Freckles është një bukuri të veçantë ose sëmundje


Si për të kuptuar se Freckles është bukuria e veçantë apo sëmundje? Në mënyrë për të parë këtë bukuri të pazakontë, ju duhet të konsiderojnë konceptin e Freckles.
Freckles - një njolla të vogla të errëta mbi lëkurën e njeriut.

Madhësive të tyre të ndryshme, nga këmbët vogël ballë për arra të mesme. Shpesh, Freckles janë nga drita të verdhë të errët, ato janë quajtur Rowan. I ndodhur më shpesh në fytyrë, duar, por ndonjëherë e tillë që edhe Freckles mund të shfaqen në trup. Depozitat në lëkurë e një numri të madh të ngjyra kushtezuara pamjen e Freckles. Në Freckles periudhës zyyazykay bëhen zbehtë, hëngri dukshme, dhe në verë - errësojë. Shumica e Freckles shfaqen në fëmijëri dhe pothuajse gjithmonë janë deri në tridhjetë vjet. Freckles gjithmonë trashëguar.Shumica e njerëzve me një pamje të tillë të pazakontë torturuar pyetje në lidhje me atë që është e Freckles veçanta bukuri apo jo, ajo mund ende sëmundje?

Në terma shkencore, Freckles quajtur эfelydamy. Nëse ky emër i përkthyer nga gjuha greke, punën - stickers diellit. Pamja e tyre është e karakterizuar nga pigmentim metabolike. "Golden" dots-Freckles - nuk është gjë tjetër veçse një grup të melaninës (ngjyrosje pigment), e cila është formuar nga veprimi i rrezeve ultravjollcë nga aminoacidet (tirozines).

Shumë njerëz besojnë se disa janë të pajisura me bukuri të veçantë njerëzore.


Freckles mund të quhet afërmit tan, por për rrezitje të shpërndara në mënyrë të barabartë mbi lëkurë, dhe për këtë arsye të shpërndara njëtrajtësisht tyrosine në qeli, por Freckles - mund të quhet islets akumulimin tyrosine. Ai është në gjendje për të transformuar në mënyrë spontane në melaninës.
Sipas statistikave, trajtim mjekësor, intensiteti më i madh ngjyra e Freckles është 12-25 vjeç. 30-35 vjet, numri i tyre mund të rritet, por me moshën ato bëhen shumë paler.

Ka dy lloje të Freckles: Freckles thjeshta dhe Freckles që janë marrë pas rrezitje. Freckles zakonshëm janë forma të vogla dhe të harmonishëm. Të gjitha Freckles tjera varieteteve pikturuar në një ngjyrë të errët me formë të parregullt, tehe të qetë dhe jo madhësia e tyre e tejkalon gozhdë kapak zakonshme. Ato janë të vendosura mbi supet dhe mbrapa, se është vendi ku shumica e lëkurës merr djegien nga dielli.

Freckles - эfelydы, nuk janë zakonisht muajt me diell dhe janë në njerëz të drejtë-skinned, me flokë të kuqe ose flokëverdhë dhe sy të gjelbër. Për të parandaluar dukuri e tyre mund të jetë kur përdoret gjatë kremra për rrezitje apo krem ​​mbrojtëse.

Lentigo - nga Freckles afat latine që lindin kur tan. Ata janë shumë më të errët se Freckles normale, dhe nuk zhduken në periudhën e zyyazykay.
Nuk është, megjithatë, një sëmundje e rrallë - kseroderma pigmentosum. Ajo është e trashëguar. Më shpesh kjo sëmundje ndodh në njerëz të errët-skinned. Se ata kanë një masë të Freckles.


Si Freckles llogari thotë mjekësi?
1. A nuk paraqesin ndonjë rrezik për shëndetin e njeriut, autentike Freckles (të zakonshëm). Ata janë të padëmshme dhe nuk mund të jetë i detyruar kancerit.
2. Freckles Shumë rrallë u shfaq, mund të shoqërohet me kserodermoy të pigmenteve dhe neurofibromatosis.
3. Lentigo njëjta gjë mund t'i atribuohet tumoreve malinje, pra kancerin e lëkurës. Shpesh sëmundja është tipike e njerëzve të moshuar që kalojnë orë të gjata nën diellin përvëlues. Nëse sëmundja nuk është duke i kushtuar vëmendje dhe nuk prodhojnë trajtimin e nevojshëm, ai përfundimisht mund të bëhet melanoma në lëkurë. Kur Lentigo duhet gjithmonë të bëjë një biopsi të lëkurës.

4. Melanoma - një sëmundje e tmerrshme e cila mund të jetë në çdo moshë, ajo është quajtur "Mbretëresha e tumoreve të lëkurës". Nëse e krahasojmë atë me Freckles të thjeshta, ajo është e errët, ka një sasi mjaft të madhe dhe kjo mund të ndryshojnë në formë dhe madhësi. Pothuajse të gjitha llojet e melanoma kanë një formë të sheshtë.
5. Lloji më i zakonshëm i sëmundjeve të lëkurës Onkologjisë është bazaleoma. Për të eliminuar këtë sëmundje analizë të tmerrshme onco e arsimit duhet të bëhet në biopsi.

Pra:
1. A nuk nxitojnë për të hequr Freckles papritmas u shfaq vetë, pa u konsultuar me një specialist.

2. Vetëm pasi të keni gjetur se ajo është e Freckles beninje, ju mund të përdorni mjete të ndryshme decolourant.
3. Çdo person trupi i të cilit është Freckles (njolla) duhet të shqyrtohet nga një specialist mjek.
4. Kur reja Freckles e "panjohur", moles (sidomos gjakderdhje), ju duhet menjëherë të konsultohet një onkolog. Është shumë më e lehtë për të kuruar kancerin e lëkurës, në qoftë se një diagnozë të hershme.
5. Mos e lini lëkurën tuaj nga rrezet e diellit djegur dhe të jenë të bukur dhe të shëndetshme!