Ekspozimit Sun dhe rrezatimit ultravjollcë në lëkurë


Debati në lidhje me përfitimet dhe dëmet e UV zhvilluar për vite me rradhë. Përkrahësit lëvduar aftësinë për të forcuar sistemin imunitar dhe dritat për të hequr gjendjen shpirtërore, të bëjë siluetë vizualisht zbehta dhe pamjen - të freskët dhe tërheqëse. Kundërshtarët ankohen për pabesë e diellit, e cila shkakton melanoma, photoaging, alergji. Le të përpiqen për të sqaruar situatën dhe për të kuptuar se si gjërat janë të vërtetë. Le të flasim për ndikimin e diellit dhe rrezatimit ultravjollcë në lëkurë!
Në doza të moderuar dielli ndihmon njeriun. Nën rrezet e saj trupi prodhon vitaminë D, e cila forcon kockat dhe sistemin imunitar, nxit absorbimin e mineraleve. Në doza të vogla të rrezatimit ultravjollcë ka një efekt antibacterial, një efekt i dobishëm për shëndetin e lëkurës, pimples zhduket, skuqje ngrohjes, plagë shëruese, përmirëson qarkullimin e gjakut. Nën ndikimin e rrezeve UV rrit numrin e antitrupave në gjak, duke rritur rezistencën ndaj infeksioneve virale dhe bakteriale.Sun shërben si "antidepressant": stimulon prodhimin e serotoninës "gëzim-hormon, i cili rrit për shkak të humorit dhe mërzinë si ashensor krah. Në verën e vitit ju mund të praktikoni psammotherapy - trajtim ngrohur rërë. "Përfundojë" në gjithë trupin e tij apo vetëm duart dhe këmbët. Ngrohja këmba dobishme për parandalimin e otitis, pezmatim i fytit dhe rinitit, për shkak të zonës refleks këmbë është i lidhur ne menyre funksionale me qafë. Mjerisht, përveç lakmisë, rrezet UV janë të mbushura me shumë momente të pakëndshme. Ajo që ne po përballemi "mbidozë" e diellit?


Photoaging
Autorët e photoaging e lëkurës është radikalet e lira - molekula që nuk kanë një elektron. Ata marrin asnjë elektronike molekulave "normale", duke e bërë këto radikalet e lira. Si rezultat i kësaj, molekulat e lipideve të hyjë në reaksionet kimike. Të ballafaquar me molekula radikale oksigjeni e kolagjenit janë aq aktive që ata janë në gjendje të lidhen me njëri-tjetrin. Një "përshtatur" kolagjenit në mënyrë më pak elastike se normale, kështu që akumulimi i këtyre komponimeve të çon në plakjen e lëkurës dhe rrudhat. Ekspertët besojnë se rreth 80% e të gjitha ndryshimeve në lëkurë, të përshpejtojë prishjen e saj, është faji i diellit. Prandaj është e nevojshme për të mbrojtur lëkurën gjithmonë - çdo ditë, gjatë gjithë vitit. Të bësh këtë është mjaft e lehtë. Prodhuesit moderne së bashku me komponentët aktiv përfshijnë mburoja mbrojtëse (SPF 15 - SPF 50) të zakonshme mozaik përditshme krem ​​me pluhur dhe të kuq buzësh.


Një tjetër problemi i sezonit veror - photodermatitis: Sëmundje të shkaktuara nga rritja e ndjeshmërisë së lëkurës në rrezet e diellit dhe efektet e saj. Manifestuar në formën e skuqjen itchy, blisters, skuqje. Njerëzit photodermatitis quajtur shpesh një alergji ndaj diellit ", e cila, në fakt, e gabuar. Kjo komponentë alergjik të tilla si një diell atje. Efekti toksik ndodh kur ata ndërveprojnë me një substancë, të tilla si multi-emulsione. Pick kozmetike sunscreen në llojin e lëkurës, duke i kushtuar vëmendje për përbërjen e tij. Ne e dimë se vajra esenciale të bergamot, portokalli dhe fruta të tjera agrume janë fototoksychnostыo dhe mund të shkaktojnë reaksione të padëshiruara.


Melanoma
Ndikimi i fortë negativ i diellit prek njerëzit me 1 dhe 2 nd lloji lëkurës foto (nga 5). Lëkurës dritë, sytë dhe flokët, shumë Freckles - pronarë të kësaj "fisnik" dial duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm. Lëkura e tyre është më i prirur për melanoma. Për të zvogëluar rrezikun në minimum, ju mund të përdorni "roje të forta» (SPF 5050+). Moles është një objektiv i shkëlqyer për dritë UV. "Nën armë" janë ato që shpesh plagosur - rrip, rroba jakë, linens, dekoratave. Nëse ju keni një nishan të tillë, është më mirë për të luajtur të sigurt dhe të rrinë në atë për të hequr suva ose lazer. Beauticians rekomandojmë që të paguajnë më shumë vëmendje moles! Gjithmonë vënë mbi ta një mjet SPF 30-50, pavarësisht intensitetit të rrezitje dhe koha e kaluar në plazh.


Nëse ju doni të tan shkuan mirë, filloni lëkurë. Vendi më i mirë i procedurës - hamami. Ndryshe dush ruse dhe sauna, hamami karakterizuar nga një ngrohje të butë (46-48 gradë) dhe shumë të lartë (100%) lagështi, e cila mundëson të dyja "pi" e lëkurës me lagështi. Në Kinën e lashtë, për shembull, procesi i rrezitje, së bashku me masazh të kryera nga klerikë të trajnuar në trajtimin shkollat ​​speciale. Rituale të ngjashme janë të destinuara vetëm për fisnikëri. Masazh Peeling me fonde Exfoliating natyrore plotësojnë tërhequr vajra. Lëkura ishte i përgatitur mirë për sunbathing. Në ditët e sotme, shumë vendpushime çdokush mund të vlerësojmë të mirat e trajnimit të tillë të veçantë. Është e njohur se pigmentit melanin prodhuar menjëherë, por brenda disa ditësh. Në këtë kohë, japin vetes në duart e mirë do të thotë "pas diellit". Ato zakonisht përmbajnë tyrosine (një amino acid - shenjë paralajmëruese e melaninës). Ai "zbulon" forcon dhe ruan tan.


Ju përkasin patundur kundërshtarët e rrezitje, por megjithatë duan të kenë bronzi tonin e lëkurës? Pastaj për rrezitje - mikun tuaj më të mirë dhe asistent. Efekti i saj zgjat për 12 ditë. Megjithatë, vizita në sauna, pishina dhe not në det zvogëlon kohëzgjatjen e saj. Diellore alternativë më moderne - aэrozahar jo duke vepruar me ngjyrosje pigment. Komponentët përfshira në përbërjen e saj, të reagojë me aminoacidet që janë në shtresat e sipërme të lëkurës, duke imituar veprimin e diellit. Si rezultat, lëkura prodhon reagimin e melaninës dhe natyrisht të errët, dhe ndikimet negative mbi epidermë të përjashtuara. Kjo është absolutisht e sigurt cirk. Ajo nuk ka njollë rrobat, ka mbetur i pandryshuar për 10 ditë dhe i lau gradualisht larg.