Seborrhea me vaj


Diagnoza "seborrhea" tingëllon shumë e pakëndshme. Pra, çfarë është ajo? Në fakt - kjo sëmundje është e flokëve seborrhea dhe kokës, për shkak të shkeljes së ndarjes së sebum. Ka dy lloje të seborrhea: thatë dhe me vaj.
Vaj seborrhea - një sëmundje dermatologjike karakterizohet nga hyperproduction e sebum dhe rritur numrin e hormoneve seksuale mashkullore. Më të prekur lëkurën e kokës. Nga ana tjetër, seborrhea me vaj mund të jetë i dendur dhe të lëngshme. E para karakterizohet nga trashje e lëkurës dhe të flokëve, formimin e shumta vlon dhe dehja yndyrë. Së dyti, provokon humbjen e flokëve, rritjen e jashtëqitje dhjamor dhe nekrozë e shtresës së sipërme të epitelit, i cili i ngjan lëvozhgë portokalli.
Seborrhea me vaj: shkaqet, simptomat dhe shenjat


Shkaqet seborrhea me vaj nuk është kuptuar plotësisht. Besohet se patologji mund të kontribuojnë në zhvillimin e një sërë faktorësh që përfshijnë kujdesin gabuar flokëve, predispozitë gjenetike, çekuilibër hormonal, një infeksion fungale të lëkurës dhe përçarje të traktit gastrointestinal. Simptomat seborrhea me vaj:
· Kruhet vazhdueshme;
· Zmadhues;
· Coarsening e lëkurës;
· Peeling. Në zonat e prekura shfaqen pink-kuqe spote, ku thekon janë ndarë epitelin;

· Hyperhidrosis;
· Follicles Zgjerimi;
· Tube - comedones, e cila kur shtypet jashtë hollë temat e bardha sekrecionet e gjëndra dhjamor;
· Rritja e djersitje;
· Dispepsi;
· Neuroses.


Trajtimi i seborrhea me vaj


Shumë shpesh, pacientët me seborrhea me vaj të përpiqet sa më shpesh të jetë e mundur për të larë flokët e mi. Kjo dëshirë është e qartë, për shkak se në këtë shtet, flokët të duken shumë të çrregullt. Megjithatë, pak e dinë se gjel shpeshta, nuk po ndihmon, por mund të ndikojnë në sëmundje. Kështu, ndikimi i vazhdueshëm i detergjenteve të ndryshme, jo vetëm lan larg shtresa yndyrore mbrojtëse të lëkurës, por edhe promovon përhapjen e kërpudhave që shkaktojnë seborrhea me vaj. Përveç kësaj, hollimi i shtresës yndyrë, duke çuar në rritjen e prodhimit.

Në mënyrë që një herë e përgjithmonë të shpëtoj i seborrhea me vaj, i referohen dermatolog, i cili do të mbajë të gjitha testet e nevojshme dhe kështu marr drogës të përshtatshme për trajtimin e seborrhea me vaj. Ju gjithashtu duhet të ndjekin një dietë të veçantë të pasura me proteina dhe karbohidratet. A nuk abuzojnë me ushqim dhe junk ushqim i yndyrshëm. Është e rëndësishme që të mos vetë-mjekoj, ose mund të rrjedhin shtameve rezistente të patogjene. Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve, mjekët rekomandojnë forcimin e sistemit imunitar; mos lani flokët tuaj më shumë se tri herë në javë; përdorimi terapeutik dhe shampoos terapeutike, tinktura, decoctions dhe të jetë i sigurt për të ngrënë balancuar. Të qëndrojnë të shëndetshme!