Mjetet për lëkurë me baze qumeshti


A nuk doni të pini qumësht? Dhe nuk do të jetë! Provoni fondet më të mira në bazë të tij - krem, Mousses, balms. Rezultati i përdorimit të tyre thjesht amazing: lëkura bëhet e butë dhe i përkulshëm, dhe flokët duken të shndritshme dhe të shëndetshme. Përfitimet e produkteve të qumështit për shkak të përmbajtjes së tyre të acideve komplekse të nevojshme për të mbajtur gjendjen të shëndetshme të lëkurës: glycolic (në qumësht i thartuar dhe produkte kos) dhe qumështit. Këto acide shfaqin efekt anti-inflamator, ndriçohet lëkurës, shtresohem qelizat e lëkurës vdekur, forcojë dhe moisturize lëkurën dehidratuar, eliminimin e rrudhave, duke ndihmuar për të rritur sintezën e kolagjenit. Le të flasim për mjetet për lëkurë të bazuar në qumësht.


• Acidet përfshira në qumësht - një komponent i natyrshëm i organizmit, merr pjesë në reaksionet më themelore biokimike, kështu qumësht kozmetikë rekomandohet për lëkurë të ndjeshme.
• Proteinat - një tjetër përbërës i rëndësishëm i qumështit dhe mjetet për të lëkurës. Ata janë komplekset aktive proteina dhe hirrë, të cilat janë të pajisura me rigjeneruese fuqishme, hidratues dhe veprim anti-inflamator. Kjo pronë është shkaktuar nga prania e një numri të madh të aminoacideve. Duke vepruar në lëkurën, proteinat e qumështit përditësimin veshje e guaskës dhe të stimulojë rritjen e qelizave të rinj.


Whey 70% e ujit. Pjesa e mbetur prej 30% të përfshijë të gjithë të mirë.
• Proteinat janë pjesë e hirrës, që përmban një përbërje të ekuilibruar të amino acideve esenciale.
• Perberja e hirrës dhe mjete për të lëkurës janë vitamina B, vitamina C, A, E, niacin, biotin. Whey përmban kalcium, magnez dhe bakteret probiotic.
• antivirale dhe pronat antimicrobial e hirrë. Ai përbëhet nga Laktoferina, lizozimë dhe laktoperoksidaza. Laktoferrin është një proteinë që përmban hekur. Laktoperoksidaza - ajo eksitohet qumësht ka veprim antimikrobik. Lizozima - një enzimë që efekt shkatërrues mbi baktereve të ndryshme.

• Faktorët «Rritjes" gjenden në hirrë. Këto të ulët proteina Pesha molekulare që rregullojnë rritjen dhe shërimin e qelizave.
Me aminoacidet kos përkryer lëkurën moisturized do të thotë lëkurë. Ajo ka veti antioxidant dhe rigjeneruese. Acidi laktik në përbërjen e saj kontribuon qelizat shtresohem butë vdekur. Përveç kësaj, kos natyral përmban vitamina B dhe vitaminë C, e cila kur përdoret siç duhet edhe tretet lëkurës. Parimet themelore të kos natyral në kujdesin e lëkurës - përdorimi i produkteve të kujdesit të skremuar për lëkurën me vaj / të kombinuar dhe yndyra - për lëkurë të thatë dhe të pjekur. Kos përfshijnë përbërjen e krem ​​hidratues për fytyrën dhe trupin, si dhe shampoos dhe balms.


Qumësht dhie
Krahasuar me lopë përmban elemente shumë të dobishme -, bakri selen, fosfor, dhe antioksidantë, të pasura me vitamina B, B6, A dhe C. Prania e sasive të mëdha të qumështit dhi provitamin A (carotene), Q10 coenzyme dhe vitaminë E, të cilat kanë veti të forta antioksiduese, duke e bërë atë një domosdoshëm në kozmetikë. Produkte që përmbajnë qumësht dhie, mbrojtur lëkurën nga radikalet e lira dhe t'i jepte të shkëlqyer anti-plakje në fuqi. Në dekadën e fundit në kozmetikë është përdorur në mënyrë aktive qumështin vegjetal -. Soje, bajame, kokosit dhe kështu me radhë dhe natyrisht, pronat e dobishme e qumështit drejtpërdrejt për shkak të përbërjes së saj.


Qumësht soje, qumësht me bazë në
Të pasura me hekur, vitaminë E, nuk ka kolesterol. Ai gjithashtu përmban isoflavon - phytoestrogens që lehtësojnë heqjen e thatësi, të përmirësuar elasticitet, plakjes ngadalshëm, të ndihmojë në uljen efektet e dëmshme të androgens në lëkurën dhe flokët.

Qumësht kokosit
Ka shumë ushqyesve: vitamina A, C dhe B; minerale - kalcium, natrium, kalium, fosfor, hekur, proteina, karbohidratet, vaj yndyrë, acide organike. Kokosit është tharje, dezinfektues dhe pronat qetësues. I dobishëm për kujdesin dhe trajtimin e me vaj, problemi dhe lëkurës me vaj. Ajo moisturizes lëkurën, ndërsa privuar atë nga yndyrë të tepërt.


Qumësht bajame
Arre është e pasur me proteina, yndyrna bimore, minerale, vajra esenciale dhe vitamina. Ky qumësht pastron lëkurën, heq acarim, ushqen.