Kujdesi dorë përmes mjeteve juridike popullore


Një proverb i lashtë thotë: "Me duar të bukura dhe njerëz të bukur të rinj se sa veten e tyre". Sepse me të vërtetë, ju shikoni në njerëz - dhe jashtë bukur dhe të mirëmbahen mirë, por duart tregojnë moshën e vërtetë. Ngurta, rrudhur, lëkurë dhe çdo gjë tjetër është i pranishëm dhe calluses. Kujdesi ditor për duart lejon kohë të gjatë për të mbajtur ata të rinj dhe të bukur. Krem të veçanta dhe maska ​​mund të blihen në çdo sallon bukurie apo farmaci. Dhe, ju mund të shikoni në shtëpi duke përdorur produkte të ruajtura në frigorifer tonë. Kujdesi dorë përmes mjeteve juridike popullore ende mbetet një nga mënyrat më efektive për të qëndruar të rinj dhe të bukur.


Kujdesi dorë përmes mjeteve juridike popullore
* 250-gram jar mbushur me pjesë të barabarta e rrit petals, jasemini dhe lule bli. Jar në buzë derdh vaj misri ose luledielli, të mbuluar dhe të lënë për 30 ditë. Vajra rezultojnë lyej duart natën në vend të krem ​​e zakonshme të dorës.

* 2 tbsp yndyrë pule brendshme, shkrihet, shtoni 1 tbsp. l. rose petals, të sjellë një çiban dhe për të hequr nga të nxehtit. Të lënë të ftohtë. Rezulton Dyqan mjet në frigorifer. Lyej duart përafërt, plasaritura dhe të plasaritur.


Një nga mjetet juridike më të mira popullore të kujdeset për duart tuaja është konsideruar vaj karrota. Ata thjesht mund yndyrat duart, ajo duhet të shtohet në të gjitha llojet e maska. Të përgatisë atë në shtëpi mjaft lehtë.

* Rub në një rende vogël karrota të vogla të kuqe, të mbuluar atë me vaj perimesh në mënyrë që niveli i saj ishte mbi 2 cm e karrota. Le të qëndrojë ditë. Vaj karrota është ideale për kujdesin dhe korpusin duart përafërt. Përdorni ajo duhet të jetë në vend të krem.

* Thith pjesë ndenjur bukë me ujë të ngrohtë për të bërë një të trasha dhe të mbajë në duart e saj 5-7 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe lyej ndonjë krem ​​ose vaj.

* 1 lugë llokoçis mjaltë në 100 ml ujë të ngrohtë, shtoni 2 tbsp salcë kosi, llokoçis dhe duart e shpifjeve. Mos shpëlarje. Kjo maskë është veçanërisht e dobishme për ata që dorëzojnë me një lëkurë të ashpër ose plasaritur. Kjo procedurë duhet të bëhet disa herë në javë, mundësisht çdo ditë të tjera.

* Imët pres lakër, e plotësoni atë me ujë të vluar, të mbuluar dhe të ziej derisa derisa lakër është e tenderit. Një e ftohtë pak, shtoni rose petals, jasemini dhe kumak lule dhe përzierje. Duart yndyrat me mjaltë natyral, rënie nga 15-20 minuta e këtij peshë lakër. Atëherë hiqni me ujë dhe jo larje, fshij duart thatë. Supë ftoh, si ajo mund të përdoret disa herë. Nëse nuk ka mjaltë, dora lyej ndonjë vajra bimore.


Patate - një nga mjetet juridike popullore, me të cilat ju mund të bëni duart tuaja butë dhe i butë.

* Boil disa patate në lëkurat e tyre. Pak qetësohem dhe të zgjas duart e tij. Bëni në dorë "dorashka", Përhapja patate në të dy anët e duarve. Mbajeni për 10 minuta, pije me ujë të ngrohtë dhe shpifjeve ndonjë vajra.

* 3 tbsp gjethe copëtuar të freskëta të rodhe derdh një gotë me qumësht të vluar, të mbuluar dhe të dridhura. Shto mbrapa dy gota supë oriz. Mbani duart në përzierje oriz-qumështit për 15-20 minuta. Pastaj fshij thatë dhe lyej ndonjë krem ​​ose vaj.


Me ndihmën e mjeteve juridike popullore mund të rivendosur ngjyra natyrale e lëkurës. Kjo vlen për ata që punojnë me ngjyra dhe perime.

* 2 lugë rrënjë majdanoz pour 2 gota valë-emrin e qumështit, të ngushtë, 5 minuta, shtoni një gotë me ujë të zier. Le përzierje të ftohtë pak dhe të ulë duart e saj dhe të mbajë ato atje për 15-20 minuta. Pastaj fshij me një peshqir të butë. Kjo supë mund të përdoret disa herë.

Duke përdorur mjete të tilla të thjeshta për t'u kujdesur për duart tuaja rregullisht, ju mund të arrijë një rezultat të mirë. Duart tuaja gjithmonë do të ujdisur mirë, të rinj dhe të bukur.