Duke përdorur lloje të ndryshme të peels


Në tregun e sotëm shërbimet kozmetike të përfaqësuara shumë lloje të ndryshme të lulëzim. Kjo procedurë mund të sillen si në kabinë dhe në shtëpi. Duke përdorur lloje të ndryshme të peels mund të ndihmojë lëkurë të qartë në mënyrë më efektive.
Lëkurë është një procedurë që synon heqjen shtresa e lartë e qelizave epidermik.
Ka shumë klasifikime të ndryshme të lëkurë.
Shkalla e ndikimit në lëkurë të prodhojnë këto lloje:
- lëkurë sipërfaqësore. Me këtë lloj të procedurës është hequr shtresa me brirë dhe shtresa e lartë e veshje e guaskës. Ajo është aq e lehtë dhe lëkurë lëkurë shërojnë shpejt. Kjo procedurë mund të kryhet në çdo kohë, pa frikë nga shenjat e mbetura në lëkurë.- lëkurë mesatare. Në kryerjen e këtij lloj procedure hequr corneum shtrese, veshje e guaskës dhe shtresat e sipërme të dermysa. Kjo heq rrudhat, këmbët në anët e syve, plagët. Ky lloj i lëkurë të dhimbshme dhe të lë prapa gjurmë, lëkura bëhet e kuqe dhe i fryrë. Megjithatë, ajo së shpejti do të shërohem dhe të lëkurës.
- lëkurë të thellë. Gjatë kësaj procedure hequr corneum shtrese, veshje e guaskës dhe më e dermysa. Kjo është një procedurë shumë e dhimbshme, ajo ndonjëherë e bën nën anestezi. Gjatë disa ditëve të ardhshme lëkura juaj është e kuqe, vzduetsya, të mbuluara me luspa mund të jetë gjak. Ndonjëherë ajo merr javë ose edhe muaj për skuqje zhdukur. Kjo procedurë përdoret për të hequr rrudhat e fytyrës, plagët dhe pika të moshës.


Në varësi të mekanizmit të veprimit, si dhe të dallojë llojet e ndryshme të lulëzim:
1. lëkurë mekanike. Ky lloj lëkurë është kryer duke përdorur duart e tij fërkim drogë, krem, kremra që përmbajnë microgranules ose janë të përbërë nga grimca të vogla të ngurta.
Ky lloj i zhvishem mund të kryhet në shtëpi. Që të bërë scrubs shtëpi mund të përdorni përbërësit e ndryshme:
- kafe. Së pari ju duhet të krijoj kafe të fortë organike, t'i jepte për të qetësoheni dhe të marr me vete llum kafeje. Ju mund të përziejnë atë me djathë, në qoftë se keni lëkurë me vaj, me vaj perimesh, nëse thatë. Masazh këtë pastrim fytyrën tuaj për 2 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.


- kripa e detit. Nëse ju jeni pronari i lëkurë të thatë dhe normale, kripa e detit, shtoni copëtuar verdhë veze vezë të papërpunuara, krem ​​yndyrë kosi ose majonezë. Për vaj llojin e lëkurës - të ulët-yndyrë krem ​​kosi, hirrë, kos ose qumësht i thartuar.
- bollgur. Pastrim më themelore me thekon bollgur janë të ujit zapareni. Ju mund të shtoni miell misri, në qoftë se ju keni normale apo kombinim lëkurës, miell oriz me lëkurë me vaj ose qumësht të thatë për lëkurë të thatë.
Ju gjithashtu mund të përdorni sheqer, mjaltë dhe përbërës të tjerë.


2. Hardware lëkurë. Ky lloj i zhvishem është e ndryshme si:
- tejzanor. Kjo valë tejzanor butësisht heq shtresa e lartë e lëkurës dhe, rrjedhimisht, përmirësohet ngjyra, TURGOR, ngushta poret, pimples janë të njëjta, të reduktuara ekskrementeve dhjamor. Kryerja e kësaj procedure në kabinën fillon zbryzkuvannya ujë mineral të lëkurës ose të aplikuar një xhel të veçantë është pastaj masazh beautician përgjatë vijave kryesore të një hundë të veçantë. Procedura zgjat deri në tridhjetë minuta. Kjo është pa dhimbje, jo-traumatike dhe nuk lë gjurmë. Të kryer këtë procedurë për një herë në muaj.


- lazer. E njëjta gjë është e ndryshme, e nxehtë dhe të ftohtë. Lazer lëkurë të ftohtë është ndikimi i rreze lazer në lëkurë, e cila vaporizes shtresat e shtresat e sipërme. Duke përdorur këtë lloj të lulëzim ndihmon të shpëtoj prej rrudhave, zbut lëkurën duke e bërë atë të butë, matte, prej kadifeje. Përdorni zhvishem nxehtë lazer është ndikimi i rreze lazer që vaporizes shtresa sipërfaqësore e shtresës epidermë dhe ngroh shtresat e sipërme të dermis. Ky lloj i zhvishem shkakton një reduktim të dukshëm në fushën e lëkurës, aktivizimin e ripërtëritjes dhe përtëritje e ndihmave të lëkurës dhe shtrirjes. Rivendosja e lëkurës zgjat 3-7 ditë.


- lëkurë vakum. Ky lloj i zhvishem është kryer duke përdorur një hundë të veçantë që pompa e ajrit nën presion negativ. Duke përdorur këtë lloj të lulëzim ju lejon të pastër paraqitura më parë poret, duke tërhequr përmbajtjen e tyre. Vakum pastrimi është praktikisht pa dhimbje dhe jo-traumatike. Vakum lëkurë merr rreth një orë. Për të ruajtur tonin e lëkurës e pastrimit vakum rekomandohet në intervale prej 1 në muaj.

3. lëkurë kimike. Ky lloj lëvozhgë është një procedure aplikuar në përgatitjet e lëkurës në bazë të acideve të ndryshme. Veprimi i tyre është i bazuar në lulëzim e shtresës sipërfaqësore të qelizave të lëkurës të thellësitë e ndryshme, në varësi të fuqisë dhe llojin e materialit. Pastron lëkurën, stimulon proceset rigjeneruese dhe prodhimin elastin. Për lëvozhgë kimike, lloje të ndryshme të acideve të tilla si glycolic, tryhloruksusnaya, retinoic, Pyruvic, salicili, dhe formulimet kombinuara që përfshijnë disa lloje të ndryshme të acideve. Ata shkaktojnë një të djegur sipërfaqësore që stimulon rinovimin e lëkurës. Procedura është pothuajse pa dhimbje, gjurmët e saj janë mjaft të shpejtë.