Dyskeratoz - trajtim, simptomat, shkaqet


Dyskeratoz - një sëmundje e cila është një ndërprerje fiziologjik i keratinization, e cila është e shprehur në keratinization caktuar patologjik i qelizave epidermik. Dyskeratoz klinikisht dallojmë dy lloje - beninje dhe malinje. Keratynyzatsyey karakterizuar papjekur qelizat malinje dhe atipike karakteristike e sëmundjes Bowen, dhe mund të jetë në tumor squamous qelizave të lëkurës, keratosis pleqërie dhe sëmundje të caktuara precancerous lëkurës.
Dyskeratoz mirë ndodh kur sëmundja në Daryna gojë dhe vëzhguar formimin e drithërave dhe qelizave të rrumbullakëta. Dyskeratoz Termi zbatohen në sëmundje të caktuara që lidhen me ndërprerjen e keratinization. Kjo vlen edhe për follikulyarnomu dyskeratozu.
Folikulare Dyskeratoz


Ky lloj është një zrealizovanyy trashëguar sëmundje për të filluar proceset e keratinization dhe paraqitjen e papules folikulare në vende seborrheic hyperkeratotycheskyh. Sëmundja është e trashëguar në një njeri dominuese autosomal, dhe gjen është i koncentruar në 12q23-q24.1. Të dy burrat dhe gratë janë të barabartë sëmundje. Sëmundje Dan takon shumë rrallë. Frekuenca e 1: 100.000 popullsisë. Sëmundja fillon në fëmijëri dhe adoleshencë, ndërsa gradualisht përparuar.

Folikulare arsye Dyskeratoz. Shkaqet e sëmundjes konsiderohet pamjaftueshmërinë e vitaminës A, ndryshon metabolizmin e acideve yndyrore të pangopura, frenuesit raport ndryshueshmëria dhe aktivizues e proteazave, vendndodhjen ose veprimtarisë së tyre.
Shenjat folikulare Dyskeratoz. Shenjat e para janë një papules turma hyperkeratycheskyh, cilat ngjyra e parë nuk është veçanërisht dallohen nga ngjyra natyrale, por më vonë bëhet hije pak gri-kafe. Rash mbuluar me crusts, i izoluar për herë të parë dhe kryesisht folikulare, skuqje pastaj shkrihen në verrukoznыe dhe vegjetative lezione, të lokalizuara në folds dhe shoqëruar nga qarë. Mundësisht elementet janë vendosur në lëkurën e një personi, predha e veshit, të kokës, në mes të xhades blades, në kafaz i kraharorit, në folds, por mund të gjendet në të gjithë lëkurë.

Dyskeratoz në gjendje për të bërë përshtypje në vaginë, gojë, rektum, fyt, ezofag corneal.
Ndonjëherë ka lineare, vezykulezno-bulloz, forma lokalizuar të zosteryformnыe sëmundjes dhe leze dyskeratoma. Shumica distrofia zakonshme gozhdë, ndryshimet cistike kockave, keratosis në formën e pikave mbi thembra dhe pëllëmbët, ndryshimet cistike kockave. Ka një rënie të inteligjencës, epilepsi, dukuri e vonuar mendor, çrregullime mendore, hipogonadizmit, çrregullime të rritjes, ndryshimet në sistemin imunitar që promovon respektimin e infeksioneve virale dhe bakteriale të skuqjen varyolyformnыmy dhe kërpudhat.

Një nga manifestimet mund të jenë të shumta, të vogla, papules poligonale ngjyra natyrore apo ngjyra me një nuancë të kuqërremtë në pjesën e pasme të këmbët dhe duart, dhe verrutsyformnыy akrokeratoz Hopf.
Elementet e pamend mund të marrë sipërfaqe leze apo të shkrihen në zjarr verrukoznыe. Rash në gjendje të vendosen në zona të tjera të lëkurës, dhe kështu të gjenerojë përhapur, trashje të lehtë të shtresës brirë, vijave papilare të diskontinuitetit, pika keratosis.
Folikulare diagnoza Dyskeratoz. Diagnoza është vendosur pas një inspektim vizual i lezioneve në vende seborrheic dhe të dhëna dhe studime diferenciale histologic e ndarjes me sëmundjet e mëposhtme: seborrhea, pemfigus, pyoderma, puçrra fytyre.


Trajtimi folikulare Dyskeratoz. Cakto vitaminë A, tigazon, vaj salicili ose krem ​​squfuri-salicilik me ure, jashtë ngjyra anilinë, antibiotikët. Leze trajtohen akrokeratoz diathermocoagulation. Rekomandoni ultravjollcë dhe përgatitjet që përmbajnë litium përdorur butësisht.


Dyskeratoz qafën e mitrës


Emri i dytë është sëmundje leukoplakia për të cilën keratinization karakteristikë epiteli squamous mbulon qafën e mitrës dhe vagina. Dyskeratoz qafës së mitrës ekziston në dy forma: të thjeshta dhe me brirë.

Simple dyskeratoz shfaqet në qafën e mitrës, ndërsa sillet asimptomatike dhe është e vështirë për të parë. Flake dyskeratoz që ndikon në qafën e mitrës dhe të dalë mbi sipërfaqe, duket pllaka si bardha në qafën e mitrës trëndafili sfond.
Dyskeratoz arsye qafës së mitrës. Ka faktorë endogjen dhe ekzogjen i sëmundjes. Endogjen të përfshijë ndryshime në hemostasis hormonal dhe për të reduktuar imunitetin. Nga shkaqet ekzogjene përfshijnë infektive, kimike,, efekte virale traumatike në trup. Jo rolin paktën në shkaktimin dyskeratoza qafës së mitrës ka rritur numrin e ekstrohenov. Implikimet për papillomavirus njeriut dhe u zhvendos inflamacion të mitrës dhe shtojca të provokojnë dyskeratoz qafën e mitrës. Këto arsye mund të veprojë bërë ose bëhet keq trajtim diathermocoagulation për mitrës ektopike.

Dyskeratoz kanceri i qafës së mitrës diagnoza. Sizes dyskeratoza të jetë në gjendje për të formësuar nga vogël për të madhe, dhe në këtë mënyrë krejtësisht të mbuluar qafën e mitrës dhe vagina. Nëse marrja në pyetje gjinekologjik zbuloi dyskeratoz pastaj të përshkruajnë më shumë teste. Për shembull, komplote të vogël mund të zbulojë avari Schiller: errësirë ​​jod zbulon nëpër zonat e prekura. Nëse lezioni zënë një zonë të madhe, pastaj të kalojnë citologjike sondazh analizë shpifjeve. Megjithatë atypia në shfaqje dyskeratoze me biopsi. Përdorni dhe një metodë e tillë si scraping epitelin e qafës së mitrës. Kjo metodë konfirmon mungesën e ndryshimeve precancerous.

Trajtimi i qafës së mitrës Dyskeratoz. Sëmundja trajtohet me kirurgji. Zonat e prekura janë shpesh lazer thaj, djegiet kimike, por të lënë pas komplikime. Operacioni është kryer në ditën e shtatë të ciklit menstrual. Trajtimi i dyskeratoza qafës së mitrës kërkon kohë dhe durim. Përdorimi i metodave popullore të trajtimit mund të çojë në rritjen e qelizave malinje.