Lëkurë kafe në shtëpi


Të gjithë ata që kujdeset për fytyrën dhe trupin tuaj e di se lëkurë është procedurë e nevojshme pastrimi. Grimcat e vogla gërryes butë ndikojnë në lëkurë, duke ndihmuar për të shtresohem qelizat e vdekura. Pas trajtime bukurie dhe fytyra dhe trupi fillojnë të marrin frymë, janë të freskëta dhe elastike. Sigurisht, ju mund të përdorni dhe blerjen e agjentëve, por nuk nuk të krahasohet me atë të bërë me dorë dhe i bërë nga përbërësit natyral. Nuk është e vështirë për të përgatitur lëkurë kafe në shtëpi, por performanca e tyre ajo mund të japë shanset për shumë homologët e fabrikës.


Nga forca e ndikimit të lëkurë mund të jenë sipërfaqësore, të mesme dhe të thellë, dhe zbatimin e teknologjisë - lazer, mekanike, dhe vakum kimike. Sigurisht, jo çdo procedurë mund të kryhet në shtëpi, vetëm. Në disa raste, mund të ndihmojë vetëm specialistë të kualifikuar. Peels receta kafe nuk kërkojnë aftësi të veçanta, kështu që kushdo mund të duken magjepsëse trajtoni veten për këtë procedurë në shtëpi.

Përfitimet e lëkurë kafe
Lëkurë kafe - nuk është vetëm lumturi dhe kënaqësi. Kjo është jashtëzakonisht e dobishme për lëkurën, sepse ajo liron poret nga papastërtitë dhe saturates me oksigjen. Mbajtur rregullisht procedurat e pastrimit të sipërme shtresa keratinizuara lejon lëkurën të marrë frymë, t'i jepte një ngjyrë të mirë natyrore. Masazh origjinal aligns cilësi e saj e bën elastike dhe të zhdërvjellët. Dhe çfarë një aroma të mrekullueshme që vjen nga fasule kafe. Ajo invigorates, tone dhe frymëzuese. Nuk është çudi kjo lëkurë në krahasim me kënaqësi qiellore, tregime Scheherazade, prekje magjike.


E gjithë kjo përbërje, e cila ka efekte të dobishme në lëkurë:
- Kafeina - ka një efekt tonik, përmirëson proceset metabolike, e cila ndikuar pozitivisht dhe lëkurën;
- vitamina dhe amino acidet esenciale - për bukurinë dhe rininë;
- yndyrna, proteina dhe karbohidratet - një burim shtesë i të ushqyerit të lëkurës, zgjat bukurinë e saj.
Rëndësishmja, lëkurë kafe konsiderohet një mënyrë efektive për të luftuar celulitin, por për shkak se prania e "portokalli zhvishem" procedurë të rregullt do të ndihmojë për të hequr qafe yndyrë shtesë.


Holding lëkurë kafe
Para se të filloni gatim "molodylnoho" do të thotë disa këshilla që duhet të merren parasysh dhe çfarë për të kërkuar:
- rezultatet më të mira mund të priten në rast se ajo është lëkurë ndodh pas pre-steamed fytyrën dhe trupin;
- në varësi të llojit të lëkurës duhet të konsiderohet ose rregullojnë përbërjen komponentë shtesë të tilla si salcë kosi ose vaj ulliri;
- ndryshe nga të lëkurës me vaj, e thatë më të prirur për të lëndimit, dhe për këtë arsye kërkon kujdes të veçantë kur lëkurë;

- duke pasur efekt të dobët për t'u ngjyrosur, me përdorimin e rregullt të lulëzim kafe, ju mund të arrijë një hije të bukur të lehta cirk.

Kundërindikimet për lëkurë kafe
Jo vetëm në shtëpi, por edhe në ndonjë sallon cosmetology para procedurës përdorim, ju duhet të marrë në konsideratë një numër të karakteristikave në të cilat lëkurë është bërë në mënyrë që të mos dëmtojnë shëndetin.
Para së gjithash, i kushtoj vëmendje për lëkurën e tyre. Një proces spastrim lulëzim është bërë me plagë të hapura, abrasions, inflamacionet dhe skuqjen e ndryshme të lëkurës. Ju nuk mund të kalojnë dhe temperatura e ngritur e trupit, si dhe, sëmundje akute infektive. Dhe një tjetër pikë e rëndësishme. Para testit përzierje në fytyrën tuaj ose në trup, të kryejë një provë për një reaksion alergjik.


Recipes kafe lëkurë në shtëpi
Nuk ka asgjë më e lehtë se sa lëkurë të përgatitur kafe në shtëpi, si një komponent themelor i kafe terren, dhe ai është në pothuajse çdo shtëpi. Para përdorimit, kafe thatë shoshitur e rekomanduar për të hequr grimcave të mëdha dhe shumë të vogla.

Peeling Kafe për lëkurë të kombinuar
Për të përzier të tipit të lëkurës të përshtatshme lëkurë kafe me kos, kefir ose kos. 1 lugë përzierje kafe me të njëjtën sasi të ndonjë produkti të qumështit. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të zbatohet në steamed trupit lëvizjet e lehta masazh. Dërgo për të ndikuar në 5 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

Kafe dhe mjaltë lëkurë
Për të bërë këtë recetë duhet:
- 1 tbsp kafe terren apo kafe baza, e mbetur pas kafe;
- 1 tbsp çdo vaj vegjetal;
- 10 tsp mjaltë.
Mix përbërësit deri sa të qetë dhe të aplikoni në trup. Lëvizjet rrethore fshij përzierje, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Lëkurë kafe për lëkurën e problemit
Shumë shpesh, skuqje të lëkurës shoqëruar me rritjen e përmbajtje yndyrë e lëkurës, kështu që njerëzit që vuajnë nga aknet, aplikimi i ditës do të këtë recetë.

Merrni 1 lugë alga deti copëtuar (leshterik) dhe kripa e detit. Shtoni 1 tbsp kafe dhe disa qumësht kozmetike. Përzierje të gjithë përbërësit dhe të zbatohet në zonat problematike për 10 minuta. Kur larja butësisht masazh lëkurën tuaj.
Lëkurë Cellulite kafe
E pra, që nuk ëndërrojnë të formave të bukura dhe lëkurë të zhdërvjellët? Përdorimi i rregullt mund të sjellë kafe lëkurë ëndërr. Për këtë recetë do të ketë nevojë të njëjtën përbërësit si për kafe dhe zhvishem mjaltë, mjaltë, por më parë ju duhet të ngrohtë deri disa minuta në një banjë me ujë. Shtoji kësaj edhe 5 pika vaj esencial e portokalli ëmbël.

Fuqishëm për skuqje, fshij zonat e problemit përzierje, dhe pas 20 minutash pije me ujë të ngrohtë.
Disa shkuan edhe më tej dhe u intensifikuan pastrim të veprimit. Pasi përzierje është aplikuar në fusha celulitit me probleme, të përfundojë atë me kapem film, të përfundojë ngrohjes dhe të lënë për 2-3 orë. Pas kohe, lëvozhgë larë me ujë. Nën ndikimin e filmit dhe zhvishem efektin e sauna dhe djersitje është aktiv.