Kujdesen për personat e moshuar


Për fat të keq, të gjithë njerëzit moshe dhe ky proces nuk mund të shmanget. Para së gjithash, i jep moshën e një personi i butë, lëkurës i rrudhosur. Megjithatë, ju mund të përmirësojë pamjen e saj, të qetë nga rrudhat dhe i cekët kështu "pomolodshaty" për disa vjet. Çfarë kujdesit të lëkurës në moshë të vjetër është e nevojshme, dhe çfarë për të kërkuar për të ngadalësuar procesin e plakjes dhe të qëndrojnë më gjatë të rinj dhe të bukur.
Moshës lidhur me ndryshimet në trup të ndodhë për shkak se metabolizmi ngadalësohet, funksioni shërim dhe lëkurën e njeriut shumë shpejt reagon ndaj saj, sidomos në fytyrë.


Kjo nuk do të thotë se kur të arritur një moshë të caktuar, ju duhet për të ardhur në kushtet dhe të pranojnë si të pashmangshme, rrudhat dhe statusin e njeriut të vjetër. Le të ju shkoni poshtë në zakonin e të kujdesen për veten e tyre jo vetëm në të rinjtë. Mos harroni se kujdesit fytyrës lëkurës, grave, kërkon shumë më tepër kohë, vëmendje dhe kujdes.

Fytyra - pasqyrë e shpirtit, dhe fytyra e tij në moshën e vjetër - një pasqyrë e fuqisë së sistemit dhe tretje. Afrohet të moshuarit duhet të ndryshojë dietën në një kalori të shëndetshme dhe më pak. Gastro-intestinale trakt është e vështirë të tretet dhe absorbuar mish yndyrë, turshi të ndryshme dhe marinades, skuqur dhe ushqim i tymosur.

Ulja e konsumit të alkoolit dhe të kufizojnë confections sheqer. Mundohuni të mos të gatuaj enët në një tigan, duke përdorur të naftës si një kazan të dyfishtë apo furrë.

Përfshirja në dietë fruta sa më shumë, perimeve dhe bimëve. Nëse jeni mbipeshë dhe ju do të shpëtoj prej tij, atëherë i afrohemi kjo çështje duhet seriozisht. Pesha duhet të reduktojë gradualisht. Në moshën e vjetër, lëkura humbet elasticitetin e tij dhe qëndrueshmëri për shkak se humbje peshe shpejtë mund të provokojë rrudhë shtesë, nga e cila është e vështirë për të hequr qafe.

Mundohuni për të krijuar një procesin e tretjes dhe të lëvizjeve të rregullt zorrë. Mundohuni të përtypë në mëngjes (para ngrënies) 1 tbsp vaj ulliri dhe pini gllënjka të vogla 1 filxhan ujë të ngrohtë. Para se të shkoni për të kefir pi shtrat apo hirrë.

Fëmijët dhe të moshuarit duhet vetëm një gjumë normale. Fjetur mundësisht jo më pak se 8-10 orë, të cilat përbëjnë për 1-2 orë në ditë duke fjetur.
Në kujdesin e lëkurës në moshë të vjetër nuk janë vetëm kozmetike, por edhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Ndikimi pozitiv i ushtrimit ecën çdo ditë në ajër të pastër dhe të ushtrimit fizik. Rrit tonin e muskujve, elasticitetin dhe qëndrueshmëri. Mendime pozitive, humor të mirë, gëzimi i jetës - të gjitha vazhdon të rinjve dhe sigurisht ndikon në shëndetin, bukurinë, trupit dhe shpirtit.


Kujdesen për personat e moshuar
Sa më shpejt që ju të filloni duke u kujdesur për lëkurën tuaj, aq më shumë do të mbajë një pamje tërheqëse. Mundohuni të mos për të larë me ujë të ngrohtë dhe të ftohtë. Ky efekt i dobishëm në qarkullimin e gjakut dhe ushqyer lëkurën, tonet e freskon atë.
Për të dhënë qëndrueshmëri të lëkurës dhe elasticitetin e nevojshme për të larë me ujë i kripur (kripë 1 lugë çaji në një gotë me ujë). Në sezonet zyyazykay dobishme fshij fytyrën me qumësht. Dhe ne nuk duhet larë dhe pak i lagësht leckë lagështi të tepërt, dhe të lënë pjesën tjetër të veshjes.

