Lëndë ushqyese do të thotë për të ushqyer lëkurën


Të ushqyerit do të thotë një kostum mund të jetë shumë i dobishëm në dimër. Ata njom lëkurën gjitha ushqyesve dhe për të ndihmuar të mbajtur lagështi dhe në mënyrë efektive të ruajë shkëlqimin e saj dhe tonin.
Për të mos ngatërrohet me agjentët ushqyes hidratues. Moisturizers ofrojnë lëkurës lagështi: veprimin e tyre kryesor - zbutje, fleksibilitet ruajtjen, elasticitet dhe mbrojtje nga thatësi dhe flaking. Funksioni i krem ​​ushqyes janë shumë më të mëdha. Me acide yndyrore që ata të rivendosur integritetin e lipide epidermik, eliminuar dëme në qelizat, ushqen lëkurën me vitamina, minerale, aminoacidet. Gjithashtu krem ​​ushqyes të nxitur proceset metabolike në qelizat e lëkurës. Ata janë të dobishme si thatë, shelushaschyysya dhe tipi normale të lëkurës, dhe yndyrë. Cilat janë mjetet më të mira të furnizimit me lëkurë kalori?Stresi, mjedisi i varfër, dietë të varfër, kontribuon në mungesën e lëkurës e vitamina, ushqyesve dhe lagështi. Por ata të ruajtur tonin dhe të ngadalësojnë shfaqjen e ndryshimeve të plakjes. Për të korrigjuar mungesën e vitaminave, agjentët ushqyese duhet të përdoret me të rinjtë. Kjo vlen veçanërisht për llojin e lëkurës të thatë. Besohet se agjentët ushqyese të nevojshme më shumë në dimër, dhe pas 25 vjet. Megjithatë, treguesi kryesor për përdorim ushqyeshëm krem ​​nuk është aq shumë mosha aktuale si lëkurë vetë. Krem ushqyes përmbajnë sasi të mëdha të substancave aktive të vajrave bimore. Ideja se lëkura mund të mbi-gabimisht. Studiuesit gjetën se lëkura merr vetëm substanca që me të vërtetë nevojë për të.


Baza e produkteve ushqimore - lanolinë, yndyrat dhe të naftës. Përbërja e krem ​​ushqyes janë acidet yndyrore esenciale që të rivendosur integritetin e lipideve epidermik në membranat rigjenerimin e qelizave të lëkurës të dëmtuara. Aminoacidet (trupi janë molekula komplekse proteinike) të zbutur dhe rigjenerimin e lëkurës. Vitaminat A, E, F, të cilat janë pjesë e këtyre krem ​​janë të nevojshme për funksionimin normal të lëkurës. Prania e vitaminave E dhe C, antioxidant të fortë, eliminon radikalet e lira, lëkurën e vjetër. Ushqim e nevojshme me kusht ekstrakte të bimëve që furnizojnë atë aminoacidet e proteinave. Prania e kajsi yndyrë, ulliri, sojë, vaj bajame stimulon metabolizmin mirë lipidet. Yndyrnat dhe vajrat janë pjesë e kozmetikës, të lëkurës pastrohen në mënyrë të përkryer, e mbron atë nga tharje, ftohje, obvitryuvannya dhe faktorë të tjerë të mjedisit irrituese.


• Këtu janë këshilla për të ndihmuar në mënyrë efektive përdorin mjetet e nevojshme për lëkurën tuaj: Lëndë ushqyese të thotë vënë mirë në natë. Qelizat e lëkurës mbulohen 17:00-05:00 - e cila është arsyeja pse ajo është e nevojshme në mënyrë që gjatë natës dhe përbërësit ushqyes aktivë që përmbajnë yndyrë. Por në dimër krem ​​të tilla mund të aplikohen mëngjes dhe në mbrëmje.

Trajtimi duhet të zbatohet pas procedurës makiazhi, cleanser dhe toning. Për këtë për të ngrohur ato gishtave krem ​​- kështu që më mirë dhe më të mirë të absorbohet në lëkurë. Mos aplikoni një krem ​​ushqyes në lëkurë me një shtresë të trashë, madje edhe gjatë natës. Lëkura nuk ka marrë më shumë vitamina dhe ushqyesve në qoftë se ju përdorni një shtresë të dendura do të thotë, për më tepër, ajo mund të çojë në çanta nën sytë, ënjtje dhe acarim të lëkurës. Pas 20-30 minuta pasi që e keni vënë mjetet krem ​​tepërt mund të hiqet me një leckë (kjo do të ndihmojë në parandalimin e ënjtje). Mos harroni rregullin kardinal: mes lirimin e ajrit të ftohtë dhe të aplikoni krem ​​duhet të marrë rreth 30 minuta. Mbani mjetet ushqyesve të nevojshme në një temperaturë prej 2-25, por për shkak të disa përbërësve yndyrë është më e mirë për t'i mbajtur ata në frigorifer tuaj.