Kujdesi për lëkurën e hollë dhe delikate


Lëkurë e derdhur në qafë dhe qafë ka një strukturë të veçantë. Ajo shumë pak gjëndra dhjamor, dhe kjo është e sheshtë kundër muskujt rreshtim qafës, në mënyrë të përfshirë në mënyrë aktive në lëvizjet e kokës dhe qafës çdo dremitje, ose të kthehet të ndikojë në gjendjen e saj. Përveç kësaj, qafën dhe zonën e dekoltin më të prekura nga aktiviteti diellor, si më shpesh nuk mbulohen nga veshje. Për shkak se këto tipare lëkure këto zona më e prirur në dehidratim, deformime dhe humbje e elasticitetit. Prandaj, kjo është çështje mosha qafën e gruas. Kujdesi për lëkurën e hollë dhe delikate dhe do të jetë temë për këtë artikull.


Por kujdes është lëkurë të hollë dhe delikate të prerogativa qafën e grave mbi 35 vjeç? Tashmë në një moshë të re lëkurën e qafës mund të jetë "unazë muskulor", - rrudhat janë formuar për shkak të predispozicion gjenetik. Me ta është e vështirë për të luftuar. Por me rrudha gjatësore (ndonjëherë të quajtura "yndyushatamy" folds), thatësi dhe dehidratim për lëkurë të hollë dhe delikate mund dhe duhet të luftojë!

Struktura e kozmetikë për qafë dhe gjoks duhet të përfshijë hidratues dhe ushqyes përbërësit - kolagjenit hydrolytы, elastin, acide yndyrore, vitamina dhe antioksidantë.


• Për sunscreens ditës detyrueshme. Kujdesi për qafë dhe gjoks mund të përdoret kozmetike për fytyrën dhe trupin, por mbani në mend se në qoftë se lëkura e hollë dhe delikate në fytyrën tuaj, për zonat e qafës dhe dekoltin kujdesit të lëkurës me vaj nuk do të përshtaten. Nëse ka një të qartë ndryshimet e lidhura me moshën, ju duhet të zgjidhni një burime shumë të koncentruar: vaj dhe hidratues dhe maskë ushqyes.

• Pra, nuk do të jetë i habitur se buzët kanë nevojë për të njëjtin kujdes sistematik të plotë si për lëkurë të vogël dhe delikate të fytyrës dhe qafës - pastrim, të ushqyerit dhe hydration. Thuaj "po" lëndë ushqyese, mbron dhe shëron dhe buzëkuqët kuq buzësh hidratues dimër - verë dhe pranverë. Provoni të aplikoni grim sa herë që ju përdorni balsam për herë të parë, dhe të kuq buzësh ose shkëlqim. Balsam përmban vajra, vitamina A, E dhe B, përbërësit bimor i cili në mënyrë të përkryer ushqyer dhe moisturize lëkurën e buzëve.


Kuq buzësh ose sqarim duhet të hiqet me një mjet të veçantë - ajo mund të jetë një produkt i konsistencës butë ose lëngu dy faza përbërë nga uji dhe zgjidhje me vaj. Buzët janë me lagështi dhe elastike. Do të jetë e dobishme ose masazh dhe gjimnastikë për buzët. Në zonën rreth syve është pothuajse asnjë yndyrë nënlëkurës, pak dhjamor dhe djerse gjëndra, dhe fibra të mbajtur, të tilla si elastin dhe kolagjenit.

• Për këtë arsye, lëkura në këtë fushë është shumë i ndjeshëm në formimin e rrudhave të fytyrës, dhe kjo kërkon një kujdes të veçantë të përditshme që përfshin pastrimin dhe hidratues. Kjo mund të përdorin vetëm mjete të posaçme për zonën e ndjeshme të syve të ndryshme nga produktet për kujdesin e lëkurës.


Para lagështi si një zonë të veçantë të kujdesit sy është e rekomanduar për të përdorur serum: ato ndihmojnë për të përballuar me rrudha të lidhura me moshën, ashtu-quajtur "këmbët në anët e syve". Automjetet e tilla janë zakonisht të pranishëm në sunduesve kujdesur për lëkurë të pjekur. Për hidratues sy, ka krem ​​të veçantë, kremra dhe xhel për zonën. Mos harroni, ata duhet të jenë të zhytur edhe në lëkurë dhe kurrë nuk të lënë "të rëndë" film. Të tre produktet janë karakterizuar nga qëndrueshmëri, kështu që kur zgjedh udhëhequr nga preferencat e tyre.


Për pastrim ju mund të përdorni qumësht kozmetike. Por mjetet e fundit për heqjen sy përbëjnë janë dy lëngjeve papërzieshëm: sipërme përmban vajra lehta se hequr grim i papërshkueshëm nga uji, dhe më të ulët (përfshin ekstrakte bimore qetësues) heq kozmetike "të zakonshëm", dhe së bashku me acarim.