Mbroni lëkurën dhe flokët në të ftohtë


Një rënie temperature sebum bëhet më i trashë dhe më pak shpërndarë mbi sipërfaqen e lëkurës. Si rezultat i kësaj, personi do të lihen pa mbrojtje - film natyrore lipidet. Dëbora dhe ajrit malor mund të ndikojë në lëkurë në formë të thatë, çehre e shurdhër. Është e rëndësishme për të përgatitur lëkurën për ndikimeve mjedisore. Çfarë është mbrojtja e duhur të lëkurës dhe të flokëve në të ftohtë?
• Para se të udhëtimit procedurës shpullë lulëzim: Scrub pastër lëkurës - kjo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe për të ndihmuar të rezistojë ndikimeve mjedisore. Së fundi, përdorni një serum ushqyes me vajra natyrore.


• Gjatë zyyazykah motit të ftohtë pas një qëndrimi të gjatë në ajër të ruajtur ekuilibrin lagështi në lëkurë. Ndryshe nga "verës" version, përveç hidratues komplekse krem ​​tuaj tepërt duhet të përmbajnë antioksidantë që parandalojnë reaksione inflamatore (xhinko biloba, çaji jeshil, ekstrakt jamball, vitamina E, C). Aplikoni një mjet jo më vonë se 30 minuta para gjumit.
• Me rritjen në lartësi rrit intensitetin e rrezeve UV. Filter mbrojtje nga rrezet UV - ajo duhet të ketë rekreacion dimrit. Për të mbrojtur lëkurën tuaj nga efektet e dëmshme të diellit, përdorni sunscreen, duke u fokusuar në zonat më të ndjeshme të tilla si cheeks. Zgjidhni një krem ​​me SPF-faktor të paktën 30.


• Është e rëndësishme për të moisturize lëkurën e buzëve. Si pjesë e automjeteve duhet të jenë acide të pangopura yndyrore, glicerinë apo naftës komplekse pelte, dylli Microcrystalline, kerri vaj, vitamina A, E dhe F. Përdorimi mjet ka nevojë për të paktën 2-3 herë në ditë dhe gjithmonë para se të shkojnë jashtë.
Në 0 ° C molekulë uji ngrin, duke e kthyer në akull. Prandaj, Moisturizers konvencionale nuk mund të jenë aleatë dhe armiq. Molekulat e ujit me krem ​​bien në lëngun ndërqelizor, ku ai filloi të kristalizuar, duke kontribuar në shkatërrimin e lidhjeve ndërqelizore, duke çuar kështu në plasaritje dhe lëkurë.

• Për të kujdesit ditor emulsioni zakonshme e "naftës në ujë" nuk i përshtatet. Mbroni lëkurën tuaj nga të ftohtë për të ndihmuar formulë të veçantë do të thotë kur molekulë uji është i rrethuar nga molekula e vajit që ka "ujë në vaj". Mjet aplikuar të paktën 30 minuta para se të shkojnë jashtë. Shkuarja në skate? Mos harroni të përdorni një sunscreen me një cilësi të dendur.
• Mos harroni për frymë. Një nga elementet kryesore të praktikës së yoga është pranayama - ushtrime të frymëmarrjes. Frymëmarrje e duhur lejon njom e gjakut me oksigjen, pasuruar capillaries të vogla dhe lëkurë aq të nevojshme për ushqimet e tyre.


• «uji që rrjedh nga tap, përmban një shumë të gëlqeres që shkel gidrolipidnyj dhe pH bilancin e lëkurës, duke zvogëluar efektivitetin e krem. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme që të përdorin kremra dhe tonics për fytyrë.
• elektrike dhe ajrit e ajrit në mënyrë të thatë, i cili nga ana e tij, ai "mbledh" lagështi në flokët. "Për shkak se dimri është aq e nevojshme për të rivendosur ekuilibrin e ujit të bosht e flokëve. Ju duhet të zgjidhni të drejtën programin e kujdesit flokët me lagështi të lartë. Vendet Hot - stresi për të lëkurës. "Së pari, për shkak të lagështirës. Getting nga mjedisi i mjedisit të ulët lagështia me një zgjerohet lartë poreve, gjëndra djerse janë duke punuar në mënyrë të jashtëzakonshme, e cila çon në inflamacion. Arsyeja e dytë është stresi - rrezet UV. Deri në janar se si të mbrojnë dobësimin e përkohshëm.

• përdorim të përditshëm mjete me SPF. Aplikoni ata kanë nevojë për 30 minuta për të largohen nga dhoma që të ketë kohë për të formuar një film mbrojtëse. Pas plazhit ribalancim lagështi lëkurës me anë "pas diellit".

• Rregullisht përdorni një moisturizer për fytyrën dhe trupin (2 herë në ditë pas shpirtit). Rritja e djersitje provokon dehidratim.
• 1-2 herë në javë, përdorni gommazh trupin. Ky mjet ka zhvishem delikate, kështu që jo vetëm pastron lëkurën, por edhe të ndihmojë tan shkoni e duhur, stimulon rinovimin e lëkurës në nivel qelizor.

• Pini ujë të mjaftueshëm - 1-3 litra në ditë. Në kërkesën ngrohjes së lagështisë sipër. Konsumi i mjaftueshëm i ujit jo vetëm që ndikon në cilësinë e lëkurës, por edhe heq edemë.
• Në diell për flokët e thatë dhe të thyer, kështu shampoos duhet të përmbajë përbërës hidratues që mbështesin nivelin e lagështisë në flokë. Një tjetër armik i flokëve është ujë i kripur. Ajo shkatërron strukturën e flokëve. Përdor mjete të cilat përfshijnë mëndafshi (ofron mbrojtje të fuqishme e flokëve hidratues nga papastërtitë), vaj macadamia dhe polysaccharides.