Kungull të mirë kozmetike


Pronat e dobishme dhe shëruese e kungull të përdorura nga njeriu që nga kohërat e lashta. Ajo është përdorur për të trajtuar shumë sëmundje, në sajë të përbërjes së veçantë të këtij perimeve të dobishme. Por jo shumë e dinë se kungull është kozmetike më e mirë që ndihmon luftuar plakjen e lëkurës. Kungull ka veti rinovimin, duke e përdorur atë si një kozmetike, mund të qetë nga rrudhat në fytyrë dhe qafë, hiqni iritim dhe për të hequr probleme të lëkurës. Kungull është përdorur në kozmetikë si maska, krem, kremra dhe tonics. Kozmetikë kungull mund të bëhet lehtësisht në shtëpi dhe kjo do të jetë mënyra më e mirë.


Për shkak të pronave të saj anti-inflamatore e kungull është përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve të lëkurës të tilla si ekzema, psoriasis, puçrra fytyre dhe djegie. Ajo jo vetëm që redukton inflamacion, por edhe ndriçon lëkurën, zvogëlon shprehjen e scars puçrra fytyre pas. Prandaj, ajo është përdorur në dermatologji si kozmetike.

Gratë pas 30 vjet rekomanduar maska ​​kungull që kanë pronat jo vetëm kalori, por edhe rinovimin. Mjaftueshme për të bërë një maskë të tillë dy herë në javë dhe vetëm ju mund të harrojmë për trajtime të shtrenjta kozmetike në sallonet. Një nga maskat më të zakonshme nga një kungull, e cila është shumë e lehtë për të përgatitur në shtëpi lehtësisht të dukshme zvogëlon rrudhat, zbut lëkurën, ul inflamimin dhe ushqen mikro - dhe makro. Për maska ​​të tilla kanë nevojë për një copë kungull të freskët, e cila peshon afërsisht 100-150 g, e cila duhet të lëvore dhe hekura në rende gjobë. Në pulpë rezulton të shtoni 1 lugë bukuroshe apo vaj ulliri për personin e thatë e lëkurës ose 1 tbsp qumësht ngrohur për të lëkurës me vaj. Fytyra duhet të pastrohen të grim të mbetur, të vënë në maskë e tij dhe mori të fundit për 15-20 minuta. Pastaj hiqni maskën nga fytyra me një pecetë dhe pije me ujë të ngrohtë. Ky kungull maskë gjithashtu përmirësuar çehre.


Për të lëkurës me vaj, të prirur për skuqjen e sidomos rekomandohet për të përgatitur një maskë me feta kungull te zier apo pjekur. Për të përgatitur maskë kungull duhet të jetë prerë në copa të vogla dhe vlim deri tenderit në ujë ose piqem në furrë gjethe të thata. Gatuar ftohtë kungull dhe pure me një lugë për pure. Më tej, ajo duhet të shtoni 1 lugë mjaltë të papërpunuara dhe 1 pule verdhë veze veze, kujdes peremishavshy, e vënë atë në fytyrë përgatitur pastër. Lini maskë për gjysmë ore, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe pije fytyrën tuaj me udhë të ftohtë.


200 gram zhvishem kungull të papërpunuara dhe hekura, dele atë në një kavanoz dhe derdh një filxhan e gjysmë e 70% alkool. Mbuluar e kapaciteteve dhe të lënë në një vend të freskët për 7-10 ditë. Pas kësaj periudhe, përmbajtja e bankave të thahet dhe të fshij fytyrën locion marra në mëngjes dhe në mbrëmje pas cleanser për vaj të prirur për lëkurë puçrra fytyre prirur. Ky locion ruhet preferohet në frigorifer.

Efekti i mirë jep dhe lëng kungull, të cilat duhet të fshij lëkurën. Kungull zhvishem dhe hekura në rende gjobë ose kaluar nëpër një shtrydhëse frutash e perimesh. Lëng rezulton të fshij fytyrën disa herë në ditë me të thatë, lëkurë të thatë, si dhe spote moshës dhe Freckles sasi të mëdha. Pas 2 javësh që nga fillimi i përdorimit të lëng kungull do të jenë rezultatet e para të dukshme.


Kur puçrra fytyre dhe personi me vaj lëkurë në mënyrë që të përdorin kungull kozmetike të papërpunuara, integruar në një rende gjobë numër 2 tbsp dhe të përzier me 1 proteina pule papërpunuara. Përzierje rezultuar është aplikuar si një maskë për 15-20 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ftohtë. Maskë jo vetëm eliminon shndrit, por gjithashtu redukton skuqjen.

Kungull nuk është për asgjë është konsideruar si një nga më të mira kozmetike. Ajo mund të përdoret jo vetëm në formën e maska, por si pastrim. Saj e lehtë për të gatuar në shtëpi. Kungull zier në ujë, atëherë përdorni një lugë për të bluaj pure, 3 lugë të veçantë Për të shtuar pure kungull kafe sheqer në një sasi prej 2-3 lugë dhe 1 lugë bukuroshe apo vaj portokalli, të paktën përshtaten vaj perimesh zakonshme. Përgatitur dhe tërësisht në masë të përzier duhet të aplikoni në fytyrë të pastruar dhe të fillojnë të fshij në një lëvizje rrethore përgjatë vijave të lëkurës. Procedura nuk duhet të kalojë më shumë se tre minuta. Pastaj mbeturinat e pastrim duhet të lihet në fytyrë si një maskë për 10 minuta. Pastaj lani fytyrën me ujë të ngrohtë.


Për problemet e fytyrës lëkurës është më e mirë për të përdorur një maskë bërë nga 2 tbsp finely integruar kungull të freskët dhe të njëjtën sasi në një mollë rende gjobë integruar. Pas përzierjes përzierje është aplikuar në një fytyrë të pastër dhe të lënë si një maskë për 15-20 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ftohtë.

Kungull është përdorur edhe si një produkt kozmetik për të zvogëluar pamjen e celulitit dhe për të eleminuar lëkurë të thatë. Zier kungull pure bluaj, shtoni atë në krem ​​ose përzierje natyrore kos. Përzierje rezultuar është aplikuar në fushat me probleme dhe fshij në një lëvizje rrethore. Pastaj del me të larë me ujë. Për të eliminuar lëkurë në duart e përzierje është aplikuar për të pastruar larë dhe tharë duart me një peshqir, vënë në doreza pambuku dhe të qëndrojë kohë, rreth 20 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë dhe të vënë krem ​​ushqyes.


Për të eliminuar spote moshës dhe Freckles, 2 tbsp imët kungull integruar të kombinuara me 1 lugë gjelle Uthulla e Molles. Rezulton slurry është aplikuar në lëkurë të përgatitur për 20-30 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ftohtë.

Kungull kozmetike më të mirë, sepse duke e përdorur atë disa herë në javë mund të arrijë rezultate të qëndrueshme.