Reduktuar elasticitet dhe sagging lëkurës


Për fat të keq, njerëzit si qenie të tjera të gjalla dhe objekteve që i binden ligjit të gravitetit. Me fjalë të tjera, jo vetëm trupin tonë, por lëkurës sonë dhe peshë tërheq Tokën. Por ajo që është problemi i vetëm bëhet relevant sagging gjatë viteve dhe në humbje peshe? Pse në fëmijëri dhe adoleshencë epidermë nuk lejon veten për të tërhequr? Ka disa arsye, dhe shefi në mesin e tyre - uljen e elasticitetit të indeve të buta (shenjë kryesor i plakjes), dobësimin e muskujve, kockave mosha deformim dhe zhvendosja e yndyrë. Bisedoni në reduktimin e elasticitetit dhe sagging lëkurës.


Në dermatologji ka metodë rrotullues ngjeshje për përcaktimin shkallën e elasticitetit të lëkurës. Është emri pakuptueshme në të vërtetë do të thotë një test të thjeshtë: në fytyrë apo trup me dy gishta dhe gagging një kthim të vogël të lëkurës dele. Atëherë le të shkojë dhe të vlerësojmë se sa shpejt ajo vjen përsëri në vend. Fëmija dele të tilla zaschipnut dhe e vështirë, dhe lëkura e tij gjyshja për disa minuta mbetet gungë.

Fakti që në dermis (shtresa e mesme e lëkurës), fëmijë dhe të rritur në përmasa të ndryshme llojet e pranishëm të ndryshme të kolagjenit - një proteine ​​sintetizohet nga celularë fibroblasts lëkurës fillore. Tufa e fibrave kolagjenit që janë të rregulluar në një rrjet, së bashku me dermis lagështi dhe të japin tonin e përgjithshëm të lëkurës. Sinteza e kolagjenit - një proces kompleks. Ka 19 lloje të studiuar këtë proteina duke reduktuar sagging, por fibroblasts kryesisht prodhojnë dy: kolagjenit I dhe kolagjenit III. Kolagjenit unë është një fibrave trashë të sigurojë stabilitet dhe qëndrueshmëri të lëkurës. Kolagjenit III përbëhet nga fibra hollë shkrihet në ujë që i japin lëkurës elasticitetin e saj dhe tonin. Ky lloj i proteinave në sasi të mëdha (deri në gjysmën e kolagjenit totale) sintetizohet në utero dhe në fëmijërinë e hershme dhe adoleshencës, duke i dhënë lëkurës e foshnjës, butësi dhe volum. Megjithatë, 30 vjet III prodhimin e kolagjenit ngadalëson dhe pothuajse ndalesa për 45-50.


Përveç kësaj, proteina sintetizuar fibroblasts dhe komponentet kryesore të dermis. Rezultojnë xhel-si vepron substancës si një dyshek në të cilin shtrihen strukturat e ndryshme: qelizat, fibrave, nervat, enët e gjakut. Studimet e fundit në biologjinë e plakjes së lëkurës tregoi se me moshë jo vetëm që zvogëlon sintezën e kolagjenit, por gjithashtu rrit prodhimin e enzimave specifike - kolagjenazës, shkatërrimin e fibrave, duke rezultuar në humbjen e elasticitetit dhe "sagging lëkurës". Kështu, pamja jonë varet kryesisht nga fibroblasts si aktive.


Por jo vetëm "dembel" fibroblasts fajtorë nga mosha sagging lëkurës. Një teori - teoria e plakjes indeve të muskujve - tregon se organet tona të formojnë muskujve, dmth kontur mprehtësi varet tonin e tyre. Në lidhje me fytyrë dhe qafë, kjo do të thotë se lëkura ka gradualisht "lëvizin jashtë", sepse muskujt bie me moshën dhe rënie në vëllim, dhe ton i tyre është zvogëluar. Dobësia e muskujve rrethore e syrit çon në çanta në qepallat më të ulët dhe qepallë navysanyyu sipërme, trekëndësh nasolabial në muskuj plakje nxit deformimi (rritje dhe zgjerim) hundë. Dhe pamja e mjekër të dyfishtë - është muskujt mbipeshë plus dobët qafën.


Përballen me ndryshimin e strukturave të kockave, i cili është edhe një nga arsyet uljen e indeve, për fat të keq, nuk mund. Por ju mund të korrigjuar ind dhjamor të shtrembëruar. Për shembull, lipofillinh - yndyrë e transplatimit pacientit nga një zonë në një tjetër - për të hequr bllok (sagging në faqet) dhe folds nasolabial, një formë më të saktë të zonave mjekër dhe zygomatic, simulojnë rrugën dhe madhësinë e buzët. Kjo metodë është përdorur për të korrigjuar shpatull relievit, formë mollaqe.

Humbje peshe shpejtë gjithashtu çon në sagging lëkurës. Reduktimi i (veçanërisht të rëndësishme dhe pas moshës 40 vjet) e bën donuts vjetra ndjehen lëkurën e vet si rroba një madhësi pak më të madh. Fleksibiliteti dhe elasticiteti i epidermë në të kaluarën, dhe ai nuk mund të arrijë deri të tyre të vazhdojnë të fort rrethojnë trupin. Por edhe me humbje të konsiderueshme peshe në një problem të moshës respektuar mund të zgjidhen duke përdorur kozmetike të veçanta, masazh, teknikat hardware e kirurgjisë plastike. Këtu janë përpjekjet në këtë rast kanë të bëjnë më shumë. Dhe më e rëndësishmja, të marrin masa për të parë dhe jo në faktin e paraqitjes së ptosis. Parandalimi është gjithmonë më e lirë, më të kapshëm dhe më të sigurt se çdo metodë e korrigjimin e problemeve ekzistuese. Pra, i ulur në një dietë apo zapysuyuchys palestër për të përparuar për të zhvilluar një plan veprimi që nuk do të varem nën peshën e lëkurës humbur.