Llojet dhe shkaqet e pigmentim


Rritja e pigmentim - defekt estetik, e cila është e formuar kryesisht në zonat e hapura të lëkurës dhe qëndrimi thirrur paqartë. Për të kuptuar se çfarë është marrë parasysh në mënyrë më të detajuar llojet dhe shkaqet e pigmentim.
Në ngjyrën e lëkurës sonë prek një grup të disa faktorëve: trashësinë e epidermë, lehtësim të lëkurës, shpërndarjen dhe shuma e pigment të lëkurës dhe enëve të gjakut. Hije të errët spote të ndryshme të madhësisë në lëkurë (hyperpigmentation) siguron sasi të tepërt të melaninës në epidermë dhe pjesërisht në dermis. Melaninës është prodhuar nga qelizat e veçanta - melanocytes.Shfaqja e hyperpigmentation shpesh shkaktohet duke gjetur zgjatur rrezet e diellit direkte dhe përqendrimin e melanocytes në lëkurën e njeriut.

Spote Pigment në lëkurë mund të ndodhë në çdo moshë, por shkaku më i zakonshëm i hyperpigmentation po plaket. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se qelizat janë në gjendje të shërohet dhe të kontrolluar prodhimin e melaninës. Pas dyzet trupi humbet aftësinë e saj eliminimin e toksinave përmes veshkat, zorrët, mëlçisë apo mushkëri për shkak detoxification është nëpërmjet эpydermu, duke lënë shenja në lëkurë, në formën e pika të moshës.

Gratë mund të përkeqësohet menopauzë hormonal apo ekziston një predispozitë gjenetike.

Përkundër faktit se spote moshë janë të padëmshme për shëndetin dhe nuk kërkojnë trajtim të veçantë, shumica e njerëzve, ata dorëzojë shqetësim estetike, shumë e konsiderojnë atë një simptomë e plakjes dhe preferojnë të shpëtoj prej tyre.

Hyperpigmentation mund të ndodhë në të rinjtë. Shpesh kjo është rezultat i problemeve të brendshme. Melaninës shkaku mosfunksionim të tëmthit, mëlçisë dhe traktin gastrointestinal, shtatzënisë dhe probleme gjinekologjike, sëmundjet infektive, çrregullime metabolike ose vitaminë mangësi, dhe përdorim të zgjatur të barnave të caktuara dhe hormonet. Pra, para se të zgjidhni një mënyrë për të hequr pigmentim, për të gjetur shkaqet e zgjeruara prodhimin e melaninës nga trupi.


Llojet e spote pigment
Moles - njolla të madhësive të ndryshme dhe ngjyra (ngjyrë kafe të errët, e kuqe) mund të jenë të sheshtë apo të ngritur në lidhje me sipërfaqen e lëkurës të ndodhë në çdo pjesë të trupit.

Freckles (эfelydы) - shpesh shfaqen në pranverë me rrezet e para të diellit. Shkaku i Freckles - prania e një gjen të veçantë në melanocytes. Nën ndikimin e melanocytes rrezet e diellit të prodhojnë melaninës intensive pranuar. Mbushje ngjyra dhe numri i Freckles mund të rritet me një mesatare prej 30-35 vjet, atëherë ata zbehet me moshën.Spote pleqërie - duket të moshës, më shpesh, pas dyzet vjet, dhe aty duke rritur numrin e melanocytes në lëkurë. Këto spote janë të padëmshme dhe janë procese normale jeta e lëkurës. Shpesh ata janë të formuar nga ekspozimi i zgjatur diellit dhe shfaqen në zonat më të ekspozuara ndaj diellit: fytyrë, krahë, gjoks, mbrapa dhe supet.

Melasma dhe chloasma - spote simetrik kafe, të lokalizuara kryesisht në fytyrë. Ata mund të arrijnë madhësi mjaft të mëdha. Chloasma ndodh gjatë shtatzënisë, sëmundjeve të disa grave, ndërsa duke marrë kontraceptivëve oral dhe sëmundje të mëlçisë. Në mënyrë tipike, chloasma është pas zhduket shkaku i shfaqjes së saj. Melasma, chloasma shkaktuar ndryshe gjenetikisht dhe zhvillon nën rrezet e diellit direkte të njerëzve.Nishan - një rritje të lëkurës të përbëra nga qelizat nevusnyh përmbajnë melaninës. Moles ndryshojnë në madhësi, ngjyra dhe cilësi. Duke dalë në lindje apo në fëmijërinë e hershme, ata rriten, duke rritur në madhësi gjatë gjithë jetës. Zakonisht, nevi beninje dhe nuk është e rrezikshme, por birthmarks mëdha konveks, janë të dhimbshme dhe shpesh të plagosur. Kjo çon në pasoja të rënda, kështu që për arsye mjekësore të kryer largimin nevus.Lentigo - manifestohet në formën e një spote rrafshuar ovale ose konveks dritë - ose ngjyrë kafe të errët. Lentigo mund të ndodhë në çdo moshë. Malinje Lentigo - një nga varietetet e kancerit të lëkurës. Zhvilluar në fushat e lëkurës ekspozuar ndaj ekspozimit të zgjatur ndaj rrezatimit ultravjollcë. Njolla të vogla me kufij fuzzy, lyer në mënyrë të pabarabartë kafe të lehta apo të zi, e cila rritet gradualisht në madhësi.


Seborrheic Keratosis - rritje beninje modelet pabarabartë sipërfaqe që i ngjajnë lythat, ngjyrë kafe ose të zezë. Nuk mund të jetë një madhësi të ndryshme, nga pamja e jashtme të ngjashme me pika të moshës.


Të gjitha llojet e pigmentim mund të grupohen, kjo e bën të lehtë për të zbuluar. Shoqëruar shpesh me karakteristika të ndryshme, të tilla si rritja e thatësi, rrudhat, coarsening lëkurës ose sqimë.

Nëse lëkura për asnjë arsye pas rrezitje ose Browning filluan të shfaqen si njolla, para përdorimit të drogave të ndryshme, duke përfshirë receta e mjekësisë tradicionale, të konsultoheni me dermatolog tuaj, sepse njollat ​​mund të jenë simptomat e një numri të sëmundjeve të rënda. Me vështirësi diagnostikimin dhe paraqitja e dyshim, një dermatolog mund të përshkruajnë një biopsi të lëkurës. Nëse nuk ka contraindications, mjeku do të qartësojë shkaqet e pigmentim dhe të përshkruajnë trajtim duke përdorur metoda moderne dhe mjetet.