Përdorimi i kube akulli për lëkurën


Përdorimi i kube akulli për fytyrë - një nga metodat më të njohura të kujdesit dhe gëzon popullaritet të konsiderueshëm. Akull për fytyrë është jashtëzakonisht e dobishme. Përdorin atë për të arritur efektin e lëkurës elastike dhe rrudhat. Poret janë mezi të dukshme në fytyrë, të tilla si fytyrë të freskët dhe të pastër. Por përdorimi më i mirë për këtë qëllim nuk është ujë i thjeshtë dhe TEAS bimor ose infusions e bimëve, lëng frutash ose pije frutash, i aftë dhe terapeutike ujë mineral. Personi i propozuar për të fshirë kube akulli në pranverë dhe verë. Por, vjeshtë dhe dimër të kësaj procedure vidyazykatysya më mirë, sepse ka qenë në erë apo ajër të ftohtë, ju mund të lehtë obmorozyty lëkurës delikate. Në mënyrë që të përgatiten kube akulli duhet të merren decoctions ose infusions përgatitura, derdh në molds dhe vënë në frigorifer. Pas disa orë ju mund të aplikoni ato.


Për zbardhjen e lëkurës fytyrë kube akulli të arsyeshme të bëra nga ajo është shumë e majdanoz. Majdanoz të freskët lahen, finely copëtuar, 2 tbsp veçantë dhe derdh një gotë me ujë të valë. Pas infuzion ka ftohur, tendosje dhe derdh në molds. Pas ngrirjes duhet të fshij fytyrën tuaj në mëngjes, pas larjes ose zëvendësim.

Për lëkurë të thatë të përballet Bimeve medicinale janë më të mira tufë kamomil trifid. Herbs akull kubike mund të lidheni me njëri-tjetrin dhe mund të krijoj veç e veç. 1 tbsp kamomil ose tufë derdh një gotë me ujë të zier për 30-40 minuta, pastaj të filtruar. Hidh në moulds për akull dhe ngrirja fshij fytyrën në mëngjes dhe në mbrëmje.


Për të lëkurës me vaj mund të përdorni Calendula, lisi leh, Yarrow. Me Calendula dhe Yarrow ekstrakte të përgatitur, por duhet të përgatisë lisi leh zierje. 1 tbsp medicinale para pour 200 ml ujë, vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban. Pas 10 minutash, hiqni, insistojnë orë, ikjen. Pastaj të përsëritur në metodën e mësipërme.

Në infuzione dhe decoctions e bimëve e rekomanduar për të shtuar vajra esenciale. Një gotë supë do të jetë e mjaftueshme për të shtuar 2-3 pika vaj esencial. Sidomos kjo procedurë është e pronarëve të përshtatshme të lëkurë të thatë.


Petals u rrit, para të thata dhe tokë - një nga mjetet më të mira për t'u kujdesur për lëkurën. 1 tbsp gjethe ujë të zier, japin birrë për një orë, pastaj derdhur në molds për të bërë akull, nuk protsidzhuyuchy. Kujdes i tillë do të sigurojë mat dhe lëkurë kadifeje.

Në verën e vitit ju mund të dhe të dëshironi të përdorni manaferrat dhe fruta. Para se të filloni të ngrijë zare, manaferrat pure duhet të jetë me një lugë, dhe pastaj të vë në molds. Ju ngrijë luleshtrydhe, luleshtrydhe, raspberries. Me qershi që në mënyrë të konsiderueshme të forcojë e lëkurës, së pari shtrydhur lëng, pastaj vetëm vënë në një acar. E njëjta gjë mund të bëhet me currants kuqe dhe rrush. Cubes bërë nga lëng rrushi janë të pasura me vitamina dhe minerale. Akull i tillë është në gjendje për të rivendosur lëkurë të rinjve për disa procedura.


Citrus pasurojnë lëkurën me vitamina, ju mund të përdorni portokall, limon, mandarina dhe madje edhe grejpfrut. Fruta para peeled, lëng shtrydh prej tyre dhe të derdhur në molds për akull. Duke përdorur këtë akull kozmetike mundësisht në mëngjes.

Në mënyrë të barabartë të dobishme për lëkurë dhe kube akulli që janë të përgatitur me kastravec, kungull dhe lëng kungull. Perimet terren dhe shtrydh lëng. Kungull dhe kastravec lëng të ngrira në formën e vet origjinale, por kungull është më e koncentruar, ajo së pari duhet të jetë i holluar me ujë mineral pa gaz 1: 1 dhe pastaj vetëm të ngrijë.


Apliko për t'u përballur me lëkurë si kube akulli mund dhe çaj jeshil. Këto cubes ndihmon të luftuar rrudhat, të qetë dhe tonin e lëkurës. Ato janë veçanërisht të mirë pas një nate pa gjumë kaluar. Çaji jeshil është brewed në mënyrë të zakonshme, t'i jepte një krejtësisht të ftohtë, derdhur në molds dhe ngrirja.

Qumështi është përdorur edhe për të bërë kube akulli për të fshirë të lëkurës. Qumësht të ngrirë zbut rrudhat dhe e bën të zhdërvjellët e lëkurës. Por, marrë për qëllime kozmetike nuk është e dëshirueshme për të ruajtur, dhe qumësht shtëpi. Ajo është derdhur në molds, dhe ngrirja fshij fytyrën 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje.


Ngrirje herbs dhe lëngje mund të merrni lëkurë të përsosur, nëse duhet të përdorin cubes. A nuk e fshij atë akull të gjatë dhe të njëjtin vend. Kube akulli duhet mezi prek lëkurën, përndryshe ju mund të merrni ngrirja, lëkura kthehet e kuqe në këtë pikë, dhe rezultati i dëshiruar nuk do të jetë e dukshme. Gjithashtu nuk rekomandohet që të angazhohen fshirje dhe ata njerëz të cilët kanë lëkurë shumë të ndjeshme të fytyrës apo në capillaries rrjetit të dukshme.