Përcaktoni si sëmundjet e lëkurës të organeve të brendshme


Çdo grua ëndrrat për të bërë lëkura e saj ishte e përsosur - nuk ka fytyre, venat merimangë, skuqje dhe rrudhat. Për adoleshencë inflamacion të lëkurës për të formuar dukuri fytyre kuptueshme. Ka ndryshime hormonale të trupit dhe të gjithë kthehen gradualisht në normale. Por shpesh ndodh që të rinjtë pas dhe do të të lënë lëkurën më të mirë. Puçrra mund të shtohet për skuqje apo qimeve të padëshiruara. Simptomat e paraqitura, të cilat shumë njerëz nuk i kushtojnë vëmendje të mjaftueshme.
Lëkura jonë si një provë, është e mundur të thuhet shumë, më e rëndësishmja të jetë në gjendje të deshifroj si duhet. Nëse ka probleme me lëkurë, kështu që nuk është e gjitha e drejtë për shëndetin në përgjithësi. Si për të gjetur pikërisht atë që dështon dhe ku mund të shikoni për shkakun - të përcaktojë gjendjen e sëmundjeve të lëkurës të organeve të brendshme.


Para se të blesh krem ​​rregullta maskimin që nuk zgjidhin problemin, kontrolloni organet e brendshme. Shpesh shkaku i sëmundjeve të këqija të lëkurës qëndron pikërisht fshehur brenda.
Shikoni në foto, ajo është e ndarë në zona për të cilat korrespondojnë me ato ose organe të tjera të brendshme.

Zona №1 dhe 3
Zona ballore reagon ndaj problemeve në tretje.
Pjesa e sipërme e ballit vetëm nën vijë e flokëve - është përgjegjës për zorrë të mëdha.
Pjesa e sipërme e ballit, zona të fillojë rritjen e flokëve - fshikëzës.

Whisky - problemet e mundshme me mërzi apo fshikëz fshikëz e tëmthit.
Pjesa e poshtme e ballit - zorrë e vogël.
Në të lëkurës me vaj, ju mund të vëreni simptoma të ngjashme:
- çanta nën sytë;
- çehre prej dheu ose zbehtë;
- dhimbje koke të shpeshta;
- rritur djersitje;
- lodhje kronike;
- sëmundje e shpeshtë e nasopharynx (bajame, sinusit);
- parehati të barkut (shurdhim, plotësia);
- humbja dhe flokët e brishtë.
Këto simptome tregojnë trupin zashlakovanist, e cila mund të rezultojë nga stresi të vazhdueshëm, kapsllëk të shpeshta dhe të ndikimeve negative të jashtme.

Workaround
Shih dietë - eliminojë skuqur, erëza, yndyror. Pini ujë më të thjeshtë të pastër. Kjo do të ndihmojë në normalizimin e traktin gastrointestinal.

Zona №2
Ballin që shkon në hundë dhe hundë, është përgjegjës për të mëlçisë.
Simptomat Related:
- dhimbje koke;
- urth, të përzier;
- Sulmet etja ose uria;
- lodhje;
- mprehtë, erë djerse;
- ndjenja e shurdhim në kuadratin e sipërm të djathtë;
- ngjyrë të verdhë të lëkurës dhe të bardhët e syve.

Workaround
Të përjashtuar nga dietë e skuqur, erëza, yndyrore, hudhër, qepë, qumësht dhe produkte të qumështit, çdo sasi e alkoolit.

Zona №4 dhe 10
Përcaktoni sëmundjet e organeve të brendshme të jetë e mundur dhe veshët. Nëse keni shikuar skuqje e tyre të shpeshta - kjo mund të tregojë një problem me veshkat, të cilat janë përgjegjëse për prodhimin e toksinave, të zvogëlojë rrezikun e anemisë, rregullimin e presionit të gjakut. Burrat mosfunksionim të veshkave mund të shkaktojë prostatitis ose adenoma e prostatës, dhe grave një numër të sëmundjeve gjinekologjike. Përveç kësaj, ajo është e mundshme depozitat kripë, reduktim në aktivitetin seksual dhe dehje.

Simptomat Related:
- presionin e lartë të gjakut;
- ënjtje e këmbëve, duart, zonën e syve;
- thatë, cheshuschayasya zbehtë të lëkurës;
- etje dhe urinim i shpeshtë;
- vizion të paqartë;
- gulçim dhe dobësi.
Workaround
Të ndaluar marrjen e ushqimeve yndyrore, mish, mëlçisë, kafe të fortë, alkoolit. Hani shumë fruta të freskëta dhe perime, pini çaj me limon.

Zona №5 dhe 9
Për këto zona mund të përkufizohet faqet e sëmundje të mushkërive. Faqe majtë është përgjegjës për mushkëri majtë, e drejtë - në të djathtë. Shënim vendin e kuq në krye të faqes, mund të tregojë disa parregullsi në zemër.

Simptomat Related:
- kollë;
- dhimbje në gjoks;
- frymëmarrje zatrudnennya;
- gulçim;
- hemoptysis.
Workaround
Ndikimi i mundshëm i faktorëve të jashtëm (kushtet e këqija mjedisore, puna keq uyazyka). Nëse pini duhan - rënie. Ekzaminim të plotë nga një mjek.

Zona 8 dhe №6
Çanta dhe qarqe të errëta nën sytë mund të jetë jo vetëm një faktor i trashëguar, por edhe tregojnë sëmundjet e organeve të brendshme, duke përfshirë sistemit urinar apo dështimit të veshkave.

Workaround
Ulja e konsumit të ushqimeve të kripura, shumë të pushimit dhe gjumit, nuk pi alkool, nuk abuzojnë rrezet e diellit.

Zona №7
Rosacea apo skuqje të hundës, aknet mund të flasim për anomali kardiake dhe probleme me enët e gjakut.
Maja e hundës - është përgjegjës për zemrën.
Hunda (krahë hundë) - bronke.
Ura e hundës (pjesa e sipërme e hundës) - stomak dhe pankreasit.

Zona №11 dhe 13
Këto fusha të përgjigjet për sëmundjet e gojës, dhëmbët dhe mishrat.

Workaround
Vizitoni dentistin.

Zona №12
Mjekër
Shpesh shkakton lezione në mjekër, qimet e padëshiruara tregon shqetësime në sistemin hormonal, ngecje në zonën e legenit. Kjo mund të jetë për shkak të sëmundjeve gjinekologjike ose kanë probleme në sistemin endokrin.
Workaround
Ju duhet të vizitoni një endokrinolog, gratë - gjinekolog dhe meshkujt - urolog.
Lips
Buza e sipërme dhe qoshet e buzëve të pasqyruar duodenum punës.

Ulët lip - zorrët trashë dhe të hollë.
Zona rreth buzët - gjendja e sferës seksuale.

Zona №14
Për skuqjen dhe skuqje e qafës nuk mund të përcaktojë ndonjë një dështim të organeve të brendshme i cili i dha dhe kërkon vëmendje të veçantë. Kjo mund të jetë reaksione alergjike, një shenjë e infeksionit dhe ftohjet, problemet e tretjes, ose në sistemin endokrin.

Urtësia popullore thotë - "për asnjë arsye, as edhe një puçërr të mbajë." Mos u mundoni për të fshehur blemishes, dhe shkoni te mjeku dhe të kërkoni për arsyet pse nuk janë skuqjen, skuqje dhe lëkurë.