Funksioni mbrojtës i lëkurës njerëzore


Lëkura e njeriut vepron si një barrierë mbrojtëse për trupin me mjedisin. Funksioni mbrojtës i lëkurën e njeriut qëndron në faktin se ajo mbron trupin nga irritues kimike, ekspozimit ndaj rrezatimit, dëmtimit mekanik. Ajo siguron mbrojtje nga bakteret, ka një funksion receptor thermoregulation, shkëmbim, sekretore, nxjerrës, të frymëmarrjes, rezorbtsyonnoy.
Le të shqyrtojmë mbrojtjen mekanike të lëkurës. Pengesë Mekanike siguron mbrojtje nga ndikimet e jashtme të tilla si goditje, presionet, tensionet, lot, bruises. Lëkura është elastike dhe ka stabilitet mekanike. Roli më i rëndësishëm në mbrojtjen e lëkurës epidermë luan. Shtresa me brirë ka një dendësi të ndryshme, kjo varet nga mbushje e proteinave dhe lipideve dhe produkteve të ulët peshë molekulare që lidhin dhe vonesë në ujë shtresë corneum.Fibrave elastike kolagjenit, të aftë për të shtrirë përgjatë boshtit të tensionit, pastaj kthimin e lëkurës në pozicionin e saj origjinale. Ky veprim mbron njerëzit, kur goditi me një objekt të topitur. Veshje e guaskës mbron kundër rrezatimit, ekspozimit ndaj rrezatimit, rrezet plotësisht e mban infra të kuqe, pjesa ultravjollcë mban. Veshje e guaskës ka dy barrierë mbrojtëse, një prej tyre - melaninovyy. Pengesë Melaninovyy është përgjegjës për rritjen e melanocytes funksionale. Shfaqja e djegien nga dielli të lëkurës njerëzore - është efekti i kësaj pengese. Pengues proteine ​​e vendosur në shtresën brirë të epidermë. Shtresa me brirë për shkak të origjinalitetit të përbërjes, është për të mbrojtur lëkurën kundër depërtimit të baktereve, mikroorganizmave që i përkasin florës bakteriale. Gjithashtu, pengesë pengon depërtimin e mikrobeve.

Lëkurës ka imunitet. Qelizat T, të cilat janë të vendosura në lëkurë, njohin antigjenet endogjene dhe ekzogjene. Limfatike qelizat nyje antigjene dorëzuar Larhenhansa dhe neutralizuar atje.

Lëkurës është në gjendje të perceptojnë dhimbjen, temperaturën, stimulim i prekshëm, është përgjegjës për receptorët e lëkurës. Impulset nervore mund të sigurojë thermoreceptors dhe mechanoreceptors. Lëkura ka receptorët dhimbje, të cilat janë përgjegjëse për stimulim (mekanike, kimike, termike). Të gjitha llojet e stimulimit rrit pragun dhimbje. Gjithkush ndihet në uljen e temperaturës dhe rritje. Temperatura normale e trupit është konsideruar të jetë 366 gradë. Personi do të ndjehen shumë keq nëse temperatura rritet në 37-375 gradë dhe madje edhe më keq, në qoftë se temperatura e 38 gradë. Kur temperatura arrin 40 gradë, gjendjen e njeriut, të shkojnë përtej pragut të dhimbjes. Me perceptimin e kruar dhe nociceptors dhimbje ndeshje. Ndër nociceptors janë termike dhe mekanike polymodalnыe.

Funksioni i lëkurës njerëzore është se ajo mund të thithin dhe lirimin e ngrohjes për këtë proces korrespondon funksionit termostatike. Sepse ne në mënyrë të qartë të ndjehen rritjen dhe rënie në temperaturën e ambientit. Duke ulur ngrohjes, nuk është ngushtimi i vazove. Me rrezatim, convection, avullimi ndodh ngrohjes. Kthehu ngrohjes pastaj më efektive. Nuk është çudi ajo është konsideruar se një person po shërohet, nëse propotila dhe në mënyrë të konsiderueshme ul temperaturën e trupit me djersitje. Djersitje është ndoshta mënyra më efektive e kthimit të ngrohjes.


Ka funksion të këmbimit, ai kombinon funksionet rezorbtsyonnuyu, sekretore, nxjerrës, si dhe veprimtarinë e frymëmarrjes.
Aftësia për të absorbuar lloje të ndryshme të substancave, të tilla si ilaçesh të quajtura - funksion rezorbtsyonnoy. Ky është një avantazh i rëndësishëm i trupit, veçanërisht për të drogës lokale origjinës gojë. Megjithatë, ajo duhet të marrë parasysh faktorët negative të tilla si aciditetit të stomakut, është për t'u siguruar që nuk ka ndodhur mbidozë. Të dhjamor dhe djerse gjëndra angazhuar sekrecion. Kur funksioni sekretore e djersë është departamenti lëshuar yndyrë, të gjitha përzierje alokimi për të formuar një film i hollë në lëkurë - ujë-yndyrë emulsioni. Filmi ka një lëkurë fiziologjikisht normale. Funksion respiratore është klasifikuar si një funksion mbrojtës të lëkurës njerëzor. Kur lëkura funksion frymëmarrjes thith oksigjen dhe liron dioksid karboni. Në temperatura të larta, stërvitje, drejtimin, klasa stërvitje, punë e vështirë fizike, rrit funksion të frymëmarrjes. Gjithashtu zgjeruar funksionin e frymëmarrjes në tretje dhe proceset inflamatore.


Funksionet, ose që mund të shkelet për sëmundjet e lëkurës. Sëmundjet e lëkurës janë shumë të rrezikshme, ato janë mijëra e varieteteve dhe ata konsiderohen si urgjente. Çrregullime të lëkurës nevojë për ndihmë të veçantë mjekësore dhe trajtim të zgjeruara. Është e rëndësishme për të ruajtur dhe kontrolluar thermoregulation, proteina dhe ujë dhe ekuilibër electrolyte. Për të shmangur shkeljen funksionin mbrojtës të lëkurës njerëzore, është e nevojshme për të siguruar funksionimin normal të microbial, kimike dhe pengesat mekanike për të kontrolluar lëkurën dhe të sigurojë kujdesin e nevojshëm mjekësor me kërkesën e parë. Për shkak të lëkurë të shëndetshme njerëzore varet nga funksionimin e duhur të gjithë organizmit. Funksioni mbrojtës i lëkurës siguron një të gjatë në këmbë, shëndetin e përgjithshëm dhe bukurinë.


Mbani veten është detyra kryesore e njeriut, sepse asgjë pozitive në plagët, abrasions dhe bruises atje. Një prerë në lëkurë mund të merrni një infeksion që do të çojë në pasoja katastrofike. Lëkura duhet të mbrohen nga rrezet e diellit. Në mot të ftohtë që ju duhet të vishen e ngrohtë, nuk provokoj veten për forcë. Kujdes nga djegiet. Në fund të fundit, të gjithë e dinë se 70% e lëkurës të prekur mund të çojë në vdekje. Qëndrim i kujdesshëm për të acideve, alkalet dhe elemente të tjera kimike, besoj, kimike, të lëngshme dhe pluhur mixes që mund të dëmtojë lëkurën jo më pak se zjarrit.