Të sigurt tan artificiale në Solariums


Nëse verës tan tashmë larë larg në udhëtim dimrit në vendet ekzotike dështuar, shumë prej nesh shkojnë në dhomë me diell. Të sigurt artificiale tan në Solariums mund të duhet vetëm dinë rregullat themelore.
Dimrit dhe verës
A keni menduar ndonjëherë pse një person merr fun aq shumë, basking në diell? Fakti është se për shkak të dritës ultravjollcë stimulon prodhimin e endorphins, ose "hormonet kënaqësi". Kjo është arsyeja pse rrezet e diellit është konsideruar ilaç më të mirë kundër depresionit sezonal. Kurim me dritë dielli ndihmon luftën lodhje e shkaktuar nga dita e shkurtër të lehta, për të përmirësuar tonin e trupit dhe thjesht uplifting.


Rrezet e diellit gjithashtu ndihmon njerëzit që vuajnë nga:
• sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
• pamjaftueshmëri cerebrovascular;
• sëmundjeve të sistemit muskulor, të tilla si artriti dhe dhimbje të ulët mbrapa;
• bronkit, ftohjet dhe Sëmundjet të tjera të frymëmarrjes;
• psoriasis dhe puçrra fytyre.

Veç kësaj, nën ndikimin e dielli në trupin e njeriut është sinteza e vitaminës D, e cila përforcon dhëmbët dhe kockat.
E gjithë kjo ka të bëjë me një të vërtetë, natyrore tan. Dhe çfarë është një artificiale sigurt cirk dhe nëse ajo mund të vërtetë të jetë i sigurt?

Ka 3 lloje të spektrit diellor rrezeve: UVA, UVB, UVC. Latest ndryshojnë në pronat e tyre destruktive. Ata nuk arrijnë sipërfaqen e tokës në natyrë, dhe jo në Solariums zbatohen. Disa parametrat që sigurojnë tan sigurt artificiale, të prodhojë UVA-rrezeve, të tjera - UVB, por shumica përfshijë një kombinim i të dy llojeve të rrezeve.

Me rrezet cirk në dhomë me diell alfa duket shpejt dhe rrezet beta të siguruar stabilitetin e tij. Prandaj, njerëzit me lëkurë të errët tan nën llambat e rekomanduara, me një përqindje të madhe të rrezeve beta, dhe të bardhë-skinned - me rrezet alfa.

Shkencëtarët ende nuk mund të përgjigjet në mënyrë të qartë në pyetjen se për rrezitje bën më shumë dëm apo të mirë - artificiale ose natyrore. Megjithatë, fakti se për rrezitje në një dhomë me diell nuk përdor rrezikshme për rrezet UVC shëndetin e njerëzve, UVA dhe rrezet UVB dozohet në mënyrë rigoroze, flet në favor të diellit artificiale.

Zgjidhni pozicionin
Që nga instalimi i rrezitje janë horizontals, verticals dhe janë formuar kolltuqe, bëjnë sunbathing mundur artificiale shtrirë, në këmbë ose ulur. Dhe nuk ka të ashtuquajtura transformatorët e fundit për rrezitje, konvertohet nga një lloj në një tjetër me kërkesën.

Dielli vertikale marrë një më higjienike, pasi që nuk ka nevojë për të prekur ruajtjen sipërfaqe dhe të marrë atë cirk bie në mënyrë të barabartë. Për shkak të nivelit të rrezatimit të fuqishëm në Solariums vertikal sjelljen ata kanë nevojë për vetëm 10 minuta, por gjatë gjithë kohës duhet të qëndrojë.
Instalim horizontal mundësuar të qetë si në plazh. Ju vetëm duhet për të siguruar që ata janë të dezinfektohet mirë. Në përgjithësi, modelet aktuale të Solariums horizontale sipërfaqe të ndryshme anatomik që ndjek konturet e trupit të njeriut. Me këtë dizajn tan në diell bëhet më e barabartë.


Në turbosolyaryyah kohë mund të kryhet në rehati. Gjatë gjithë seancës, meze e bukur trupin defekt. Disa pajisje janë të pajisura me të ndërtuar në njësi, të tjerët të bëjnë të mundur për të kryer në të njëjtën kohë me një Aromatherapy tan, të tjerët janë të pajisura me telekomandë rregullon nivelin e llambat rrezatimit dhe ajer te pushtetit. Dhe për të siguruar që klientët nuk kalojnë kufirin e sigurt të rrezatimit, ato krijojnë sensorë të veçantë që automatikisht kaloni instalimin.
Nëse një person nuk dëshiron të bëj banja dielli, ai mund të zgjidhni një karrige-dhomë me diell që ofron një mënyrë të butë djegien nga dielli. Ai mbetet në lëkurë nuk është aq e gjatë, por e bën atë toasty bukur.


Siguri
Rrezitje të gjithë duhet të vendoset në fusha të thatë dhe të ventiluar mirë. Llambat ata duhet të zëvendësohen rregullisht, si tan ynë artificiale është e garantuar për 400 orët e operacionit. Ka kuptimin dhe punën e diell. Qelqi akrilik ajo vesh pas 5 vjetësh pas kësaj ultravjollcë fillon keq për të kaluar nëpërmjet saj.
Është e rëndësishme për të mësuar lëkurë artificiale për tan gradualisht dhe me kujdes. Sesioni i parë nuk duhet të kalojë 5 minuta, atëherë është më mirë të mos mbajë një krevat tanin 15 minuta. Kështu në mes rrezitje duhet vizituar interval është 3 ditë. Ata që marrin sunbathing artificiale rregullisht, sepse çdo muaj duhet të marrë një pushim që zgjat një muaj.


Gjatë seancës për rrezitje duhet të përdorë syze mbrojtëse, sepse drita ultravjollcë ndikon negativisht kornea është syri. Flokëve është gjithashtu i mbuluar mirë shall se ata nuk janë djegur, dhe për të mbrojtur buzët duhet të përdorin hidratues ca balsam, përndryshe ata bëhen të zbehtë dhe të fillojnë të zhvishem off. Përveç kësaj, braktisin pads gjirit gjithashtu nuk është e nevojshme, ajo mund të jetë e rrezikshme.
Seksi i bukur duhet të dini se më mirë të mos vizitoni një dhomë me diell gjatë ditëve kritike dhe gjatë shtatzënisë, pasi lëkura mund të formojë spote.


Para seancës rrezitje duhet larë kozmetike të lëkurës dhe parfume, pasi ato janë në gjendje të provokojnë reaksione alergjike dhe pika të moshës. Përveç kësaj, gjatë muajit nuk mund të marrë sunbathing artificiale për ata që bënë heqjen e flokëve apo lëkurë blu po rishfaqet.
E rëndësishme është fakti se shumë droga mund të rrisin ndjeshmërinë ndaj rrezeve UV. Këto përfshijnë antibiotikët, mjete të ftohtë, ilaqet kundër depresionit, tranquilizers. Përveç të gjitha llojet e shtretër për rrezitje janë të rrezikshme për njerëzit me shumë moles dhe tatuazhet.