Lythat në këmbë


Kush nuk ka hasur në një rritje të vogla apo të mëdha shëmtuar në duart e tij, këmbët dhe fytyrën. Dhe të gjithë e di se në qoftë se ka pasur një lartësi e çuditshme e lëkurës, është e mundshme lez. Lez në këmbë - formimi i një etiologji beninje viral. Ato mund të jenë të lokalizuara në çdo fushat e trupit, duke përfshirë këmbët. Duhet të theksohet se lythat shputës është rritje më të zakonshme të tipit të shkaktuara nga papilloyazytsirusom njeriut. Ata mund të ndodhë në çdo moshë, por është më e zakonshme në njerëz njëzet apo tridhjetë vjet. Lythat rreziku është kontahyoznosty tyre ekstreme. Pra, në një kohë të shkurtër me një lez mund të formojnë deri në një duzinë të reja.


Shkaqet e lythat në këmbë


Shfaqja dhe zhvillimi i lythat mbi këmbët ndikojnë shumë faktorë, duke përfshirë:
· Plagosje dhe dëmtimin e lëkurës;
· Ndryshimi PH, lëkurë të thatë;
· Candidiasis lëkurore;
· Qarkullimi i dobët i gjymtyrë të ulët, acrocyanosis;
· Sfond hormonale;
· Një nga arsyet mund të jetë - një rënie e përgjithshme në imunitet.
Është e rëndësishme të kuptojmë se shpesh hiqni lythat në një këmbë përfshin një rritje të numrit të tyre, ose përhapja e mëtejshme e tumoreve.

Lythat në këmbë: parandalimi dhe trajtimi


Lythat në këmbët mund të shkojnë vetëm, por në qoftë se jo, ju mund të kontaktoni disa metoda të largimit.
1. Mënyra më e lirë e trajtimit - receta e mjekësisë tradicionale. Ata rekomandojnë të luftuar virusin në sipërfaqe dhe shtresat e thella të lëkurës duke përdorur vajra esenciale dhe antiseptics dhe terapi tonik.
· Për shembull, ekzistojnë këshilla për të vënë disa pika limon apo vaj pishe në lez për zhdukjen e saj të plotë.

· Gjithashtu shpesh përdorin hudhër dhe niseshte patate. Po aq popullor dhe lëng i celandine. Për shkak të veprimtarisë së saj antimicrobial ai kryhet edhe në luftën kundër tumoreve. Efektiviteti i saj nuk zmadhuar - në barnatore
shitur drogës "celandine" kundër lythat bëra nga ekstrakt të kësaj bime.
2. Për trajtimin e lythat në këmbë dhe mund të përdorë shërbimet e dermatologists. Zakonisht, ata janë këshilluar të përdorin tumoreve kriozamorozku me nitrogjen të lëngët. Kjo është metoda më e popullarizuar e trajtimit spitalor të lythat. Por ajo gjithashtu ka meta e saj - ngrirjes me nitrogjen të lëngët nuk është aq e sigurt sa të trajtimit dhe popullore mjete mund të shkaktojë efekte anësore.

3. Procedura rezervë është një lazer. Lythat Shkarkimi Laser përdoret kur nuk ka vepruar ngrirjes metodë. Lasers janë të ndarë në disa kategori, dhe janë përdorur për të hequr lloje të ndryshme të rritje. Kështu, grupi i parë thith molekulave të ujit në lythat kështu që fjalë për fjalë tharje atë në këmbë. Këto lasers janë efektive, por shumë e rrezikshme. Ato nuk mund të përdoret në dhoma nuk pajisur me kapuç. Ata janë përdorur për të hequr të gjitha llojet e rritje se ato hasen në fytyrën e tij. Kategoria e dytë është duke vepruar me kujdes dhe të butë. Ajo është përdorur për korrigjimin e lëkurës dhe për të hequr lythat të vogla. Përdorimi i terapisë impuls siguron efikasitet të lartë dhe toksicitetit të ulët, së bashku me painlessness.

Për parandalimin e lythat janë të këshilluar që të marrë drogë immunomodulatory, për të shmangur rritje, stresin dhe hipotermi. Dhe nuk do të përpiqet për të djegur lythat ekzistuese në këmbë.