Kujdesi për lëkurën me vaj në shtëpi


Në ditët e vjetër, asnjë grua fshat nuk ka ardhur nga kopshti apo fushë pa një platformë të plotë të luleve dhe bimëve. Jetët tona ndryshuar në mënyrë dramatike, por synimet e të parëve tanë të dobishme në kohën tonë. Produkte dhe barëra për pjesën më të madhe janë në majë të gishtave tuaj. Kujdesi për lëkurën me vaj në shtëpi nuk është punë e madhe, sepse shumica mund të jenë të përgatitur maska, kremra dhe madje edhe krem. Gjëja kryesore është të qartë atë nga sekrecionet dhjamor dhe t'i jepte një shkëlqim të këndshme mëndafshtë dhe të shëndetshme.
Nëse lëkura e fytyrës me vaj, është e mundur për të përgatitur kube akulli me decoctions, infuzione, lëngje dhe bimëve. Ato duhet të zbatohen në mëngjes, pas procedurave të mëngjesit.


Pasi ta keni larë, vënë kube akulli në një disk dhe e kthen atë të përballet me fshij kube akulli, pastaj të lajë atë me ujë të ngrohtë ose zierje të ngrohtë e bimëve. Këto kundërta gëlltit shumë të dobishme për të lëkurës me vaj. Disa njerëz nuk mund të dalë fërkim kube akulli. Në këtë rast, ju duhet të prisni derisa akulli i shkrirë dhe një shtupë pambuku zhytur pak në ujë të shkrirë, fshij fytyrën.

Kujdesi për lëkurën me vaj në shtëpi duke përdorur akull
Cubes akull me luleradhiqe

Merrni 2 tbsp Lëng luleradhiqe dhe përziejnë atë me 2 lugë Lëng kungull. Hidh në molds dhe ngrirja. Fshij fytyrën në mëngjes pas larjes.

Cubes akull e mollë
2 tbsp mollë lëng varieteteve të ëmbël përzier me 2 tbsp lëng kastravec, derdh në molds dhe ngrirja.

Kube akulli me lëng domate
3 tbsp Lëng domate të përzier me 1 lugë lëng majdanoz, të ngrirë në moulds për akull. Fshini domate akull fytyrën në mëngjes dhe në mot të nxehtë dhe disa herë në ditë.


Kube akulli me nënën dhe njerka
1 tbsp grimcuar lë nënën dhe njerka derdh 100 g ujë të vluar, le të qëndrojë 20 minuta, pastaj tendosje dhe derdh infuzion të moulds për akull dhe ngrirja. Në mëngjes, fshij fytyrën pas larjes.

Kube akulli e rrit petals
3 lugë grimcuar rose petals derdh 100 ml ujë të vluar, të mbuluar dhe të lënë për 30 minuta, filter. Kur ngrirjes, të përdorur për fërkim.

Nëse lëkura e fytyrës me vaj, duhet që vazhdimisht të aplikojnë maskë nga fruta dhe perime. Duke përdorur këto maska, njoftim sa lëkura juaj reagon ndaj tyre. Çfarë ju përshtatet më shumë dhe cilat më pak.


Kujdesi për lëkurën me vaj në shtëpi me maska
Maskë e patate
Në një të përgatisë patate pure. 1 tbsp leh kulpër derdh një gotë me ujë të valë dhe vendin në ngrohje të ulët në një banjë me ujë dhe vlim për 15 minuta, tendosje. Hidh supë në pure patatesh, formimin e slurry lëngshme dhe përzierje. Aplikoni një shtresë të trashë në fytyrë dhe të lënë për 15-20 minuta. Maskë shpëlarje kulpër mbetur supë, diluting atë me ujë në një raport prej 1: 2 dhe duke shtuar disa pika lëng limoni.


Maskë djathë me herbs
Përgatitja mbledhjen bimor me Calendula, lule bli dhe gjethe dhe Hypericum. Merrni shumën e barabartë me 1 lugë Përzierje dhe derdh një gotë me ujë të vluar, le të qëndrojë 10 minuta, pastaj tendosje. 3 tbsp Mix gjizë me 2 lugë TEAS bimor. Aplikoni në fytyrë për 15-20 minuta. Pastaj pije me ujë të ftohtë, pije të përballet me zierje majtë.

Maska e kungull
Rub 3 tbsp Kungull peeled për rende vogël dhe përzierje me 2 lugë niseshte mënyrë që të marrë një masë homogjene. Merrni maskë në për 15-20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë acidifikuara.


Maskë me djathë, kungull dhe kastravec
Merrni 2 tbsp djathë të freskët, integruar në një rende gjobë integruar kungull dhe kastravec. Mix dhe të bëjë një maskë për 15-20 minuta. Shpëlaj me i hidhur me lëng limoni ose lëng e currants kuqe ujit.

Lëkurës me vaj fërkim të gjitha llojet e kremra dashuron. Ata janë shumë të lehtë për t'u përgatitur në shtëpi.

Kujdesi për lëkurën me vaj në shtëpi duke përdorur kremra
Kastravec Locion
Për locion kastravec keni nevojë për 200 gram trangujve dhe 250 ml vodka. Fshij Kastravec në rende ose pres imët, pour vodka dhe le të qëndrojë në një vend të errët për 10 ditë në temperaturën e dhomës. Tendosje përmes napë mori locion. Fshij fytyrën në mëngjes dhe në mbrëmje pas larjes. Ju mund të shtoni disa pika Facials.


Locion me Japanese Sophora
200 gram Sophora japoneze derdh 05 litra vodka, të lejojë që të qëndrojë për 15 ditë. Përdorni locion për të fshirë fytyrën, pas diluting atë 10 pjesë ujë të zier.

Këto janë udhëzime të thjeshta për kujdesin e lëkurës me vaj, të ju ndihmojë të qëndrojnë të bukur, në mënyrë të suksesshme.