Sëmundjet fungale të lëkurës candidiasis


Candidiasis - një sëmundje fungale të lëkurës, mukozës, thonjtë dhe organeve të brendshme, e cila shkakton kërpudhave maja e gjini Candida. Ata mund të hyjnë në trup nëpërmjet sendeve shtëpiake, enët e ushqimit. Kjo mund të jetë mish të papërpunuara, produktet e qumështit, në veçanti djathi dhe gjalpë, salcë kosi, frutat dhe perimet, të cilat mbjellë kërpudha Candida. Le të flasim për të caktuar të lëkurës fungale sëmundje candidiasis!
Faktorët që nxisin zhvillimin e kësaj sëmundjeje mund të ndahen në 3 grupe.
1. ekzogjene (mjedisi që nxit depërtimit në trupin e kërpudhave): uyazyka temperatura, efektet në lëkurë dhe mukozën e komponentëve të dëmshme, alkalet, acidet, tretës, çimentos dhe të tjerët; Përmbajtja e lartë e kërpudhave dhe sporeve në ajër në drejtim të ëmbëltore ose prodhimit hidrolitik në sintezën e proteinave; Regjimi paarsyeshme higjienike.Kundër sëmundjeve metabolike (diabeti, goiter, ulcerative kolit, trashje), proceset kronike infektive, tumoret, sëmundjet e gjakut, myxedema, lepra, hyperthyroidism, vehetodystonyya me rritjen e djersitje, sëmundja Cushing: 2. endogjen (rezistenca reduktuar trupi) , beriberi.

3. Candidiasis mund të ndodhin nën ndikimin e faktorëve meteorologjike (temperaturës dhe lagështisë), lëndimeve të lëkurës dhe mukozës (nënat dalë pleqsh, protezat, manikyr), me vegetonevrozah (qarkullimin e dobët të gjymtyrë, djersitje e tepruar), administrimin kronike e antibiotikëve, citostatikëve ose kortikosteroidet, hormonet. Simptomet e candidiasis shpesh mund të vëzhgojnë në canning stafit dhe industrisë ëmbëltore, banja, banjot not, njësitë washers ushqimore.


Nëse një person vuan nga candida për shumë vite, duhet të gjeni nëse infeksioni është shkaktuar nga fungi Candida. Për këtë qëllim një studim të plotë të traktit gastrointestinal dhe hulumtim Mycological në ShTI. Trajtimi candidiasis duhet të fillojë me një vizitë te mjeku. Terapi Total synon për të eliminuar shkeljet e hematopoietic dhe endokrin sistemit, traktin gastrointestinal. Anulon antibiotikët, steroid, të përshkruara një dietë të veçantë dhe një multivitamin sëmundjet fungale. Duhet të hiqen nga produktet dietë furre, ushqimi dhe pijet që përmbajnë maja, seasonings djegëse. Trajtimi lokal i candidiasis - ointments, qirinj. Por droga lokale nuk shërim candidiasis gojë ose zorrët, kështu që ata nuk mund të ndikojnë në qelizat maja. Megjithatë, një version dritën e sëmundjes zakonisht është shëruar me ndihmën e terapisë lokale me përdorimin e barnave farmaceutike.


Duke pasur parasysh natyrën sistematike të kandydomikozu fungale komplikime të ndryshme nga infeksioni zgjatur mund të marrë mjetet e terapisë stimuluese: aloe, xhensen tretësirë, djalli, Siberian xhensen Ekstrakt mëngjes dhe pasdite (kurs një-dy-mujor). Një koleksion i dobishëm i manaferrat dëllinjë, lule e tansy, thupër apo buds plep (dy pjesë), gjethe urtë (gjysma pjesë), yarrow barishte, gjethe eukalipt dhe suplid verr (një pjesë). Të gjitha - në formë të thatë pluhur. 1-2 tbsp Mbledhja pour 1 tbsp. ujë, gomë të vluar në një banjë me ujë për 5-10 minuta, të këmbëngulë 30 minuta, ikjen. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë, pas ngrënies, dhe kështu - 1-3 muaj. Një tjetër ilaç popullore - hudhër. Në mungesë të contraindications sëmundjet fungale duhet rregullisht hani hudhër të freskët ose të marrë ilaçet e tij për disa javë. Trajtimi fitoterapeutike nuk përjashton protyvomykotycheskyh, imunostimulues dhe përgatitjet multivitamin.