Ndikimi i kozmetikës në lëkurën


Lëkurën e njeriut, i njëjti organ, si të gjitha organet e tjera, lëkura gjithashtu merr ushqyesve nëpërmjet gjakut dhe ndikimin e kozmetikës në lëkurë, duke i dhënë mundësinë për të marrë ushqyesve të mjaftueshme, ajo do të jetë një TURGOR mirë dhe ngjyrë të shëndetshme.
Megjithatë, kequshqyerja po ndikon në lëkurë, ajo është pa yndyrë, e thatë dhe duket gri, dhe shpesh bëhet i ngadaltë, i ngathët dhe në rrudhat e saj sipërfaqësore.
Për të përmirësuar ushqimin e lëkurës nga brenda, ju duhet të ndryshojë tërësisht dietë që përmban një sasi të mjaftueshme të vitaminave, mineraleve, aminoacidet esenciale dhe acidet yndyrore esenciale që kërkohen domosdoshmërisht omega-3.


Përveç lëkurës varet nga puna e traktit gastrointestinal dhe organe të tjera, dhe është veçanërisht e rëndësishme që të ketë një sistem të mirë pune kardiovaskular, sepse besohet se lëkura është pasqyrë e organeve të brendshme.
Të gjitha Personi skuqje të lëkurës ka të dështimeve në organet e brendshme, për shkak të efekteve të dëmshme të toksinave dhe shkeljes së largimin e tyre nga trupi, ajo mund të jetë çamçakëz, puçrra fytyre, lëkurë të zbehtë, ënjtje dhe është përgjegjës për organet e caktuara.
Sigurisht, ju mund të kryejë fuqi të jashtme, dhe për shkak të faktit se lëkura mund të përfshijë në metabolizmin e tyre dhe ato ushqime që janë të depozituara në sipërfaqe, sepse lëkura përmban enzima që mund të prishen ushqyesve aplikuar për të. Kjo është për shkak të transdermal i shpërndarjes i përbërësit të lëkurës.


Ngrënie jashtë lëkurës në fakt mund të ndodhë nën veprimin e kozmetikës aplikuar në lëkurë në produktet e saj kozmetike, i përbërë nga stabilizant, tretës, trashës, por të gjithë mendon se produktet kryesore në kozmetikë, biologjikisht përbërësit aktiv dhe ata vetëm ushqejnë lëkura jonë.
Lëkura jonë është përditësuar vazhdimisht nëpërmjet lulëzim shtresë corneum dhe të mbyllur nga sinjale të rregullta të cilat aktivizojnë, pengojnë ose të nxisin proceset e ndryshme që janë vazhdimisht ndodhin në nënlëkurës yndyrë, dermis dhe epidermë e lëkurës.

Prandaj, efekti i produkteve kozmetike është e vendosur jo vetëm që penetron lëkurën, por edhe se si ajo reagon dhe ndërvepron me përbërësit e produkteve kozmetike.
Të gjitha produktet kozmetike mund të ndërveprojnë me shtresa me brirë, si dhe komponentët e tij, ata ushtrojnë një ndikim të madh në jetesën e lëkurës.

Për shkak të produkteve të ndryshme kozmetike mund të ndahen në dy grupe, ajo është përbërësit që shkatërrojnë corneum shtrese dhe këto përfshijnë ointments, krem ​​dhe mjete të tjera të cilat mund të jenë baza e derivateve të naftës dhe vaj mineral. Produkte të tilla kur përdoret për të formuar në film lëkurës ngjeshur, dhe ajo fillon të bllokojë transferimin e informacionit nga shtresa me brirë dhe kështu lëkura nuk mund të përballojnë dhe është bllokuar rimëkëmbjen e corneum shtrese.

Substancat e dytë e cila mbrojnë shtresa e lartë e lëkurës dhe ata janë të bazuara në vajra bimore dhe ata kanë një strukturë të ngjashme si në lëkurën tsermynad për shkak të rritje të gjitha shtresat mbrojtëse të lëkurës dhe fillon hidratues e saj të thellë. Përveç kësaj, vajra vegjetale, të cilat përdoren në produktet kozmetike që kanë një sasi të lartë të antioksidantë, vitamina dhe minerale.

Për të kuptuar në mënyrë të qartë ndikimin e kozmetikës në lëkurë, duhet të marrin parasysh se si ata janë të përgatitur.

Siç e dimë, të ujit dhe të naftës janë të papajtueshme dhe, kur ato janë të përziera, rezulton substancë të paqëndrueshme që shpejt prishet në komponentë dhe se ky proces nuk ka ndodhur në përbërjen e shtuar e tyre emulsifiers, këto janë substanca që mund të shpërthejë në pikat individuale të yndyrë. Emulsifier më aplikuar shpesh është një surfactant dhe kjo është në të gjitha detergjenteve, e cila mundëson të larë enët, rrobat e larë me dorë.
Prandaj, kur të aplikoni kozmetike të lëkurës, nuk është copëzimi lipidet mbrojtëse pengesë e lëkurës, të ashtuquajturit proces të shkatërrimit hydrodypydnoy mantel.

Siç e dimë të gjithë surfactants janë përdorur si në prodhimin e detergjenteve, dhe të gjitha kozmetike krem, ointments dhe produkte të tjera.
Kjo është për shkak të faktit se emulsifiers promovuar "ënjtje e shtresa me brirë" dhe në këtë mënyrë ata mund të depërtojnë në shtresat e thella të lëkurës dhe ata fillojnë të shkaktojnë shpërbërjen e enzimeve dhe proteinat e lëkurës. Kjo çon në humbje aktiv ujit, përmbajtje të reduktuar të faktorit natyror hidratues në corneum shtrese dhe kristal likuid shkelur integritetin e strukturës së lëkurës dhe integritetin e lipideve epidermik.


Prandaj, substancat e rregullt të përdorimit që përmbajnë surfactants, kanë filluar të ketë një ndryshim të lëkurës jashtë, duke u ndjerë lëkurë të thatë dhe styahnutist shfaqen skuqje, lëkura fillon të zhvishem off, rrudhat dhe të çara.
Efekti më i mirë kozmetike në lëkurë, janë ata të përgatitur nga vaj kokosit, si molekulat e saj nuk mund të reagojë me proteinat dhe lipide të shtresës brirë e lëkurës që e dallon këtë produkt nga surfactants tradicionale.

Soэmulhatoramy Wonderful janë ato substanca të cilat kontribuojnë për një efekt stabilizues tej mbi emulsioni, triglycerides qumështit janë squalane perime, sterole gjalpë Shi, kandellilskiy perime hydrohenyzyrovannыy lytsetyn, jojoba dhe beeswax.