Kujdesen fytyrën dhe trupin në dimër


Për të mbështetur të lëkurës në gjendje të mirë dhe për të mbrojtur atë nga ndihmën thatësi dimrit dhe masa shumë të thjeshta buxhetore. Sot do të diskutojë temën - fytyrën e kujdesit të lëkurës dhe trupin në kohë zyyazykay.
• gjatë mëngjes krem ​​dite natës aplikoni një sasi të vogël në përputhje me llojin e lëkurës tuaj. Para se të shkojnë jashtë duhet të marrë të paktën një orë për lagështi të përfshira në krem, arriti të absorbuar thellë, ose ujë që është në të gjitha moisturizer në të ftohtë edhe më të freskët lëkurën e saj dhe shkakton acarim.


Një tjetër rregull - në kujdesin e përditshme të çdo lloj të lëkurës duhet të marrin pjesë hidratues dhe krem ​​ushqyes. Dimrit (me nën-zero temperatura) moisturizer gjatë natës, kalori - një ditë (në verë - në të kundërtën). Mos përdorni moisturizer në dimër si kujdes ditor, v. Të. Ajo kristalizohet dhe fjalë për fjalë kruarje, duke dëmtuar lëkurën. Zgjedhja e një krem ​​ushqyes ditor, japin përparësi atyre që përmbajnë vitaminë E, bimore dhe shtazore yndyrna, vajra, liposomeve, kolagjenit.

• Dy herë në javë, të kënaq lëkurës tuaj hydrating maskë. Dhe ju mund të bëni vetë nga produkteve të braktisura. E pra, në qoftë se ata do të përfshijnë produkte të tilla si vezë e verdhë veze, djathë dhe vaj ulliri.

• Mos harroni për mbrojtjen e diellit. Natyrisht, në dimër ju djegur, por edhe në qoftë se është ftohtë jashtë, dielli mund të jetë mjaft aktiv dhe të ndikojë negativisht në lëkurë. Pra, të jetë i sigurt për të kontrolluar nëse UV tuaj të zgjedhur kozmetike -

Maska shtëpi për kujdesin në një zyyazykay
• Në qoftë se ju nuk jeni alergjik në mjaltë, me lëkurë i krisur për 2-3 minuta, bëni një banjë me avull, përballen me peshqir të thatë dhe të aplikoni një shtresë e hollë e një përzierje të bardhë rrahur vezë dhe 1 lugë mjaltë. Pas 5 minutash, të fillojë përgjimi fytyrën me majë të gishtave tuaj deri në maskë nuk do të rrinë në gishtat (rreth 5 minuta). Vetëm të përpiqet të mos lëvizë lëkurën, lëvizjet duhet të jenë të natyskalni. Pastaj pije fytyrën tuaj me ujë të ftohtë dhe të aplikojnë maskë për llojin e lëkurës tuaj. Kjo procedurë jo vetëm që heq thekon lëkurës vdekur, por edhe eliminon gjurmët e lodhjes.

• Maskë e banane dhe vaj ulliri të përkryer ushqen dhe moisturizes lëkurës. Një e katërta e një banane me kujdes pure, shtoni një gjysmë lugë çaji fjalë për fjalë çdo e krem ​​tuaj ushqyes, tri pika limoni dhe tre pika vaj ulliri. Tërësisht përzierje përbërjen, të aplikojnë për pesëmbëdhjetë minuta në lëkurë. Në një ditë me diell në veçanti dhe të ftohtë nuk e lënë pas dore syze dielli.

• Kontrolli i lagështia e dhomës. Në kushte normale të lëkurës lagështi më optimale - 70-80%. Nëse lagështia në dhomë është i pamjaftueshëm, ju mund të përdorni Moisturizers të veçanta, të cilat tani janë një përzgjedhje e madhe e dyqaneve të pajisjeve. Nëse ju nuk duan të shpenzojnë para për një njësi tjetër, të paktën të përdorni një nga rrugën e gjyshes sime: vendin tharëse me lavanderi në dhomën e gjumit apo të mbuluar leckë baterisë lagur.

• Aplikoni themeli. Së pari, me lëkurën e tij do të duken smoother, të shëndetshme dhe ushtar i ri. Dhe së dyti, kjo do të jetë një pengesë shtesë për kushte të vështira të motit. Dhe mos valë duart tuaja, duke folur për rreziqet e themelimit dhe se ajo clogs poret. Teknologjisë moderne e ka bërë gjatë një hap përpara. Vetëm të përpiqet dhe të ndjehen të ndryshim.

Kujdes trupit dhe mënyra për të zyyazykay kohë
• Si nuk do të jeni të lodhur, pasi shpirti është vënë gjithmonë në një krem ​​të trupit. Kërkojnë shin veçantë vëmendje - në dimër këtë pjesë të trupit nga pantyhose shpeshta veshur dhe heqja e flokëve bëhet shumë e thatë.

• Një herë në javë make lëkurë të mirë. Ju mund të përdorni edhe këtë tul kafe - ajo është e pasur me naftë, dhe pastaj duhet të aplikoni krem ​​ushqyes.
• Përfitimet do të sjellë një shumëllojshmëri të porositë përdorur aromamasel apo edhe mjaltë - ushqyesve do të depërtojnë përmes lëkurës në trup dhe ndërtuar në metabolizmin, rritjen e trupit të përgjithshëm.
• Nëse është e mundur, provoni kapsulë spa. Një përzierje e thermotherapy me Aromatherapy do të përfitojnë jo vetëm lëkurën, por është në stres dhe në riorganizimin e tërë.


• Përfitimet gjithashtu sjellë dush dhe sauna. Hot me avull, duke hapur poret e lëkurës, heq dhjamin e tepërt, toksina, toksina dhe kolesterolin, ndihmon në zvogëlimin lodhje, të ruajtur elasticitetin e lëkurës. Vetëm pasi të gjitha këto procedura mos harroni të vënë në krem ​​të lëkurës tuaj - kjo do të mbyllë poret, mos i lejuar ata për të marrë të baktereve të ndryshme.
• Kushtoj vëmendje të veçantë për kujdesin e lëkurës në duar kohë zyyazykay. Mundohuni që gjithmonë të ketë një krem ​​për duart dhe e përdorin atë më shpesh se në verë, para se të shkojnë jashtë, pasi do jashtë dhe pas çdo kontakt me ujin. Duke bërë manikyr, trajtoj veten me një banjë për duart ose parafynoterapyey. Përdorni polish naftës. Tetor mund të bëhet në sallon të gjitha procedurat që janë tabu në verë, për shembull, photoepilation, Photorejuvenation, peels, në qoftë se këtë herë ju nuk shkoni në dhomë me diell dhe mos të shkojnë në vende të nxehta. Korrekt picking një kurs peels, ndoshta periudha e ftohtë për të zgjidhur probleme të tilla si të reduktuar tonin e lëkurës, plagët, njollat ​​e ndenjur, çehre pabarabartë.