Kozmetikë me mbrojtje nga dielli


Zonjat e plotë - apo edhe të plotë, por vetëm mori një kg shtesë dimër disa - pranverë të ulen në një dietë për të lënë të duken më të mirë tuaj. Kjo është në çdo aspekt një zgjidhje e madhe mund të ketë vetëm një pasojë negative - probleme me të lëkurës, e flokëve dhe thonjtë, duke përfshirë të shkaktuara nga rrezet UV. Për të bërë miq me diellin e trupit, të dobësuar nga kufizimet ushqimore, të ndihmojë kozmetike të veçanta me mbrojtje nga dielli.
Sot pothuajse të gjithë e di se një pasdite UV nxehtë më mirë për të fshehur në hijet. Por këtë verë në plazh. Dhe në maj në qytet, vjen nën diell të ngrohtë, në të cilën ne të gjithë mërzitur aq me gjashtë muaj të ftohtë dhe të lagësht, disa njerëz mendojnë se lëkura ka nevojë për mbrojtje nga rrezet. Duke folur të vërtetën, të përdorin pajisje të veçanta të nevojshme gjatë gjithë vitit, edhe në dimër. Sidomos në qoftë se ju uleni në një dietë, qëndrojnë në detyrë apo një përkrahës të vegetarianism në përgjithësi, marrja e pamjaftueshme e ushqyesve redukton aftësinë e veshje e guaskës për t'i rezistuar diellin. Prandaj, jo vetëm duke shkuar në vendpushimin, por thjesht duke planifikuar për të mbajtur një ditë të qartë jashtë më shumë se e nevojshme nga ana e rrugës nga shtëpia në punë, mos harroni të vënë në lëkurën tuaj filtër të lëngshme - mbron veshje e guaskës nga plakjen e parakohshme të shkaktuara nga rrezatimi ultravjollcë.Për një gjatësi vale të UVA fizikës pjesa rrezet e diellit (valë të gjatë), UVB (të mesme) dhe UVC (i shkurtër). Ky klasifikim i fushave të shkencave ekzakte pandryshuara migruar në cosmetology - është shumë i përshtatshëm për të përshkruar vetitë e sunscreen drogës, vetëm lloji emërtimin rrezet nga e cila ajo mbron. Që kalimit të diellit nëpër atmosferë pothuajse të gjitha rrezet ultravjollcë të tipit dhe absorbohet, prodhuesit e kozmetikës të gjitha forcat e drejtuara në luftën kundër rrezet e tipit A dhe u ndryshuan. Për të kuptuar se kush është kush, thjesht. UVB rrezet kemi borxh tan (me ndikim të moderuar) ose djegien nga dielli (në tepërt). Por UVA lënë shenja të dukshme, por depërtojnë thellë në dermis, reduktimin TURGOR lëkurës dhe duke shkaktuar shfaqjen e spote moshës.

Për kozmetike Sun Protection injektuar në fizike (reflektive) dhe kimike (svetopohloschayuschie) filtra. Për të kuptuar se cili prej tyre do të gjenden në krem, lexoni etiketën.

Filtra fizike - një mikro-grimcat e mineraleve, duke përfshirë dioksid titani dhe oksid zinku. Lloji i parë është aktiv kundër rrezatimit ultravjollcë, rrezet reflektojnë një lloj i dytë A. Grimca formojnë një mburojë në lëkurë, nuk absorbohet dhe zakonisht pa shkaktuar iritim dhe alergji. Megjithatë, përgatitjet e filtrave të tilla nuk mund të krenohem me rezistencën e ujit dhe faktor mbrojtje të lartë - SPF nuk është më shumë se 20.


Filtra kimike janë të ndarë në disa grupe:
- Tsynnamatы rrezet UVB absorbuese: oktokrylen dhe EMC (etilheksilmetoksitsinnamat).
- Salicilatet, duke përfshirë oktylsalytsylat, avobenzon. Disa të mbrojë kundër UVA, të tjerët - nga UVB.
- Benzophenone të mbrojtur lëkurën kundër të gjitha llojeve të rrezatimit ultravjollcë.
Këto substanca sintetike, kur të aplikoni depërtojnë në lëkurë, dhe molekulat e tyre thithin rrezatimit të dëmshëm, duke siguruar SPF 25 ose më shumë. Megjithatë kozmetike me filtra nuk janë të rekomanduara për fëmijët dhe njerëzit që janë të prirur për alergji dhe formimin e spote moshës. Për të rritur efikasitetin e injektuar kozmetikës dhe aditivëve të tjera: filtra UV natyrore (pjeshke dhe vaj susam, gjalpë Shi (Karite), jojoba, embrion gruri, bajame) dhe antioksidantë (coenzyme Q, vitaminë C dhe E, ekstraktet e Calendula, bredh , pisha, bredhi).


Supozoni se ju keni lëkurë të zbehtë dhe pas 5 minutash në të hapur që ju të merrni një djegien nga dielli. Në këtë rast, krem ​​me SPF 30 do të rritet koha gjatë së cilës ju mund të pa rrezikun e lëkurës bask në diell për 15 orë. Por mos harroni: kjo kohë është llogaritur nga aplikimi i parë të produktit kozmetik! Re "pidmazuvannya" të rritur besueshmërinë e filtrit, por periudha e vlefshmërisë së saj nuk është prekur. Rastësisht, të drogës tregoi vetitë e saj mbrojtëse, ai duhet të aplikohet në zonat e ekspozuar e fytyrës dhe të trupit për 20-30 minuta para se të shkojnë jashtë. Shumë besojnë se blerja e një krem ​​me një shkallë të lartë të mbrojtjes nuk është e nevojshme - të mjaftueshme për të vënë një kozmetike të dobët në dy shtresa. Kjo pikëpamje është e gabuar: një palë shtresa të kozmetikës me SPF 10 do të rezultojë në të njëjtën SPF 10 dhe jo 20. Por në çdo rast nuk ia vlen të kursimit: vëllim normale për aplikim për trupin - të paktën 4 tbsp mbrojtja.