Kujdesi dorë në shtëpi


Duart e grave mund të them shumë, në mënyrë që ata kanë folur vetëm për kujdes të mirë dhe nevojën për të vazhdimisht të kujdeset për duart e tyre. Gjëja e parë që mund të japë moshën e gruas - kjo është duart janë gjithmonë të dukshme. Duart e parë heq kimikatet shtëpiake, moti, detyrat e shtëpisë - armiqtë e saj kryesore. Por jo të gjithë ka një pjatalarëse dhe Au Pair, kështu që ne do të mbajë një pamje tërheqëse vetëm, veçanërisht pasi ajo është e bukur dhe për të shpëtuar buxhetin. Kujdesi dorë në shtëpi, nuk parashikon shpenzime të mëdha financiare dhe një sasi të madhe të kohës.


Para se të largohej, të marrë një rregull disa këshilla të dobishme dhe të thjeshta:
1. Angazhohen punët e shtëpisë vetëm doreza huyazykah. Pastrim kimik dhe larja e ndërtesës përmban të dëmshme për substancat e lëkurës që irriton dhe lëkurë të thatë, dhe kjo është mënyra e parë për të lëkurës plakjes armëve. Rubinet uji është një përzierje e substancave të ndryshme, të cilat gjithashtu ndikojnë negativisht duart;
2. Para se të shkojnë jashtë në mot të keq duhet të veshin dorashka, era, të ftohtë, shi dhe borë, si më tani Miqtë lëkurës. Më të mirë para se të shkojnë jashtë për të vajos krem ​​të veçantë dorë mbrojtëse nga moti, tani ju mund të blini atë kudo;

3. doreza pambuku Blej, veshin atyre në natën e yndyrë bollshme lyhet krem ​​ushqyes. Lëkura e duarve tuaja gjatë natës jo vetëm duke pushuar bashkë me ju, por do të bëhet e butë dhe të qetë në të prekur;
4. Pas çdo kontakt e duarve me ujë, të fshijë të thatë dhe lyej krem;
5. Është e dobishme jo vetëm për lëkurën e duarve, por një person në një kurs të pasura me vitamina, ju do të shihni përmirësim në pamjen e lëkurës.

Këto këshilla të thjeshta do të ndihmojë në ruajtjen e rinisë gjatë e lëkurës dhe për të parandaluar problemet e mundshme.

Por, çfarë nëse ata bëjnë keq? Ka shumë mënyra për të troubleshoot lëkurë, për të dhënë ndihmën e maska, peels dhe banjot pamjen e saj. Ata janë gjithashtu të lehtë të bëjë dhe të aplikoni në shtëpi. Pra, të zgjedhë një kohë për kujdesin e dorës, të tilla si një ditë pushimi, të relaksoheni dhe të fillojnë konvertimin stilolapsa tuaj.

Filloni duke u kujdesur për duart tuaja me lëkurë lëkurë. Kështu që ju të hequr qelizat e lëkurës vdekur dhe të përgatisë atë për penetrim më të mirë të kujdesit. Ju me siguri mund të bëni lëkurë kripë deti, ju duhet të njomet duart tuaja dhe të aplikojnë atë kripa e detit, para-bluaj në një mulli kafeje. Mbajeni kripë në dorë disa minuta dhe pije me të ngrohtë lëkurë promoknuvshy ujë me një peshqir. Grimcat kripë deti mund të zëvendësojë fasule kafeje që mbeten pas gatimit pastrim kafe ose gati blerë në dyqan, por të jetë i sigurt për të kontrolluar datën e skadimit të produktit. Pas lëkurë kohë vjen banja për duart. Ata kanë vendosur.


Banjot për duart
1. dush naftës. Ju mund të gatuaj me ndonjë vaj (ulliri, pjeshke apo bajame). Për ta bërë këtë, të marrë një tas dhe derdh të ngrohur të naftës temperatura dhomë, ju mund të shtoni disa pika lëng limoni. Vendoseni në një tas dhe të mbajë duart për 15 minuta, pastaj butësisht masazh duart tuaja për të naftës më të mirë punuar. Atëherë hiqni leckë të naftës dhe nuk përpiqen për të larë duart e tyre, ndërsa.
2. sode banjo. Lugë gjelle zgjidhje sode buke në 200 ml ujë mjaft të ngrohtë. Duart yndyrat me vaj dhe vendin në një tas me sode holluar për 15 minuta, pastaj dora çik me një pecetë dhe pastaj vajrave yndyrat dhe të lënë atë për një kohë. Pastaj hiqni mbetjet e naftës nga duart e indeve.


Abrasions, shkurtimet dhe dëmtime të tjera të vogla në duar do të ndihmojë për të hequr dush me shtimin e Permanganat kalium.
Lakër turshi lëkurës përafërt duart do të bëhen të qetë përsëri, në qoftë se disa herë në javë, lyej ato lëng lakër, dhe krem. Lëkura e qartë pas punës në kopsht do të lëng limoni, i cili lëkurës efektive të zbardhet, pasi domosdoshmërisht aplikoni krem ​​për të parandaluar thatësi.

Hand Cream luan një rol të rëndësishëm në kujdesin e lëkurës. Pse nuk e bëjnë atë në shtëpi? Këtu janë dy opsione për krem ​​për duart e brendshëm.

1. Mix krem ​​të përdorni përherë me disa pika vaj (pjeshke, bajameje, ulliri). Krem bëhet më e dendur, por vishen në duart tuaja do të jetë më shumë se zakonisht, por efekti është mahnitëse. Ju gjithashtu mund të shtoni vitamina krem ​​A dhe E, në këtë mënyrë të favorizojnë rritjen krem.
2. Trajtimi krem. Dylli i shkrirë në një banjë me ujë (lugë 1chayna), gjalpë kakao ngurta ose Shi, 2-3 lugë) vaj të lëngshme (ulliri ose pjeshke, 3-4 lugë) përzierje, duke çuar në konsistencës dëshiruar, të lëngshme ose të rritur vaj të ngurta dhe të vënë përzierje në një kavanoz qelqi. Kjo mund të quhet një krem ​​universale për të lëkurës dhe për këmbë, bërryla përafërt lëkurës dhe gjunjë, zbutës lip balm.


Kjo është e rëndësishme jo vetëm për t'u kujdesur për të lëkurës, por për të dhënë manikyr duhur vëmendje. Pas të gjitha, duart i pastër - nuk është vetëm lëkurë të bukur dhe të qetë, por thonjtë i zoti. Jo domosdoshmërisht të ketë thonjtë të gjata, e mbuluar me llak të kuq, vëmendje për të tërhequr duart tuaja thonjtë të pastër, cuticle pastra. Bukurinë e duart tuaja në duart tuaja, të kujdeset dhe të kujdeset për to.