Dishidroticheskaya ekzemë


Dishidroticheskaya eczema - sëmundje lëkurë, forma akute ose kronike, i cili shfaqet në këmbë ose duarve - gishta, duarve në formën e flluska vogla transparente. Sëmundja ndodh papritmas dhe është e shoqëruar me kruarje. Që nga sëmundje të lëkurës bëhet plasaritur, luspa, procesi i përafërt do vulë karakterizohet lyhenyfykatsyy lëkurës, rrit model të lëkurës, pigmentim ndonjëherë thyer. Blisters Bubble gjithashtu mund të zbulojë veten në abrasions deformuara ose të thahen, pastaj të formuar një kore të verdhë. Sëmundja është shpesh subjekt i acarimin.Shkaqet e ekzemë dyshydrotycheskoy:
- Sëmundjet e sistemit endokrin, të tilla si hyperthyroidism, diabet mellitus;
- Çrregullimet në metabolizmin dhe çrregullimet imune;
- Sëmundje e sistemit nervor, sëmundjeve të traktit gastrointestinal;
- Kontaktoni me kimikate objekte shtëpiake dhe substancave të tjera që ndikojnë irrituese në lëkurë, të tilla si kobalt ose nikeli;
- Goditjet nervore;
- Disponueshmëria hyperhidrosis, kur djersitja është e tepërt;
- Alergeneve ushqimore ndikuan;
- Predispozitë gjenetike për sëmundje alergjike, e cila është gjetur në rreth 50% vuajnë nga ekzema dyshydrotycheskoy. Ajo dermatitis atopik, astma, ethe hay trajtohen si ethe hay;


Shenjat e sëmundjes janë skuqje e lëkurës, shfaqja e flluska, e cila mund të gjendet dhe gishtat e këmbëve në hapësirën në mes të palëve e gishtave, pëllëmbët, shputat e këmbëve, duart mbrapa zonë. Blisters janë grupuar, janë mjaft të thellë në epidermë, që përmban një lëng të qartë janë të madhësive nga 1mm deri në 5. Shfaqja e simptomave të tilla si kruarje shpesh ndodh jo vetëm kur flluska kanë shfaqur, por para se të ndodhin, parandaluar sulmin sëmundje.
Trajtimi dhe parandalimi i ekzemë dyshydrotycheskoy1. Trajtimi mjekësor përfshin gëlltitje të antihistamines, droga qetësues të tilla si tavegil, ZIRTEK, suprastin.

2. Një lëkurë trajtim antiseptik përfshirë ointments, sprays me antibiotikë.

3. Gjithashtu, mjeku do të përshkruajnë një dietë me përjashtim të alergeneve ushqimore si fruta agrume, arra, mjaltë, vezë, luleshtrydhe, çokollatë dhe të tjerët.

4. dietë nuk duhet të përmbajë enët djegëse dhe erëza. Salt akumulon lëngjeve në trup, duke shkaktuar ënjtje, kështu që është e rëndësishme për të përdorur atë sa më pak të jetë e mundur.


5. Ju gjithashtu duhet të shmangin kontaktin me kimikatet shtëpiake alergeneve, polen dhe substancave të tjera potencialisht të rrezikshme në lezione dhe këmbët ekzemë çorape duhet të bazohet në pambuk, por në çdo rast jo nga sintetike dhe këpucët e rekomanduar të lira, jo pengon.

6. Efekti i dobishëm është përdorimi i banjave me kripë deti, akupunkturë, dhe thalassotherapy.

7. Tërheqja kruar locion ndihmon ngjyhet në zgjidhje amidopirina, furatsillina, tanin apo uthull-alumini kripëra - lëngjeve shpuese.


8. Dishidroticheskaya ekzemë trajtohen me banja të veçanta terapeutike zakonisht duke përdorur yarrow, lisi leh, bagëti, kamomil, i urtë, posedojnë pronat qetësimin dhe dezinfektues. Kohëzgjatja e procedurave për 1520 minuta.

Në ekzemë parandalimin dyshydrotycheskoy dhe dietë është masa të rëndësishme dhe kohë për trajtimin e sëmundjeve kronike të pranishëm, higjienën personale, kujdesin dore, gjithmonë të përpiqet për të kryer doreza punë shtëpiake. Për qëllim të trajtimit për të aplikuar për një dermatolog.