Kozmetikë me zambak të bardhë


Që nga romakët e lashtë ishin të përgatitur kozmetike me zambakë të bardhë. TEAS dhe tinktura, kremra dhe krem, ointments dhe parfume, dhe madje edhe sapun - kjo është një listë të asaj që mjekët e lashtë romake përgatitur. Tani të gjitha cilësitë e dobishme e zambakut të bardhë e përdorur edhe në profkosmetyke. Megjithatë, bëni kozmetike me shtëpinë e bardhë zambak shumë. Për shkak se ata nuk kanë nevojë për një sasi të madhe të kohës dhe financat. Për përgatitjen e tyre janë në llamba progresit, zambakëve dhe gjethe petals e tyre si në formë të freskët dhe të thatë. Këto mjetet juridike në shtëpi janë efektive dhe të lehtë për të përgatitur, dhe recetë e saj testuar shumë gjenerata e gjyshërve tanë.


Shërimi infuzion
Për të përgatitur shërimin locion përgatitur infuzion parë të petals bardhë zambak dhe vodka. Në tas qelqi të errët derdh petale dhe vënien e tyre vodka (vodka mbulon për disa gishtat petals). Dërgo përzierje mbush për 15-20 ditë në një vend të errët. Hedhur e tretësirë ​​përfunduar në enë qelqi dhe i holluar me ujë të distiluar (marrë atë dy herë). Ky locion vepron si një agjent freskuese dhe rinovimin. Duke përdorur atë rregullisht, rezultati do të jetë shumë shpejt.


Si duhet të jenë ata përballen?
Infuzion të petals lily ka anti-inflamator, antiseptik, myahchytelnыe, qetësues, ju lutem, plagë-shërimit pronave. Ajo i ndihmon me puçrra fytyre, inflamacion të lëkurës, vulave të formuara pas marrë injeksione. Ai është i përshtatshëm për trajtimin e abrasions dhe plagët shkronja të vogla. Mbi këtë bazë mund të bëhen për ujë individuale tualet. Për ta bërë këtë, të blerë glicerinë farmaceutike në kapacitet prej 50 ml, acid limoni - 1 g dhe ujë të distiluar (100 ml). Fle acid në ujë dhe të tretur atë atje, derdhje glicerinë dhe 50 tinctures g lyleynoy. Ky "ujë" të përballet lagësht dy herë në ditë dhe të japin ujë "të thatë.


Si të merren me lëkurë të lodhur?
Infuzion të petals e një zambaku do të kryejë të luftuar aktive lëkurë të lodhur. Një nevojë vetëm derdh 30 g petals ujë të vluar, të mbuluar, të këmbëngulë natën, kullimin dhe shtoni 20 gram glicerinë. Kjo përzierje duhet të fshij qafën dhe laje fytyrën është e nevojshme.

Zbardhjen e lëkurës
Nëse jeni të mërzitur me Freckles, ndërsa përgatitjen melhemin e zambakëve supë, mjaltë, miell mustardë. Të gjithë të marrë në pjesë të barabarta, përzierje dhe të përdorni krem ​​për zbardhues dhe Freckles heqjen.

Përveç zbardhues, duke përdorur lule zambak (3 copë) trëndafila lule (4 copë), prej trangujve (5 copë) - copëtuar dhe përbërja e integruar e tërë është e mbushur me alkool holluar ose vodka (rreth 500 m). Insistojnë PËRBËRJA zbardhues tre javë në një vend të errët të mirë. Para se të aplikoni hedhura prej 125 mg, përzier me të njëjtën sasi të ujit (të distiluar), 1 lugë çaji lëng limoni i freskët, 1 lugë çaji glicerinë farmaceutike. Në pronat zbardhues e përdorimit për rinovimin dhe rifreskoni lëkurën. Mbani depo frigorifer. Përdorni ajo duhet të jetë në dy javë.


Maska nga të bardhë zambak
Gratë orientale shpesh përdorin vaj, e cila konsiston në pjesë të barabarta, hudhër, mjaltë, lëng i zambakut të bardhë (kaloi përmes një shtrydhëse frutash e perimesh), qiri të bardhë. Përzierje është ndezur në kontejnerë balte në një banjë me ujë, kur përbërësit e tretur, tendosje atë, llokoçis dhe të aplikojnë në vend të lythat, drithërat dhe Freckles (vetëm në formë të nxehtë). Ky vaj ndihmon disa muaj.
Në mënyrë të ngjashme, do të përgatisë për maskë fytyrën. Përbërësit përdorim i tillë: qepë (lëng), dylli bletë shkrirë, lëng i zambakut të bardhë kur përzierje ka ftohur pak - ne kemi vënë një maskë në fytyrën e saj. Kjo maskë nuk mund peretrymuvaty më shumë se 20 minuta, pasi ajo është në gjendje të zgjas e lëkurës dhe muskujt e fytyrës gomë. Ne e bëjmë atë në një javë jo më shumë se dy herë.

Nëse keni lëkurë të problemit (rrudhat, etj), atëherë përdorni një maskë me lëng e zambakëve të bardhë, peroksid 3% dhe maja. Dendësia e maskë të jetë si salcë kosi. Aplikoni atë menjëherë pas prodhimit për 15 minuta për të pastruar (të pastër) personi fërkim në fushat që janë më të prekur. Pas tharjes, lani gishtat, duke bërë një lëvizje rrethore. Pastaj larë me ujë të temperaturave të kundërta.

Krem Lyleynыy për plakje, lëkurë të thatë
Kjo gjendje e lëkurës mund të rezultojë në rregullat e pakomplikuar duke përdorur një krem ​​i përbërë nga zambakë të bardhë lëng (lugë), dylli bleta (10 g) dhe margarinë (50 g). Përzierje është vënë në një banjë me ujë dhe të shikojnë për të siguruar që asnjë overheating. Kur përbërja të bëhet homogjene, shtoni vaj ulliri rreth 1 lugë çaji me vaj dhe pika 20 p / PA vitaminë A. përbërjen mundi dhe në procesin e kurbanit shtoni 3 pika aloe. Pas çdo përdorimi, dërgoni atë në frigorifer.


Parfum Lily
Ndoshta ai ëndërronte të bëhej një shitës parfumesh? Kështu që ju mund të bëni në shtëpi shpirtrat Liliaceae. Petals lily (xhami), të prerë dhe të përhapur në një garzë zastylayuschuyu gjithë Sipërfaqja e brendshme e pan, pour 500 ml ujë, të mbuluar enë dhe mos e prekni atë deri në mëngjes. Pastaj tendosje nga petals dhe të vënë në enë në avullimit të një vëllim në 1 tbsp Poostыvshuyu lëngshme fragrantly lules është derdhur në një shishe ngjyrë qelqi të errët. Shpirtrat e tilla Liliaceae mund të ruhen deri në një muaj.

Sapun me qumësht zambakë të bardhë
Recetë sekrete e ëmbël Empress Catherine II përbëhet prej qepëve lyleynoy, pure me tul (100 pjesë) dhe natriumi ose kaliumi sapun (60 pjesë). Të gjitha përzierje deri në formimin e trashë, shkumëzuar të lëngshme (orë e kërkuar të tretë), pastaj shtoni xhelatinë ngrohur tretur. Përbërja zahustevaya kthehet në një paste.

Këto janë kozmetike e zambakëve të bardhë mund të bëhet duke ndërtuar dhe për të marrë nuk është vetëm argëtim për të përgatitur kompozime, por edhe gëzimin pas aplikimit të tyre.