Moisturize lëkurën dhe flokët për shëndetin


Mungesa e lagështisë, kryesisht ndikon në gjendjen e shtresave sipërfaqësore të lëkurës. Në epidermë përmban molekula të quajtur "hidratues natyrore faktor» (Natyrore hidratues Factor - NMF). Funksioni i tyre kryesor - për të tërhequr ujë nga ajri dhe kështu të mbajë nivel normal lagështi të lëkurës. Pas një diellit gjatë, ndërsa në një dhomë me ajër shumë të thatë ose nga mekanizmat negative natyrore эkoobstanovky hydrorehulyatsyy largohet nga puna. Dhe pa hidratues kozmetike nuk mund ta bëjë. Çfarë duhet të preferojnë hidratues të lëkurës dhe të flokëve shëndetin?


Analoge artificiale NMF formë në film kyslorodopronytsaemuyu sipërfaqe të lëkurës. Parandalon frymëmarrje qelizore dhe në të njëjtën kohë nuk avullon molekula e ujit. Krem më efektive me glicerinë, ure, aminoacideve dhe minerale komplekset. Ndonjëherë krem ​​hydryruyuschyh Përbërja dhe gels shtuar silicones dhe vajra minerale. Përparësitë e tyre - një pengesë më të qëndrueshëm vodouderzhyvayuschey. Por ka edhe disavantazhet. Këto komponente janë të përshtatshme vetëm për të thatë, lëkurë të dehidratuar. Vaj dhe kombinim janë të kundërindikuar.


Sipërfaqja Veting shëndetësor do të jetë efektive vetëm me të paprekur hydrolypydnыm pengesë lëkurës. Integriteti i tij është kryesisht një çështje e pastrimit të duhur. Ujit (sidomos të nxehtë) lëkurë të thatë, "tërhequr" atë nga lagështia. Prandaj, në shenjë e parë e dehidratim hidhni larë xhel apo favor sapun qumësht mytsellyarnыm ose pastrim zgjidhje. Ky lëng i qartë - esteret zgjidhje ujë të acideve yndyrore. Ata janë në "harresë" shtet dhe nga ndotja e lëkurës dhe i lidhur yndyrë pa shkaktuar acarim. Një përparësi shtesë - mungesa e një pjese të alkalet dhe surfactants.


Një tjetër mënyrë për pastrim të butë - ujë termik. Face rritet nga një enë dhe me kujdes, linjat masazh, fshij atë me një shtupë pambuku ose inde. Apliko moisturizer nga e njëjta seri termik - dhe të gëzojnë ndjenja të rehatshme e të shëndetshme të lëkurës. Maska profesionale dhe përfundon me një përqendrim të lartë të algave, plankton dhe bimore ekstrakte normalizojë hidrobalans dhe pas dy ose tre seanca lëkura juaj i butë dhe me shkëlqim. Të jetosh vullnet dhe procedura tejzanor Humidification. Duke vepruar si udhëheqësit e ultrazërit valët "shtyrë" hydratyruyuschye komponentet aktive në shtresat e thella të epidermë. Dhe nga indeve mikro përshpejtuar metabolizmin, dhe pas seancës ju dukem më i ri.


Për të rivendosur ekuilibrin shqetësuar gidrolipidnyj pak "pije" veshje e guaskës. Ne duhet të dorëzojë përbërësve hidratues në shtresat e thella të lëkurës dhe për të mbajtur ata brenda. Për këtë dermis prodhuar substancë të veçantë - acid Hyaluronic (GC). Ai konverton ujë në një substancë xhel formimin e rezervave likuide dhe i jep dendësia e lëkurës. Së bashku me acid Hyaluronic proteina kolagjenit përgjegjës për elasticitetin, fleksibilitet, dhe kështu të rinjtë e lëkurës. Për fat të keq, me moshën, sinteza e tij ngadalëson.


Plotësoni mungesat nga jashtë mund të "zgjuar" serum nga KP, flavorings. Tipar i saj - peshë të ulët molekulare që mund të kapërcejë gidrolipidnyj pengesë dhe depërtojnë në shtresat e thella të epidermë. Acid Hyaluronic magnetik - një mënyrë e pa dhimbje dhe më efektive për të siguruar lëkurën me lagështi. Gjatë seancës, fytyra është aplikuar koktej zgjedhur individualisht e vitaminave dhe komponentëve hydratyruyuschyh dhe valët pulsating magnetike "vrasin" atë në shtresa epidermale të lëkurës. Për të arritur rezultate të qëndrueshme kërkon katër ose pesë vizita në beautician. Si rezultat, lëkura formuar furnizim adekuat të acidit Hyaluronic të paktën gjysmë viti për të harrojmë për dehidratim.


E thatë dhe i brishtë flokët - një nga problemet më të zakonshme të bjerë. Fajtori - insolancë tepruar. Për të kthyer flokët i pastër pamjen, fillojnë maskoterapyyu intensiv. Përbërësit - Panthenol, acide yndyrore (të tilla si oleik), algat, ekstraktet bimore dhe vajra. Nga këto të fundit, më e dobishme për Argan flokëve, gjalpë Shi, kokosit dhe rodhe. Brenda një muaji, të bëjë një maskë dy herë në javë. Mbështetje e mëtejshme për rezultatin më tepër se një herë në 7-10 ditë. Programi Keratin - keratermyya, keraplastyka dhe homologët e tyre të rivendosur thekon e brendshme të komunikimit të shtrese corneum flokëve dhe për të nënshkruar lagështi brenda.


Vini re se pas këtyre procedurave është e dëshirueshme që të përdorin bessulfatnыe shampo - të gjitha të tjera keratin larë të shpejtë dhe për të forcuar flokët e thatë. Krem Trupi-fondeve është e dëshirueshme që të përdorin dy herë në ditë - një herë pas një dush, ndërsa lëkura është ende e lagësht. Nëse keni qenë krem ​​të vjetra pas-diellit, në mënyrë të sigurtë të vazhdojë të përdorin ato. Cilësi e tyre të lehta dhe përmbajtje të lartë të vajrave bimore, ekstrakte algat, NMF dhe antioksidantë janë optimale për reduktimin e kujdesit në shtëpi lëkurë overdried në periudhën e postvidpusknyy. Kombinuara programe spa sesion hydratyruschyh fillojë me decoupling në hamami dhe lulëzim të naftës ushqyese me kripë deti. Pastaj - të përfundojë me alga deti dhe ujë hydromassage termike. Në përfundim - aplikimi i një qumësht të lehtë hidratues.