Home mjeteve juridike për djegien nga dielli


Gjithkush e di problemin e paraqitjes së ditëve djegien nga dielli verës. Ata sjellin siklet të dy fizike dhe psikologjike. Ato janë veçanërisht frustruese kur një ngjarje e rëndësishme në hundë, dhe ju lëkurë hundë të kuqe, e cila është ndonjëherë e vështirë edhe themeli i panjohur. Në treg ka shumë mjete për t'u marrë me këtë problem, por ata nuk janë gjithmonë efektive, në dispozicion dhe të padëmshme. Home mjeteve juridike për djegien nga dielli nuk do të sjellë dëm në lëkurë dhe të ju ndihmojë të shpejt të përballuar me siklet.
Çfarë është tan?


Djegien nga dielli - një ndryshim në ngjyrë, kur të ekspozuar ndaj rrezeve ultravjollcë. Të gjithë njerëzit e lëkurës është i ndryshëm, nëse dikush është shumë i trashë dhe madje edhe aktiviteti i fortë rrezet e diellit nuk ka gjithmonë të shkaktojë skuqje të shpejtë, në disa të tjera ajo është e hollë dhe delikate, ka pak melaninës, kështu që edhe një ekspozim të shkurtër në diell mund të shkaktojë djegie.
Nën ndikimin e rrezeve ultravjollcë pigment që përmban në të lëkurës (melaninës) fillon të prodhohet, përveç fillon për të prodhuar vitaminën D, e cila është e nevojshme nga organi për absorbimin e kalciumit dhe fosforit. Megjithatë, rrezet ultravjollcë mund të kenë efekte negative, sepse ekspozimi i gjatë në diell, ata mund të shkaktojnë jo vetëm djegie, por edhe të jetë një faktor nxitje për kancerin e lëkurës.


Për të reduktuar ndikimin negativ të diellit, është e nevojshme para se të shkojnë jashtë për të vënë sunscreen:
1. kastravec infuzion
Ju mund të gatuaj fara kastravec. Mbush nevojë për alkool 40 gradë ose vodka në një raport prej 1:10. Insiston se rreth 2 javë. Atëherë holluar me ujë në një raport prej 1:10. Zgjidhja rezultuar yndyrat në fytyrë para se të shkojnë jashtë në diell. Gjithashtu tretësirë ​​parandaluar shfaqjen e Freckles.
2. kosi
Është e nevojshme për të vënë në lëkurë para se të shkojnë jashtë, të fshehtën dhe pak pije. Kjo maskë disa mase parandaluar djegiet.

3. Tea
Ky ilaç e thjeshtë në shtëpi. Krijoj çaj të fortë, qetësohuni dhe të fshij fytyrën tuaj. Mos turret.
4. Majdanoz
Majdanoz i grirë, i hedh ujë të zier në një raport prej 1:10 insistojnë 30 minuta, kullimin. Rezultuar shpifjeve Infuzion në fytyrë.
5. locion me ujë u rrit
Ky locion është bërë lehtësisht në shtëpi. Ju duhet 4 lugë farat e susamit dhe bluaj në një pluhur dhe përzierje me një filxhan të ujit u rrit. Mbush 2 ditë, herë pas here lëkundje. Pastaj shtoni 4 tbsp vodka. Nëse alkooli frikë, pastaj dyqan në frigorifer ose bëni 1 herë në 5 ditë të reja.


Nëse lëkura është djegur tashmë, ju duhet të përdorni mjetet e mëposhtme:
1. Patate
Peel, hekura në rende gjobë dhe shtrydh lëng me napë. Lëng lyej fytyrën ose njomet ajo garzë dhe të aplikojnë në lëkurë prekur. Lëng mund të jenë të përziera me bollgur gruri apo miell dhe të aplikoni në fytyrë për 15-20 minuta.
Për lëkurë të fytyrës djegur nevojshme për të përgatitur një maskë: valoj patate, zhvishem nga lëkura, pure me krem ​​ose salcë kosi. Vendos pure rezulton në formën e nxehtësisë në fytyrën tuaj për 10-15 minuta. Pastaj fshij shtupë lëkurës.

Ju gjithashtu mund të aplikoni të papërpunuara, patate integruar në vendin e olokaustit.
2. Tea
Burns e rekomanduar për të bërë një kompresë të çajit. 1 lugë krijoj çaj filxhan çerek ujë të vluar, të lënë për 30-40 minuta, kullimin. Njomet napë ose pambuku swabs në këtë krijoj dhe të vënë në vend djeg disa herë në ditë për 20-30 minuta.
3. Bollgur
Hidh një grusht grimcuar lehtë bie sasi të vogël të ujit të ftohtë për të formuar një paste, pastaj të aplikojnë atë në fytyrë. Pasi ajo fillon të thahet, hiqni me një shtupë pambuku dhe aplikoni një shtresë.

Nga bollgur mund të bëni kompresa. Të shpërndarë në 1 filxhan me ujë të ngrohtë 1 lugë gjelle bollgur, dhe pastaj ftoh. Para se të aplikoni një kompresë mund të shtoni për përzierje disa kube akulli.
4. Proteina
Ftohtë bardhë veze ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve dhe acarim në vendin e djegur.
5. Bath
Në shtëpi, ju mund të bëni dush sode, e cila mbajtur lëkurën hydrated dhe të qetësuar dhimbjen. Në banjë me ujë të ftohtë Hidh 2/3 filxhan sode buke dhe thith në dush për 15 minuta.
Ju gjithashtu mund të bëjë një dush me shtimin e 2 gota uthull molle, përzierje në gjysmë apo ujë të ftohtë dhe uthull molle, pastaj të aplikojnë përzierje për djegien nga dielli duke përdorur kompresë.

6. Kamomil
Hidh 1 lugë gjelle filxhan kamomil e ujë të valë. Insistojnë nevojë për 30 minuta. Ky infuzion mund të pastrohen vende olokauste.
7. Ftua
Fara ftua derdh ujë të valë në një raport prej 1:50 tronditje për 5 minuta, pastaj tendosje përmes napë. Djegur zhvillua lyej 2-3 herë në ditë.
8. Aloe
Nga lëng të freskët shtrydhur të lë aloe. Ata lyej lëkurën pa shtuar ndonjë përbërësit. A është e mundur për të holluar me ujë dhe të lagësht fshin dhe zbatohen në vendin e djegur. Ata duhet të ndryshohet çdo 5-10 minuta për një orë dhe të aplikojnë 1-2 herë në ditë.

9. Shalqi
Ju mund të aplikoni locion e shalqi dhe lëng kastraveci në një raport prej 1: 1. Fshini ato zonat e prekura.
Mos harroni se ju duhet të bëj banja dielli me mençuri! Të qëndrojnë të shëndetshme!