Elasticiteti i lëkurës së trupit pas shtatzënisë


Rritja e elasticitetit të indeve ndihmon masazh perineum. Ajo duhet të fillojë nga tremujorin e dytë të shtatzënisë bëjnë me frekuencë një herë në javë në një fazë të vogël. Nga 27-28 javë duhet ta mbajë atë në çdo 3-5 ditë, dhe në javët e fundit të shtatzënisë - një ditë. Masazh është rekomanduar në mbrëmje pas një dush. Ju mund të bëni vetë ose të kërkojë një njeri, veçanërisht në qoftë se stomaku është tashmë i madh. Për procedurën e kërkon vaj - masazh të veçantë me farë kajsi, kamomil, Calendula mund ulliri. Çfarë duhet të jetë elasticiteti i trupit pas shtatzënisë?


Para se procedura me kujdes larë duart e tyre, ngrohur vajra lyej zonën bigëzim dhe labia. Futur në vaginë 1-2 gisht disa centimetra dhe janë mbajtur nën presion dhe pokachyvayuschye drejt lëvizje prapa murit. Të gjitha veprimet duhet të jetë i butë, i butë, i lehtë për kuptim tensionin. Ajo duhet të mbajë duart në një gjendje tensioni për 30-60 sekonda. Pas lirimit dhe të përsëritur disa herë. Pastaj shkoni në zonën bigëzim - nga serbia në kofshët, Labia masazh veten, pinching dhe sipping atë.


Gjatë dorëzimit indet perineal janë të shtrirë, ndjenja barrën e madhe. Këputje e membranave, kontraktimet e mitrës - të gjithë bigëzim përgatitur, duke e bërë atë të zhdërvjellët. Por në qoftë se i shqetësuar qarkullimin e gjakut, indeve dehidratuar, ata mund të goditur dhe thyer. Edhe më të prirur për të lëndimit indeve përflakur nuk dolechennoy infeksion në vaginë dhe serbia. Të jetë i sigurt për t'u kthyer kohën analizë tuaj afat në njoftim dhe kuruar inflamacionin gjenital.

Elasticiteti i lëkurës së trupit - një tipar i trashëguar. Nëse nëna juaj në lindje u shtrihen dhe prishet, dhe ju duhet të kujdeset për trupin tuaj. Ndonjëherë indet humbasin elasticitetin për shkak të mungesës së vitaminave ose mineraleve. Pastaj ju duhet të plotësoni në një deficit për shkak të komplekseve vitaminë dhe ushqime që përmbajnë substanca thelbësore. Një tjetër arsye - keqmenaxhimin gjatë punës: hershme dhe fuqia shumë e fortë. Ne duhet të dëgjojnë me kujdes mami, saktësisht të bëjë të gjithë ekipin e saj. Por direkt gjatë lindjes. Çfarë mund të bëhet paraprakisht?


Në të lëkurës trupi elasticitetit dhe të ndikojë vaj peshku dhe vitamina. Bisedoni me mjekun tuaj nëse ju mund të merrni këto barna. Shto vajra bimore ushqim, hani më shumë peshk, enët më pak SOLITE. Në dy muajt e fundit të shtatzënisë reduktimin e pjesës së produkteve të qumështit në menynë tuaj. Djathë, djathë, kos të pasura me kalcium, të cilat e bëjnë fëmijën të tepërta kockave shumë e vështirë. Në këtë rast kreu duke kaluar nëpër kanalin e lindjes mund të traumatizojnë tyre, provokojnë lot. Në tremujorin e fundit të reduktuar konsumin e mishit - produktet e mishit të reduktojë elasticitetin e indeve.


Faqja parandalimin boshllëqe trupi - është veprim tuaj të saktë. Jo tuzhtes nëse ka një obstetër ekip. Shumica e thyen ndodhin gjatë shpërthimit të kokës së fëmijës. Nëse "shtytje" ajo shumë shpejt, nuk kanë kohë për të zgjas pëlhurë. Në këtë pikë, ju nuk mund ta shtyjë. Mami si ajo ndërrime indeve të buta të perineum me kokën e foshnjës, lëshon një të parë, pastaj një tjetër sup. Nëse këputje të jetë e mundur, obstetrit shohin atë dhe të përpiqen për të kontrolluar fuqinë tuaj për të shmangur atë. Në një prerje emergjente shpenzojnë bigëzim. Mos kini frikë prej tij, madje edhe të prerë që mund të qep më mirë se skajet shprishur dhe shërojnë shumë më të shpejtë.


Qëndrimi mendor është veçanërisht e rëndësishme. Gjatë muskujt lindjes tensionuar për të kufizuar, dhe frika juaj do t'i sjellë edhe më shumë. A nuk zazhymatsya - kështu që ju ndërhyrë me veprim fëmijës tuaj. Ndiqni ushtrime të frymëmarrjes, këndojnë, në qoftë se ajo ju ndihmon të qetësohem. Besohet se chords vokale ndikojnë në muskujt intime, dhe në qoftë se gjatë lindjes vыpevat tingëllojë "O" dhe "A" vaginë për t'u çlodhur dhe të hapur. E gjithë kjo mund të, ju e bëri, por ende të frikësuar për "pushim" në lindje? Mos u frikësoni nëpër boshllëqet dhe të çara. Praktika tregon se nënat e ardhshme të bllokuar gjatë lindjes, madje as të ndjehen të tyre, dhe mjeku me përvojë qep shpejt dhe painlessly.


Gjimnastikë
Gjatë shtatzënisë ndjekin ushtrimet që sigurojnë elasticitetin e indeve, ndalon boshllëqet dhe për të forcuar lidhjet. Kjo ushtron ju mund të bëni në shtëpi, në punë dhe në çdo vend tjetër, ajo nuk kërkon kushte të veçanta, sepse vetëm perineal muskujt e përfshirë. Ushtrimi përmirëson funksionin seksual si i dobishëm jo vetëm për gratë shtatzëna. Mbaje në çdo pozitë, në varësi të dëshirës dhe përpjekje, por nuk duhet të lodh muskujt.

Ushtrimi 1
Maksimumi shtrëngojë muskujt e perineum për 3-5 sekonda, pastaj relaksoheni plotësisht. Rritet gradualisht kohë për 15-20 sekonda. A 10-15 Kontraktimet 3-4 herë në ditë.


Ushtrimi 2
Së pari të forcuar muskujt e perineum për 3-5 sekonda është mjaft e "katin e parë", pastaj pak më shumë për 3-5 sekonda - "katin e dytë". Gradualisht vjen në stresi shumë të rënda, dhe të relaksoheni muskujt tuaj në drejtim të kundërt. Është e këshillueshme për të bërë stërvitje të paktën 5 herë në ditë.

Ushtrimi 3
Ulja muskujt perineal sa më shpejtë të jetë e mundur. Bëni stërvitje për shenjat e para të lodhjes, disa herë në ditë.

Ushtrimi 4
Tuzhtes si gjatë lindjes. Ushtrimi ndihmon në pushtet dhe për të forcuar muskujt e legenit kat. Kjo është e dobishme jo vetëm për bigëzim, por edhe për muskujt e murit të barkut.