Deep peels kimike të lëkurës


Fjala "lëkurë" është e njohur për shumicën e grave, por në shtëpi, kjo procedurë është kryer duke përdorur grimcat melkoabrazyvnыh përzier me pastrimin bazë homogjene. Ky efekt është vetëm shtresa e lartë e lëkurës. Dhe në peels kimike sallon për shtupë lëkurës për të aplikuar një zgjidhje e acidit prek shtresat e thella të lëkurës. Sot le të flasim për të thellë peels kimike lëkurës.


Në cosmetology dalluar sipërfaqësore, të mesëm dhe peels kimike të thella. Sipërfaqja është në nivelin e corneum shtrese, e mesme - në nivelin e epidermë, të thellë - me dëmtimin e membranës bodrum (kufiri në mes të epidermë dhe dermis). Në një lëvozhgë sipërfaqësore duke përdorur acide frutash: glycolic, gluconic, laktik, Pyruvic, fytynovaya. Në peels mesme dhe të thellë - tryhloruksusnaya ose oksid salicili.Thellësinë e ndikimit të këtyre acideve varet nga përqendrimi i drogës. Zakonisht zgjidhja është lënë në lëkurë për 2 minuta, por koha e saktë duhet të marr pas cosmetologist konsultimit dermatolog. Deep peels kimike të lëkurës quajtur edhe fenolovыm. Ajo ndikon në shtresat e thella të lëkurës për të korrigjuar rrudhat dhe shenjat, pigmentim dhe hyperkeratosis. Kjo është një procedurë shumë e rëndë dhe e dhimbshme e cila mund të jetë një mjek. Kalibrimi është bërë vetëm në një spital.

Mesme peels kimike bleaches, zbut lëkurën, eliminon linjat e bukura. Nëse kala të mëdha të drogës, ata mund të hequr Freckles dhe pika të moshës. Në procedurat e ka disavantazhe serioze, sepse pas një periudhe të tillë muaj rehabilitimit Acidet lëkurë e nevojshme për shërimin e lëkurës. Gjatë kësaj kohe lëkura është e kuqe, si pas djegie, me shkëlqim, me copa të lëkurës larg vdekur. Në rastet më të këqija, ka efekte edhe më të rënda anësore - dhimbje, infeksion dhe dhëmbëza mëngjes. Kështu që të shkojnë nëpër peels kimike vetëm cosmetologists me përvojë, dhe vetëm në qoftë se ju të lëkurës pandjeshëm.


Mos e përdorni këtë lëkurë të intolerancës individuale, shkelje të integritetit të lëkurës. Ju nuk mund ta përdorni atë pamjen e inflamacionit aktiv në lëkurë dhe në rastin e virusit në fazën akute ose qëndrimi të gjatë në diell. Nëse ju nuk jeni një "trashë-skinned", pastaj zgjidhni më të pakët opsione peels - glycolic ose hlyukonovыy. Ky lloj i zhvishem është e vlefshme vetëm në shtresën sipërfaqësore të lëkurës. Ndryshe nga peels të thella ajo është konsideruar si një procedurë e sigurt dhe e thjeshtë që nuk kërkon anestezi. Peels glycolic ofron një vështrim lëkurë të freskët lodhur dhe me përdorim të rregullt ka shpallur rezultatin. Pas procedurës lëkura është vetëm një hije pak rozë që është disa ditë.


Lëkurë acid gluconic quhet vit lëkurë. Ajo i ndihmon pothuajse çdo lëkurës. Acidi gluconic ka një pronë interesante - ajo nuk prishen elastin nën dritën ultravjollcë. Për më tepër, kjo rrit lëkurë vetitë mbrojtëse pengesë e lëkurës, rejuvenates dhe përtërin, forcon atë, zbutjen linjat e bukura, spote moshës dhe heq rritje lagështi. Efektiviteti i këtij lloji të lëkurë, jo më pak se kur duke përdorur acid glycolic. Përveç peels acid gluconic aktualisht vënë në një qumësht dhe acid limoni pak për të shtuar zbutjen dhe hidratues efekt. Për të parandaluar inflamacion të mundshëm të lëkurës, lëkurë receta ndonjëherë administruara polyphenols çaj jeshil, vitaminë C dhe Panthenol.