Lëkurës skuqje në verë


Gjëja e parë që vjen në mendje kur flasim për puçrra në sfondin e shtetit mjaft të mirë të përgjithshme të shëndetit - është një reaksion alergjik. Për shkak se ajo mund të jetë çdo intensitet, nga e thjeshtë, skuqje të lëkurës itchy dimly rënda në spote të mëdha në të gjithë trupin. Sinqerisht, skuqje e lëkurës në verë mund të jetë arsye të ndryshme
Alergji
Një reaksion alergjik mund të zhvillohet në çdo gjë - kozmetika reja apo ilaçe (përfshirë sprays dielli apo mushkonjave), pije dhe bimët ushqimore në kopsht ose në pyje. Ne duhet të nxjerrë në pah fotoallerhiyah, që është alergjik ndaj diellit. Kjo ndodh kur tan. Për të kuptuar alergji apo jo, vetëm të marrë agjent desensitizing (Aerius, Claritin). Nëse skuqje vazhdon, prandaj, ka pasur një reaksion alergjik. Në këtë rast ajo është e rekomanduar për të shkuar në një allergist dhe të krijojë alergjen shkakësore. Ai duhet të dini, sepse, siç thonë ata, paralajmëruar - do të thotë të armatosur. Përndryshe, jo një herë ky alergjen mund të shkaktojë vetëm nxito por Angioedema, gjendje të rrezikshme për jetën. Pasi alergjen është instaluar, të përpiqet për të ndërtuar kontakte me atë në një minimum, ajo është shumë e rëndësishme për shëndetin. Dhe gjithmonë mbani me vete pilula alergji në rast nevoje menjëherë për të arrestuar sulmin.E dyta skuqjen shkaku lëkurës në verë mund të jetë miliaria. Sigurisht, ajo është më e zakonshme në fëmijë, por ne të rriturit nuk janë të imunizuar prej saj. Trupi Miliaria duket si një rozë apo të kuqërreme vogla lezione, kryesisht në folds e lëkurës (sqetullave, nën gjunjë, ijë) dhe në bazë të flokëve. Shpesh ajo nuk shkakton kruarje, por mund të jetë bazë për inflamacion të lëkurës aderimit dhe infeksion bakterial. Me miliaria lehtë për të trajtuar - kjo do të ndihmojë në banja dhe kremra të infuzionit të bimëve (kamomil, tufë, urtë), dushe shpeshta dhe rajon talk lëkurës përflakur. Dy herë në ditë, të marrë një dush, pastaj thith lëkurës me një peshqir (nuk e fshij), pastaj të bëjë kremra me ekstrakte bimore - le të lëkurë të thatë deri në ajër pas procedurës. Faza përfundimtare - aplikoni pluhur fëmijën ose talk.


Lëkurës skuqje në verë në formën e shumta, flluska shkëputur kuqe mund të jetë për shkak të pickimin e insekteve. Këto skuqjen shkaktojnë kruarje të rënda dhe kruarje shpesh në "gënjeshtra" infeksion bakterial. Nuk është inflamacion, ndonjëherë purulent. Prandaj, ndihma e parë - është eliminimi i kruarje. Bites mund të jenë të përpunuara alkool mente ose vodka, holluar pak me ujë. Për më shumë kafshon nuk janë rekomanduar për të vënë vendin në rrjeta kundër mushkonjave dritaret, dhe trupi vënë mjete të posaçme mbrojtëse - repellents.


Folliculitis në verë
Ndonjëherë skuqje të lëkurës mund të jetë një shenjë e lindjes së folliculitis. Kjo sëmundje është një ulcerat e vogla, madhësia e miletit grurit. Zakonisht, ata janë të rrethuar nga një rim ngushtë lëkurë reddened. Shpërthimet janë në gojën e gjëndra dhjamor të gjëndër e flokëve, rritja e flokëve nuk është e zhvlerësuar. Zakonisht njolla mund të shihet në lëkurën e kokës, duart, këmbët, zonën rreth gojës dhe në hundë. Agjent shkaktar është Staphylococcus, dhe shkakton - higjiena jo personale, "pluhur" të tepruar, të tilla si në vend. Si dhe trajtimin me katranit, përzierja mbyllur pako apo gërvishtjet.


Në qoftë se njolla e juaj është e ngjashme me folliculitis, zonat e rekomanduara të përpunimit të prekur lëkurën e zgjidhjeve antiseptik gjelbër të tillë të zakonshme të shkëlqyer. Ju gjithashtu mund të bëjë një kompresë të garzë ngjyhet në një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium ose furatsillina.