Sëmundjet e flokëve dhe kokës


Jo të gjithë njerëzit e dinë se sëmundja e flokëve dhe kokës fenomeni është mjaft e zakonshme dhe ndodh shpesh. Sëmundjet e flokëve të njeriut dhe lëkurë e kokës mund të shqetësojnë me forcë ose nuk mund të sjellë siklet të madh, dhe ky faktor është shpesh arsyeja për të kërkuar një ankesë ose një mjek. Për shembull, e thatë ose me vaj seborrhea - një sëmundje pse e pakëndshme, por shumë njerëz të shpejt të mësohen me atë dhe të mos nxitojnë për ndihmën e ekspertëve.
Shpesh sëmundja e flokëve trupit dhe kokës sëmundjeve të njeriut nuk janë vetëm të ndërlidhura, por edhe me tipare janë procese të tjera më serioze të brendshme patologjike në trup. Kjo është flokët tona mund të sinjalizojë se trupi nuk është e gjitha e drejtë, të ketë një sëmundje, dhe ata të bëhet i brishtë, e brishtë, bien, të ndërpresë, etj Kokës mund të shkaktojnë kruamje, kruarje, flokë-flokë, zbokth shfaqet, e cila në vetvete sjell një shumë të shqetësimit të madh dhe njeri i hutuar. Në mënyrë tipike, ndryshimet degjenerative dhe zhvillimi i parregullt, duke çuar në deformim të flokëve, ndodhin në një moshë të re, por kjo ndodh si kjo në të rriturit. Deformim flokët mund të shfaqet në mënyra të ndryshme, ato janë shtrembëruar, shufra janë të ndarë, rrafshuar flokët, ata duket nodules lehta gri, ata fitojnë veretenoobraznuyu formë shkopi mund të rritet në lëkurë, etjKu flokët tendosje duhet të hiqni faktorët që dëmtojnë ato, duke e bërë prerja kursyer nuk zbatohen permanent, lani jo më shumë se 1 herë në javë, përdorni infusions dhe decoctions e bimëve, sapun baby, ujë të zier. Po aq e rëndësishme është përdorimi i vitaminave komplekse, të cilat ndihmojnë forcimin e flokëve të dobët. Në disa raste, gjë e shëmtuar është e shoqëruar nga një ndryshim në ngjyrën e flokëve, njollë e tyre. Në disa sëmundje janë vërejtur edhe lezione të lëkurës (infeksion mikotik i këmbës, tryhofollykulyt bakteriale, Trichomes).


1. Hypertrichosis. Në rastet kur flokët shfaqet në zonat jo-thelbësore të trupit, sasinë dhe zhvillimin e tepruar të moshës së tij të pazakontë apo seksit të njeriu, i thuaj hypertrichosis. Kjo sëmundje shpesh provokojnë natyrën abuzimi neuroendocrine. Hypertrichosis kongjenitale karakterizuar nga flokët me onde të gjatë pothuajse të gjithë sipërfaqen e lëkurës, ajo është mjaft e rrallë, sëmundja përparon gjatë pubertetit. Hypertrichosis kongjenitale mund të kufizohet kur flokët zhvilluar së tepërmi në një lëkurë të pigmentuar, ajo është e ngjashme me birthmarks. Hypertrichosis fituar karakterizohet nga zhvillimi i këtyre zonave të lëkurës që janë të ekspozuar ndaj kohës zgjatur e stimulimit. Të jetë e mundur në pacientët me osteomielit ose tuberkulozi, gratë në menopauzë ose pubertetit mund të shkaktojë flokët, shpesh mbi buzën e sipërme.


2. seborrhea. Në kundërshtim me gjëndra dhjamor ndodh këtë sëmundje kronike. Sëmundjet karakterizuar nga rifillimi shpeshta që ndodhin kundër sfondit të faktorëve të ndryshëm predispose për të, të tilla si mangësi vitaminë, çekuilibër hormonal, stresi, dietë të varfër, etj Ndonjëherë shkaku i sëmundjes së kokës është një parazit kërpudhat. Seborrhea mund të jetë me vaj ose i thatë.

Kur gjëndra dhjamor janë të mbi-aktive, ka seborrhea me vaj në të cilën shkëlqejnë flokët, të rrinë së bashku, një ndjenjë se ata janë të pista, edhe në qoftë se kreu i larë rishtazi. Shpesh seborrhea me vaj shoqëruar me kruarje, nganjëherë një kore, xham zmadhues në formën e thekon të mëdha, flokët mund të bien jashtë. Nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet dhe të drejtuar kohë, zhvillimi yyazytsirno baldness pjesshëm. Ndonjëherë seborrhea me vaj ndodh në fushat e lëkurës nuk janë të mbuluara me flokë (ballin, gjoks, mbrapa). Materiali është karakterizuar shndrit, gojën e gjëndra dhjamor zgjeruar. Simptomat mund të paraqiten, atëherë zhduken nëse sëmundja zhvillohet gjatë pubertetit.


Seborrhea thatë ndodh kur gjëndra dhjamor të pamjaftueshme, kokës dhe flokët bëhet shumë e thatë, kruarje të mundshme, zbokth duket. Seborrhea thatë ndikon zakonisht rajon zverku-parietal të kokës, por mund të përhapet në të gjithë kokë. Fushat e hapura të lëkurës të prekur nga seborrhea thatë, të marrë hije nga gri në kafe, si flokët follicles bllokuar me pika të zeza.

3. alopecia (humbja e flokëve). Sëmundjet e flokëve të njeriut dhe lëkurë e kokës mund të shkaktojë humbjen e flokëve dhe hedh lëng, baldness. Shkaqet e alopecia mund të jenë të ndryshme, kjo është një shkelje e natyrës endokrine, trashëgim, gjëndra mosfunksionimi veshkave dhe vezoreve tek gratë. Baldness mund të ndodhë në sfondin e traumave, për shkak të dehjes me Sëmundjet infektive, për shkak të një mjekim të caktuar, etj Ka edhe arsye të tjera që mund të shkaktojë humbjen e flokëve, të tilla si mangësi vitaminë, sëmundjet e lëkurës nga rrezatimi. Alopecia mund të jetë i lindur, e parakohshme, seborrheic, simptomatike, mbresë, alopecia.


Baldness parakohshme zhvillon për shkak të predispozicion gjenetik apo me seborrhea. Flokët bie mbi kokë dhe fronto-parietal e tij pjesë të kokës. Sëmundja mund të fillojë zhvillimin e saj në rreth 20 vjet, zakonisht në meshkuj. Në gratë, humbje e flokëve ndodh, por mund të holluar flokët dhe poridshaty. Alopecia simptomatike mund të ndodhë si pasojë e dehjes në infeksione të rënda, të tilla si malaria, ethet e kuqe, etj Për më tepër, shkaku i humbjes së flokëve mund të bëhet ekspozimi simptomatike, vitaminë mangësi, çrregullim i natyrës endokrine, operacionet, punë të rëndë. Një numër i drogës mund të shkaktojë humbjen e flokëve simptomatike.