Erythrasma shkakton, simptomat, metodat parandalimin dhe trajtimin e erythrasma
Erythrasma - një sëmundje e lëkurës, e cila i takon sipërfaqe psevdomykozov lloj grupi. Shkaku i sëmundjeve të tilla janë të kërpudhave parazitare.
Në fakt, si një sëmundje në zhvillim ndikojnë faktorët e mëposhtëm:
Tiparet individuale të organizmit;
djersitje të tepruar;
lagështia e lartë, të ngrohjes;
pH-zhvendosje reagimi i lëkurës;
ënjtje të lëkurës për shkak të lëngjeve;
fërkim.
Mikroorganizëm i cili është agjent shkaktar i sëmundjeve të lëkurës në saprophages normale nuk është trupi i prirur dhe mund të infektojë pa cenuar të drejtat që të jetë në lëkurë të shëndetshme. I transmetimit ndodh nëpërmjet të brendshme, banjo përmes kontaktit seksual.Shenjat erythrasma

Lëkurës nevospalennыe shfaqen njolla kafe ose me tulla të kuqe. Disa fokus bashkohen dhe të formojnë një qendër e madhe me tehe të mirë i harmonishëm me konfigurimin festonchatuyu pabarabartë. Sipërfaqja e lëkurës në arna apo të qetë ose pak me luspa. Në disa raste, njollat ​​formuar në buzë të një kreshtë të vogël në mes të zjarrit bëhet ngjyrë të zbehtë ose ngjyrë kafe. Në shumicën e rasteve, parehati në zonën e prekur njeriu nuk ndjehen të sëmurë ndonjëherë ndihet një itchy pak. Njollat ​​mund të shërbejë verë të nxehtë në një popull pitninnya ose mospërputhshmëri me higjienën personale. Në të gjitha rastet, lezione vend të filluar procesin inflamator.

Qelizat Erythrasma janë formuar në folds të mëdha të lëkurës. Në seksi fortë është erythrasma më e zakonshme inguinale, gratë Foci lokalizuara në sqetull, nën gjinjtë, rreth kërthizë. Për fëmijët sëmundje është tipike, shumë e rrallë. Sëmundja bëhet kronike, e cila e bën rifillimi të shpeshta, veçanërisht i bezdisshëm plotë, djersitje njerëzit nuk janë shumë të shqetësuar në lidhje me pastërtinë e trupit të tij. Për shkak të faktit se një person nuk ndjeni ndonjë siklet, sëmundja mund të shkojnë pa u vënë re për një kohë të gjatë, duket vetëm kur ju vizitoni mjekun.

Diabetikët, njerëzit e dhjamosur me djersitje të tepruar, që vuajnë эrytrazmoy fenomene të përballet skuqje pelenë dhe ekzemë vatra në tranzicion. Ata ndjehen itchy dhe të djegur, e cila në rrjedhën normale të sëmundjes atje.

Diagnoza e sëmundjes

Diagnoza bazohet në simptomat karakteristike dhe spote vend эrytrazmennыh. Për të konfirmuar studimin përdorur një mikroskop dhe ekzaminimin nën llambë Wood.

Trajtimi erythrasma

Trajtimi i sëmundjes përfshin zbatimin e agjentëve dezinfektues të jashtëm dhe exfoliating. Cakto si fizioterapi.

Zgjedhja e ilaçeve varet nga kushtet e mëposhtme:
Lloji i inflamacion të lëkurës (kronike, akute, Subacute). Për karakteristikë e përshkruar është fokusi kronike sëmundje;
vendndodhja e spote në trupin (эrytrazmennыe xhepat "kërkojnë" folds të mëdha të lëkurës);
spote prevalencës në trup.
Trajtimi erythrasma, si sëmundje të tjera dermatologjike, duhet të jetë mungesa e plotë e manifestimeve të jashtme dhe për të sjellë lëkurën në gjendjen e tij normale. Për të shmangur përsëritjen, një person duhet të ndjekin rregullat e higjienës dhe një mënyrë jetese të shëndetshme.


Masat parandaluese


Për të parandaluar sëmundje duhet në mënyrë strikte të respektojë rregullat e higjienës, për të mbajtur lëkurën (sidomos dele) në thatësi, për të luftuar djersitje e tepruar. Duke blerë një gjë të re, nuk e veshin atë pa vыstyrav parë. Lavatrice ndihmon për të zbutur indeve dhe lani përbërësit tuaja artificiale që shkelin nxehtësinë natyrore.
Nëse ju shikoni në spotet эrytrazmennыe, ju duhet të kontaktoni një dermatolog.