Kujdesi për lëkurë të thatë në shtëpi


Lëkura e thatë nuk është konsideruar nga disa dukuri e rrallë apo të jashtëzakonshme. Kjo është një nga llojet ekzistuese të lëkurës. Natyrisht, me karakteristikat, avantazhet dhe disavantazhet. Ajo karakterizohet nga fakti se gjëndra dhjamor prodhojnë sebum numër të vogël, dhe kjo është e nevojshme për të mbrojtur kundër ndikimeve të dëmshme për mjedisin. Pra, shikuar nga për lëkurë të thatë për të ruajtur pronat e saj mbrojtëse, është shumë e rëndësishme.
Por ai kujdeset për lëkurë të thatë në shtëpi po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. Në fund të fundit, jo të gjithë kanë kohën dhe dëshirën për të vizituar sallonet e bukurisë. Ana financiare luan një rol të rëndësishëm. Një kontroll kjo të lëkurës duhet vazhdimisht.


Një nga shkaqet kryesore të lëkurë të thatë është gjëndra dhjamor dobët. Ata prodhojnë më pak yndyrë se sa është e nevojshme për formimin e lëkurës filmit natyrore mbrojtëse, duke rezultuar në hydrated saj.
Kontributi i tij për të bërë dhe uyazyka pafavorshme klimatike. Këtu dhe papritur ndryshimet në temperaturën e ambientit dhe zyyazykay efekt në ajër të ftohtë, dhe dielli përdorimin e tepruar të verës.
Por armiku kryesor i lëkurës - ajër të thatë, është në ambiente të mbyllura me ngrohje qendrore.

Dëme të mëdha ka lëkurë të tepërt dhe të zgjatur procedurat e menaxhimit konfiskimi (larje, banje) dhe përdorimin e sapunit konvencionale alkaline.

Ka një perceptim se vetëm kozmetike të shtrenjta e bukur dhe e dobishme kur është e nevojshme kujdes cilësor për lëkurë të thatë, dhe, çka është më e shtrenjtë, aq më mirë. Por kjo nuk është kështu. Po aq efektive ato metoda që mund të aplikohen me sukses në shtëpi, dhe më e rëndësishmja, ata janë të thjeshtë dhe të përballueshme. Këto përfshijnë:
- Compress qumështin. Acidi laktik ka një ndikim të dobishëm dhe efekt qetësues në lëkurë, duke hequr qelizat e vdekura dhe duke ndihmuar për të rritur aftësinë e qelizave të lëkurës për të mbajtur lagështi. Ju duhet të thith leckë në qumësht të ftohtë, të mbuluar lëkurën e saj të thatë dhe të lënë për disa minuta. Pastaj lëkura është e larë me ujë të pastër.

- "Shtëpi Doktor" - Aloe. Letër shkurtohet, kujdes hequr atë nga shtresa e lartë dhe të brendshëm (tul) është vendosur në një enë të vogël. Kjo përzierje duke përdorur shtupë rubbed në lëkurë. Kjo procedurë lejon lëkura bëhet më i zhdërvjellët dhe të butë.
- Fshirje periodike kajsi ose lëkurë bukuroshe thatë vajra. Kjo është mbrojtja e saj të shkëlqyer nga plakjen e parakohshme.
- Banje me ujë të ngrohtë. Dobishme herë pas here të marrë një dush të tillë, shpërndahet në të dy gota e kripë deti. Dhe për të rritur efektin zbutjen mund të shtoni para-ngjyhet në ujë të algave.

- Një dietë e shëndetshme dhe të balancuar. Karrota, pjepër, kajsi - është vitamina A, luleshtrydhe, domate, fruta agrume - Vitamina C dhe bajame, vaj luledielli - vitaminë E. Hani arra, oysters, mishi i kuq, peshk me vaj, pini vaj ulliri dhe susam - një të gjitha mineralet e nevojshme dhe zinkut.
- Mos harroni për ujë. Bilanci normal me ujë mundëson sasinë e nevojshme të qelizave të lëkurës lagështi dhe kontribuon në mirëmbajtjen e saj. Futje ditore - deri në 2 litra ujë.

Lëkura e thatë është organizatë e hollë të ndryshme. Ajo është shumë e ndjeshme dhe kërkon kujdes të kujdesshëm dhe të përditshme, e cila është si më poshtë:

1. larje mëngjes. Uji duhet të zier dhe të ftohtë, por në çdo rast jo nga uji. Ajo do të jetë i madh në qoftë se në vend të përdorimit të ujit zierje e nenexhik, herbs, ca balsam, oe limon, kamomil. Nëse është e nevojshme, përdorni sapun të lëngët.
2. Aplikimi i krem ​​dite e cila përmban të naftës dhe wetting agjentëve të detyrueshme. Recipes janë shtuar dhe në dispozicion për gatim në shtëpi.
Së pari, do të përgatisë një ekstrakt vaj lule Calendula: një përzierje e lule të thata dhe të naftës në një raport prej 1:10 infused në errësirë ​​për shtatë ditë. Pastaj "vinaigrette" me një banjë me ujë të beeswax shkrirë (15 g), vaj misri (1st.l.) dhe kumak lule ekstrakt (50 g) është shtuar glicerinë (10 g). Të gjitha të përziera tërësisht.

Në beeswax kapaciteteve të përcaktuara (15 g) dhe vaj bajame (60 g). Në një banjë me ujë gjalpë i shkrirë. Përbërja rezultuar endet në penotvorchoho shtetit. Në të njëjtën kohë ai gradualisht pidlyvayetsya ujë deri sa ju të merrni konsistencën e dëshiruar.
3. pastrimit mbrëmjes. Me qumësht kozmetike të destinuara për kujdesin e lëkurës të thatë, dhe përmban një numër të ushqyesve dhe qetësues, krem ​​të lëkurës dhe pastruar e ndotesve të ndryshme.

4. Vazhdoni mbrëmje pastrimin. Shtupë pambuku të lagur me tonik i cili duhet të jetë me kujdes fshij lëkurën. Në përbërjen e tij kryesor zakonisht përmban ekstrakte të bimëve medicinale që kanë qetësues, pronat astringent, dhe pak ose aspak alkool. Tonik Tradicionale - u rrit me ujë, të cilat e bëjnë veten në shtëpi nuk do të bëjë punë.

- 3-4 pika vaj rrit përziera me 2 lugë ujë të zier.
- 2 grushta e rrit petals pour 200 gram uthull molle dhe vend për 2 ditë në një vend të freskët. Rezulton Ngjyra e kuqe e thellë Infuzion të holluar me ujë të zier në një raport prej 1: 8.
5. Procedura e plotë duhet të ndizet masazh ndjekur nga aplikoni krem ​​në natën, të pasura në ushqyesve.
Çdo gjë tjetër, ne nuk duhet të harrojmë nevojën rregullisht për t'u kujdesur për lëkurë të thatë në formë të tillë si përdorimi i detyrueshëm i ushqyesve që moisturize dhe rivendosjen e maska: të paktën një herë në javë - me produktet e qumështit yndyrë, dhe 2 herë në javë - nga maja dhe qumësht, perime, etj

Çdokush që ka lëkurë të thatë, ju duhet të dini se për të parandaluar plakjen e parakohshme duhet të ndjekin me kujdes rregullat e shëndetshme të jetesës.