgatitjet brezit të dytë - loratodyn (Claritin), astemizole, эbostyn, CETIRIZINE, frksofenadin ziterjonik.

Hormonet që përdoren në proceset e kufizuara dhe të përbashkëta dhe të padurueshme, kruajtje të dhimbshme pa ustranyaemom mjete të tjera. Hormonet (metypred mirë ose triamcinolone) janë dhënë disa ditë për të lehtësuar peshën e sulmit në doza të ulëta.

Me përhapjen e dehje dhe aplikon terapi intensive përdorimin e drogës intravenoze (gemodez, reopolyglukine, zgjidhje polyyonnыy, i kripur, etj). Krijuar edhe hemosorbtion dhe plasmapheresis (metodat speciale të pastrimit të gjakut).


Ne trajtimin e dermatitit atopik vazhdueshme metode shumë dobishme ndihmës mund të jetë terapi lehta. Dritë ultravjollcë kërkon vetëm 3-4 trajtime në javë dhe ka disa efekte anësore.

Kur lidh infeksioni përdorur një gamë të gjerë të antibiotikëve. Emëruar nga erythromycin, rondomytsyn, vibramitsyn për 6-7 ditë. Në fëmijëri, droga tetracycline (tetracycline, doxycycline) emëroi 9 vjet. Komplikimet e infeksioneve HSV është tregues acyklovir për famvyra e moshës apo doza.


Në trajtimin e formave të komplikuara të dermatit atopic duhet të përfshihet, sidomos në fëmijët, enzimat (abomin, festive, mezim forte, panzinorm) dhe eubiotics ndryshme (bifidumbacterin, baktysubtyl, Linex, etj). Eubiotics mirë duke pasur parasysh rezultatet e studimeve mikrobiologjike e gungë fekal baktereve.

Ofron efekt të mirë dhe qëllimin e antioksidantë, veçanërisht aevit dhe Vetoron.

Trajtimi i jashtëm është kryer duke marrë parasysh peshën e përgjigjes inflamatore, prevalenca plagë, mosha dhe komplikimet e lidhura infeksionit lokal.


Në fazën akute, të shoqëruar nga një thith dhe crusts, aplikoni kremra që përmbajnë anti-inflamator, drogë dezinfektues (p.sh., lëngu shpimit, çaj kamomil, çaj). Pas heqjes efektet e akute inflamacion përdorur krem, ointments dhe xhel përmbajnë zudouspokayvayuschye dhe agjentët e anti-inflamator (naftalanskoy vaj 2-10%, tar 1-2%, 2-5% ihtiola, squfur, etj).

Përdorur gjerësisht në trajtimin e hormoneve të jashtëm të marra. Këto përfshijnë tselestoderm (krem, krem), tselestoderm e haramytsynom dhe Triderm (krem, vaj), dhe Elok advantan.


Parandalimi i rikthim

Lëkura e pacientëve me dermatit atopic shkak të thatësi e saj dhe rritjen e pėrshkueshmėrisė është e ndjeshme ndaj lagështisë. Në këtë drejtim, përdorimi i varieteteve konvencionale e sapun tualet është e padëshirueshme. Është e këshillueshme që të përdorni lloje delikate e sapun (të tilla si Dove, Dial, Lowila, fëmijët dhe kështu me radhë. D.). Pastrues, madje edhe në sasi të vogla të mbeten veshje svizhovypranoyi dhe të brendshme gjithashtu mund të ketë efekt irrituese. Prandaj, disa autorë rekomandojnë përdorimin e "allerhensvobodnыe" detergjenteve (si Tide lirë) dhe të përsëritura cikle shpëlarje rroba. Rrobat nuk duhet të jetë shumë afër. Përveç kësaj, produktet e padëshirueshme veshin leshi.


Pete është në gjendje të irritojë lëkurën e pacientit, dhe për këtë arsye kanë nevojë për ndryshime më të shpeshtë të rrobave.

Disa rëndësia për parandalimin e dermatitit atopik ka një mikroklimë në shtëpi. Kështu, temperatura dhe lagështia në dhomë duhet të jetë aq të rehatshme (temperatura konstante prej 20-24 ° C dhe lagështia e 45-55%).

Pacientët gjithashtu rekomandoi not. Në këtë rast, megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se komponimet e klorit që përmbajnë dhe antiseptics të tjera që përdoren për të dezinfektoj pishinë, mund të shkaktojë acarim të lëkurës. Në mënyrë tipike, në mënyrë për të eliminuar këtë efekt, vetëm pas shkollës të marrin dush të lehta.


Për të eliminuar lëkurë të thatë në dermatit atopic duhet të përdorni ushqyesve dhe emollients, dhe vënien e tyre në lëkurë duhet të jetë shpesh e mjaftueshme për lëkurën mbetur të butë gjatë gjithë ditës. Trajtimi i detyrueshëm si ushqyesve të lëkurës dhe emollients pas dush dhe para se të ecin në një mot me erë dhe të ftohtë - krem ​​mbrojtëse dhe vajra.

Korrigjimi i comorbidities përfshijnë inspektimit, zbulimin dhe trajtimin e vatrave të infeksioneve kronike, infestations parazitare, dysbiosis, dhe shkeljet vegjetative restaurimin neurodynamics.


Parashikim

KURS dermatitis atopik dhe cilësia e jetës varet rrjedh kryesisht prej tyre njohuri të sakta në lidhje me shkaqet e skuqje të lëkurës, kruajtje, zbatimit të kujdesshëm të të gjitha rekomandimeve të mjekut dhe parandalimin.

Drejtimet kryesore të parandalimit të dermatit atopic - një respekt për ushqim, sidomos gratë shtatzëna dhe nënat që janë me fëmijë në gji, gji fëmijëve. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet kufizuar ndikimin e alergeneve thithur, reduktimin e ekspozimit ndaj kimikateve në shtëpi, të parandaluar ftohjet dhe sëmundjet infektive të shkaktuara nga antibiotikët. Trajtimi kur organizuan parandalues ​​rekomandohet trajtim spa në Krime, në bregun e Detit të Zi në Kaukaz dhe në Mesdhe.