Moisturize lëkurën në shtëpi


Faktori kryesor i një pamje të shëndetshme dhe të bukur është një hydration duhur të lëkurës. Kjo vlen jo vetëm për individët, por edhe për të gjithë trupin. Të ruajtur ekuilibrin e ujit në normë lejon lëkurën të jetë e qetë, mat dhe nuk ka shenja të lëkurë. Duke supozuar mungesën e ujit në lëkurë, lëkurë menjëherë humbet elasticitetin e tij, bëhet e butë, nuk janë spote që të zhvishem dhe linjat e bukura. Moisturize lëkurën mund të jetë i pamjaftueshëm për arsye të ndryshme: stresi, efektet negative mjedisore, skincare gabuar ose moshës lidhur me ndryshimet.


Stop procesin e dehidratim dhe rivendosjen e bilancit të ujit në trup mund të bëhet në shtëpi me anë të mjeteve dhe arritjet e industrisë moderne kozmetike të ndryshme.
Si për të bërë një hidratues në shtëpi? Rivendosja e bilancit të lëkurës mund të arrihet duke përdorur mbrojtjen e të jashtëm dhe terapia zëvendësuese.
Metoda e parë është për të krijuar një pengesë në lëkurë e një film të veçantë e cila do të parandaluar avullimin e lagështisë nga shtresa e lartë e lëkurës (drogës, të cilat janë yndyrna, NDRYSHME, glicerinë, vaj mineral, artikuj silikoni, etj). Moisturize lëkurën duke përdorur metodën e dytë është një ribalancimi natyrore (produkte kozmetike që përmbajnë acid, chitosan, qumësht dhe proteina mëndafshi Hyaluronic, aminoacidet, sorbitol).


Në lagësht kërkon jo vetëm lëkurën e fytyrës, por edhe lëkurën e duart, këmbët dhe trupin si një e tërë. Kjo është arritur me lehtësi në shtëpi.
Mënyra më e zakonshme për të sherbet lëkurën - larë, dush dhe vaskë. Shumica e problemeve të lëkurës mund të zgjidhen me ndihmën e trajtimit të ujit. Qëllimi kryesor i vaske dhe dush - pastrimi mbyllur gjatë qelizat e lëkurës vdekur që bllokojnë djerse dhe toksina. Lëkurës trajtohen merr frymë më të mirë dhe në të njëjtën kohë thithin Moisturizers dhe ujë, në mënyrë që të bëhet më i butë dhe i përkulshëm. Pas marrjes së një dush ose banjë duhet të jenë tërësisht të larë mbetjet e shkumë, sapun dhe agjentë të tjerë pastrimit. Kjo nuk më të mirë të fshihen me një peshqir, por vetëm të presim për tharje natyrale të lëkurës.


Mbledhja bimor për hidratues të lëkurës. Merrni 2 tbsp nenexhik, kamomil, nëna dhe njerka. Hidh barishte qumështi vlon, të mbuluar, le të ftohtë në temperaturën e dhomës. Infuzion i tendosje dhe të bollshme fshij fytyrën. Pas gjysmë ore larë me ujë të ngrohtë.
Maskë bollgur me kastravec. 3 tbsp bluaj bollgur në një blender, shtoni trangujve prera imët (1 pc.) dhe të ulët-yndyrë krem ​​kosi (1 lugë gjelle). Aplikoni përzierje në para-pastruar fytyrën, pije me ujë të ftohtë pas 20 minutave. Kjo maskë është ushqyer mirë dhe pak ndriçon lëkurën. Maskë mund të aplikohet dhe zonën e qafës.

Për hidratues tërë trupin mund të marrë të njëjtën dush. Për ta bërë këtë, të shtoni 1 litër qumësht në një banjë të ngrohtë të mbushur me supë dhe çdo bimëve të mësipërme. Qëndrojnë në atë për 20 minuta dhe për të marrë një dush të ngrohtë.

Ju mund të përgatisë në shtëpi me bazë tonik qumështi, i cili mund të fshij fytyrën, qafën dhe duart zonë. Nëse ju dëshironi që të merrni ndonjë frut apo manaferrat (raspberries, luleshtrydhe, banane, mollë, portokall) zhvishem, pres në qull me miell misri dhe pour 1 filxhan qumësht të nxehtë. Në përzierje shtesë 1 lugë glicerinë, le të ftohtë dhe tendosje. Moisturize lëkurës 2 herë në ditë.

Sot nuk është një përzgjedhje të gjerë të kozmetikës për hydration lëkurës që përmbajnë përbërës bimor që mund të përdoren në shtëpi. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale, ekstraktet e Aloe Vera, gështenjë, kastravec dhe irisit që lehtësojnë mbushje e qelizave me lagështi dhe ushqyesve. Përmbajtja në kozmetikë të tilla si vajra bimore kunzhutovoe, buckthorn detit ose flaxseed promovon mirëmbajtjen afatgjatë të funksionit të ujit për të shpëtuar të lëkurës. Gjatë vizitës në palë jo vetëm që ju lejon të del me të larë papastërtitë nga lëkura, por edhe ndihmon të shpëtoj e qelizave të buta të vdekur dhe të zbulojë poret, e cila çon në hydration të mirë të lëkurës.


Një nga produktet më të përballueshme dhe me cilësi është kozmetike ruse «gjelbër Mama» (Green Maman bazuar në përbërësit natyral. Varg i saj produktit përfshin një shumëllojshmëri e mjeteve për të sherbet lëkurën. Për të marrë kujdesin e lëkurës mund të provoni krem ​​ditë "Sage dhe Rose", Krem bifaze "Delli dhe nënë-dhe-njerka, serum ose kujdesit moisturizer "Gështenjë dhe Mjaltë". Krem duhet të përdorin rrugën e zakonshme, dhe serum ka një efekt të dyfishtë. Ju mund të përdorni metodën pikë për trajtimin e vendeve sidomos thatë dhe shelushaschyhsya dhe mund të aplikohet në të gjithë fytyrën si një moisturizer të rregullt.

Thatë lëkurës është konsideruar krem ​​më efektive "Vaj Calendula dhe currants"Dhe maskë "Flaxseed naftës dhe fushë horsetail". Maskë është aplikuar për 25 minuta, ndërkohë që në mënyrë periodike zbryzkuvaty duart me ujë të ngrohtë dhe pastaj vetëm pije në ujë të rrjedhshëm.

Produktet amerikane Mary Kay janë kërkesa të mëdha në mesin e grave të botës, por është më e shtrenjtë. Mjetet e kësaj kompanie janë të dizajnuara në mënyrë specifike për lloje të ndryshme të lëkurës, me pronat mbrojtëse paraqitur në formën e xhel, krem, krem ​​të lëngët. Për shembull, linja "Taymvayz" përfshin krem ​​për lëkurë normale, të thatë dhe me vaj. Karakteristikë e tyre është se ata janë veç hidratues përbërësit përmbajnë antioksidantë që luftojnë radikalet e lira që shkaktojnë plakjen e parakohshme të lëkurës.


Kur zgjedhjen e produktit dhe metodën e rivendosjen e bilancit të ujit të lëkurës, duhet të i kushtoj vëmendje jo vetëm për atë që është gjendja e lëkurës tuaj tani, por se çfarë lloji i takon. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të shmangen hydration pahijshme dhe jo përkeqësojnë situatën si një e tërë. Prandaj, në qoftë se ju jeni në ndonjë dyshim, është më mirë për të kërkuar ndihmë profesionale nga një specialist i kualifikuar.