Luftoni me Freckles në fytyrë


Freckles - një njolla të vogla të verdhë-kafe, shpesh janë në pjesët e ekspozuara të trupit: fytyrë, qafë dhe duar. Disa (e kuqe zakonisht zjarrtë) qytetarët janë të shpërndara në të gjithë trupin - nga hunda deri te këmbët. Le të flasim për luftën me Freckles në fytyrë.
Këto njolla mund të jetë madhësia e një pinhead dhe më të mëdha. Ata shfaqen në fëmijët 4-6 vjeç dhe 25 vjet janë zakonisht ngjyrë të kuqe të ndritshme. Pas 30 viteve të Freckles bëhet më e vogël, dhe pas 40 ata krejtësisht zhduken. Freckles Pra, pjesë - një masë e sundimtarit të tyre rinore.Shkaqet
Winter zbehet Freckles, dhe me fillimin e verës bëhen të errët. Fakti se ka Freckles nën diell, dhe nganjëherë - X-rrezet, faktorët radioaktive dhe irritues kimike. Në fakt, Freckles - është rritja e hope në pigment melaninës në shtresat sipërfaqësore të lëkurës së personit (i njëjti pigment përgjegjës për paraqitjen rrezitje). Pra, shpesh spote të kuqe janë gjetur në njerëzit me lëkurë të hollë të bardhë, bjond ose me flokë të kuqe, dhe vetëm herë pas here - në brunettes kafe dhe të errët-skinned. Freckles Color (për shkak të niveleve të ndryshme të përqendrimit të melaninës në to), mund të ndryshojnë nga drita në ngjyrë kafe të errët në varësi të ekspozimit të diellit.


Pyhmentoobrazovanye pabarabartë që rrjedhin nga mosfunksionimi i çrregullimeve të sistemit të pigmenteve kundër tonin sfondin e autonom nervor sistemit dhe endokrine çrregullime. Por Freckles, thonë ekspertët, nuk mund të quhet sëmundje e lëkurës ose çrregullim gjenetik. Edhe pse njerëzit me Freckles janë më të ndjeshme ndaj efekteve negative të rrezeve UV (ata digjen më lehtë dhe, në qoftë se dashuria e shfrenuar për sunbathing, kanë një shans për të dozahoratsya sëmundjeve malinje të lëkurës).

Mbrojtur dhe të lehta
Nëse gëzimi i paraqitjes së Freckles ju mendoni se të fillojë të marrë kujdesin e lëkurës, për të parandaluar ato, që në fillim të kalendarit të pranverës - që është i pari i marsit. Freckles - edhe pse nuk është një sëmundje, por parandalimin e tyre më të lehtë se kurë ". Ajo është e thjeshtë dhe efektive - përdorni sunscreen, të aplikojnë atë për 20 minuta para se të shkojnë në ajër të pastër. Gjithashtu Moisturizers konvencionale të përshtatshme me SPF-faktor nuk është nën 20. Në pranverën e hershme, lëkura është veçanërisht e ndjeshme ndaj diellit, në mënyrë që së bashku me mbrojtëse mund të përdorni JoElle veçantë dhe çngjyrosje agjentët - krem, kremra dhe maska. Dhe në zgjedhjen e tyre duhet të marrë parasysh llojin e lëkurës. Agjentët zbardhjen Natyrore - kastravec apo lëng limoni, lëng dhe e kuqe rrush pa fara, i cili është veçanërisht i përshtatshëm për llojin e lëkurës të thatë.


Me fillimin e verës, për të shmangur ekspozimin shumë të gjatë në diell ose të veshin një kapelë me një grykë të gjerë dhe për të marrë një ombrellë. Për të luftuar Freckles mund të aplikohet në gjalpë kakao lëkurës, lëng i celandine dhe mjete të tjera natyrore që mbrojnë lëkurën nga rrezet e dëmshme. Kur blerjen e një krem ​​dite gjithmonë i kushtoj vëmendje për përbërjen e tij. Krem i dioksid titaniumi të përkryer mbron lëkurën nga pamjen e Freckles. E njëjta pronë ka pluhur të lirshme mineral - ajo gjithashtu do të aplikohet në lëkurë çdo ditë.


Nëse keni tashmë Freckles duket, dëshpërimi nuk është e vlefshme sot ka shumë mënyra për të hequr ato, ose të paktën bëjnë më pak të dukshme. Së pari, ju mund të përdorni objektet për rrezitje - ata janë të sigurt fshehin "sunspots." Megjithatë, ky mjet nuk është shumë e natyrshme. Mjekësisë tradicionale e di shumë receta për mjetet juridike natyrore që janë të lehtë për t'u përdorur në shtëpi, të tilla si lëng limoni ose kastravec, infusions dhe decoctions nga luleradhiqe dhe majdanoz.

Për të luftuar Freckles, këto mjete të kërkojnë kohë për t'u përgatitur, por në mënyrë efektive whitens lëkurës, njom atë me vitamina të cilat janë veçanërisht të rëndësishme në fillim të pranverës. Të gjitha maska ​​zbardhues duhet të aplikohet në mbrëmje, sepse pas ata rekomandojnë shmangur rrezet e diellit. Për një luftë më radikal me Freckles sallon modern cosmetology ofron një arsenal të procedurave. Ata me siguri nuk janë aq të thjeshta dhe të mirë si kafshët shtëpiake, por më të rehatshme dhe të kërkojnë më pak kohë për të arritur rezultate.


Lëkurë kimike
I njohur për shumë peels kimike jo vetëm obestsvetyt Freckles, por edhe heq vdekur epitelin e lëkurës. Pas kësaj, lëkura duket të rinj dhe ushtar i ri. Lëkurë kimike është kryer vetëm në sezonin e ftohtë, kur sasia e rrezatimit ultravjollcë është minimal.