Për lëkurën e fytyrës mbeti më të butë, elastike dhe të zhdërvjellët, përdorni ushqyes, maskë hidratues, zgjasin të rinjtë tuaj dhe freski e lëkurës tuaj.
Maskat
Apliko për t'u përballur, qafën dhe dekoltin krem ​​yndyrë kosi. A nuk imponojnë atë në zonën e syve. Në shtrat me një maskë e 30 minuta deri në një orë - deri krem ​​është zhytur pothuajse tërësisht. Hiq mbetjet e leckë dhe pije të përballet me ujë të ngrohtë.

Shumë mirë-provuar maskë pas përbërjen. Beat 1 vezë e verdhë veze dhe të shtoni në atë 1 lugë vaj ulliri, salcë kosi dhe lëng limoni. Mix mirë dhe të zbatohet në lëkurë. Nisen për 20-30 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë. A Një maskë këtyre rasteve 2 herë në javë.


Mix 1 lugë gjelle bollgur me të njëjtën sasi të vajit të ullirit, 1 lugë krem të rënda dhe mjaltë. Rezulton masë e butë aplikoni në fytyrë dhe të lënë për 20-25 minuta. Shpëlaj me ujë.

Për të ushqyer dhe të lëkurës të pastër e maskë fytyrën është e dobishme për të bërë në bazë të frutave dhe perimeve. Mash 1 banane dhe përzierje me 1 lugë krem ose qumësht. Aplikoni llapa të pastruar më parë fytyrë dhe të lënë për 20-30 minuta.

Imët gjethet e rodhe, marule dhe fletë rrepkë prerë. Shtoni 1 tbsp vaj ulliri 1 lugë lëng limoni. Përzierje dhe të aplikoni në fytyrë për 30 minuta. Maskë punon 3 herë në javë.


Për qarkullim më të mirë dhe për të parandaluar shfaqjen e rrudhave të reja në pleqëri është e dobishme për të përdorur kremra bërë nga bimeve.

Krema
Mix 10 gr. Rozmarinë, 20 oz. marigolds, 30 oz. nenexhik dhe 40 gram. kamomil. Pres dhe pour 1 litër. verë e bardhë e thatë. Hiq një vend të errët për 2 javë dhe periodikisht të shkundur. Strain dhe gjumit fshij këtë Face Lotion. Pas 20-30 minuta, aplikoni krem ​​ushqyes.
Fshij në një rende vogël 500 gram. trangujve të freskëta. Shtoje tek ata 20 gram. Petals e zambakëve të bardhë dhe 30 gram. rose petals. Hidh shishe vodka (500 ml) dhe të lënë për 2-3 javë. Tendosje dhe ndani në 2 pjesë. Para përdorimit, çdo pjesë duke shtuar 250 gram. zier ujë të ftohtë dhe 40 gram. glicerinë dhe lëng limoni. Fshij fytyrën në mëngjes dhe në mbrëmje.

Në shtëpi, ju mund të gatuaj një krem ​​që nuk do të japë performancës markave të shtrenjta.

Krem
Në banjë me ujë shkrihet 10-15 gram. beeswax dhe 40 g. palca e eshtrave. Më vete, finely shkurtuar piper i kuq të nxehtë (rreth 05 * 05 mm) dhe përzierje me 20 gram. vaj vegjetal. Connect dy përzierjet dhe vymishayte mirë. Aplikoni mbi lëkurë për 20-30 minuta, hiqni mbeturinat e leckë pambuku. Përbërësit e krem ​​të nxitur qarkullimin e gjakut në lëkurë, ushqyer atë, e bëjnë atë më të zhdërvjellët.