Do të thotë të kujdeset për duart tuaja


Duart mund të quhet pjesa më e rëndësishme e trupit të një gruaje, për shkak se ata janë duke punuar pa pushim, shpesh larë, e ekspozuar vazhdimisht ndaj kimikateve, të plagosur dhe në kontakt me një shumë të mikrobeve. Nuk është çudi, vuan jo vetëm bukurinë e duarve të bukura femra.
Përfundimisht ata fillojnë të sëmuren, irrituar, kruarje dhe djegur. Pra, nëse një grua nuk dëshiron duart e saj të detyruar atë që të vuajë, duhet me kujdes të zgjidhni mjetet për t'u kujdesur për duart tuaja.
Le të fillojmë me një recetë e thjeshtë, por shumë të efektshme të vjetër. Venitur dhe lëkurë rrudhur e duarve mund të butë dhe i përkulshëm, nëse natën të fshij përzierje e saj të bëra nga 1 lugë gjelle mjaltë, e verdhë veze 1 veze dhe 1 lugë bollgur. Shkaktimi përzierje duhet të vishni doreza pambuku. Përveç kësaj, duart e kujdesit të lëkurës ngrohur vaj perimesh të përdorura dhe çdo krem ​​ushqyes.Nëse përzierje është aplikuar para gjumit, në mëngjes është e mirë për të filluar me vetë-masazh. Ju mund të masazh çdo të përbashkët dhe gishtin në një lëvizje rrethore, si në doreza nadivanni. Kjo ndihmon të mbajë lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin e nyjeve, përveç lëkura merr ushqyesve. Ju pastaj mund të fillojnë të masazh e prapme të dorës, nga gishtat dhe dore dhe në rritje në bërryla dhe supet. Kur është e nevojshme për të bërë disa lëvizjet tassels, shkundur ato, rrotullohen ato majtë dhe të djathtë, shtrydh në grushta dhe gishtat të hapin, për të simuluar të lojës në piano.

Tani ju mund të bëni vetë-masazh forearms dhe supet. Tërhiqe dorën, gishtat clenched në një grusht dhe buzë pëllëmbë të dorës tjetër ritmikisht përgjimi në dorën e shtrirë nga gishtërinjtë në supet, me sipërfaqe të brendshme dhe të jashtme. Në mënyrë që të stimuluar qarkullimin e gjakut, mund të shpejt lehtë thumb dhe majë gishti tregues nga dora kohë lart. Ai përmirëson tonin e muskujve, e cila të fillojë të dobësohet me moshën dhe varje.
Për të parandaluar rrudhat në duart e mirë për të kryer këtë ushtrim, të ligët në tryezë, duart e palosur duart në nivelin e gjoksit për lutje. Thumbs lidheni dhe pastaj të përpiqet të bëj sa më pak të jetë e mundur duke i mbajtur gishtat në një pozicion konstant.


Shumica e grave kanë gjithmonë diçka për të pastruar dhe të larë. Dhe shumë Shmangni përdorimin huyazykah doreza. Dhe absolutisht e padobishme. Këto mjete të thjeshta për t'u kujdesur për duart tuaja nuk janë aq të pakëndshme sa duket në shikim të parë. Para se të veshin atyre, ju mund yndyrat duart e glicerinë. Ju do të shihni rezultatin menjëherë pas ik doreza, duke përfunduar punën kimikisht të rrezikshme ose të pista. Lëkura bëhet qetë dhe të butë.
Nëse ju ende lënë pas dore doreza, angazhohen me kimikate apo ujë, do të ndihmojë në këto objekte për kujdesin për duart: përmban sapun lanolinë, të tilla si "kozmetike", "Baby", "lanolinë" dhe krem ​​ushqimore, krem ​​lëngshme emulsioni krem ose pelte. Ata të përkryer të zbutur lëkurën.

Ju mund të bëni një dush me niseshte. Për ta bërë këtë, 1 lugë niseshte duhet të jetë i holluar në një gotë me ujë, pastaj paste rezulton i holluar me ujë të ngrohtë për të vëllimit 1 ff. Në këtë zgjidhje u zhytur duart për 10-15 minuta, pastaj pije dhe krem ​​lagësht lëkurës është aplikuar.

Në vjeshtë dhe periudhës zyyazykay shumë gra nga hipotermi në duart e spote blu duket, edemë, erozioni. Shumë shpesh kjo telashe ndodh me ata që dikur obmorozyly gishtat ose duart. Në këtë rast, për t'u kujdesur për duart tuaja dhe për të aplikuar dush të ngrohtë e shap (20 g për 1 litër ujë) ose me leh qershi (2 tbsp për 1 litër ujë).

Kur trashë, lëkurë të lirshme ndihmon kujdes të tilla si dush me hirrë, lakër turshi lëng, supë patate. A kanë nevojë për 1 ose 2 herë në javë.
Dhe për të ndihmuar calluses luftuar banja sapun-sode me amoniak. Përgatitja e tyre si më poshtë: 1 litër ujë të shtoni 1 lugë sode buke, 2 ch. l. amoniakut, 1 lugë Sapun të lëngët kozmetike ose pluhur sapun. Në një dush i tillë është i ulur duart për 15-20 minuta, pastaj fshij me kujdes dhe fshij vdekur shtuf lëkurës.


Përveç blisters në duart e tij mund të ketë të çara. Për të përballuar me këtë sëmundje, ju nuk duhet të përdorin vetëm maska ​​ushqyes dhe dush dezinfektues, por shikuar dietën tuaj, duke shtuar dietë e ushqimeve që përmbajnë vitaminë A (lakër, speca, qumësht, gjalpë, peshk) dhe vitaminë E ( majdanoz, bizele).
Të kujdeset për duart tuaja që shpesh djerse, ju mund të përpiquni të përdorni vaskë me uthull. Për këtë 3 lugë uthull duhet të shpërndajë në 1 litër ujë dhe të mbajë duart në zgjidhje për 5 minuta. Uthull mirë poret.

Nëse duart tuaja shpesh bëhet e kuqe, ju duhet të kontrolloni tensionin e gjakut. Dhe për të hequr qafe skuqje mund të çdo ditë për të bërë banja për duart e ujë të kripur lehtë. Pas kësaj procedure smeared dorë krem, të pasura në vitaminë A.