Maska kozmetike për lëkurë të rinj


Duke u kujdesur për bukurinë tuaj - një pronë e natyrshme në natyrën e gruas. Nga një moshë të re vajzat janë duke treguar një interes në rritje në kozmetikë nënës së saj. Tjerrin pasqyrë në bizhuteri e nënës së saj, buzët e pikturuar, sytë, shpifjeve krem ​​të ndryshme, duke u përpjekur të imitojë mom. Por përdorimi i kozmetikës për lëkurë të pjekur mund të dëmtojë lëkurën e fëmijës apo adoleshentit. Në një moshë kalimtare lëkurë të rinj vuan nga puçrra fytyre dhe fytyre, por kozmetike nuk përputhet me moshën, të fillojnë të bllokoj poret dhe do të keqësojë situatën në fytyrën e tij.


Bukuritë e rinj duhet të ndihmojnë në zgjedhjen e mjeteve për t'u kujdesur për lëkurën e problemit, për shkak se shumë kompani kanë seri të veçantë për adoleshencë. Në shtëpi, ju mund të përgatisë maska ​​ushqyese kozmetike për lëkurën e rinj që do të trajtojnë lëkurën pa përdorimin e kimikateve të përfshira në krem.
Për Facials dhënë efekt maksimal, ata duhet të përdorin kompleksin, pas një sekuencë e veprimeve. Së pari, ju duhet gjithmonë të pastër lëkurën e re nga naftës tepërt, i poshtër dhe qelizat e vdekura të epidermë. Ju mund të përdorni maskë spastrimit, e cila përbëhet nga grimca që ofrojnë lëkurë të lëkurës. Pas spastrimit maskë përmirëson qarkullimin e gjakut, duke rezultuar në lëkurë të rinj duket të shëndetshëm dhe të ndritshëm brenda. Por kjo maskë mund të bëjë jo më shumë se një herë në javë, ose maskë grimcat dëmtojnë lëkurën. I përshtatshëm për përdorim të përditshëm shkumë ose xhel, të zgjedhur në bazë të llojit të lëkurës.


Recipes fytyrë shtëpi maska ​​për bukuritë e rinj.
Maska kozmetike shtëpi nga përbërësit natyral të lehtë për të pastruar, moisturize dhe ushqyer lëkurë të rinj. Përveç kësaj, ata janë të përballueshme dhe të lehtë për t'u përgatitur. Këtu janë disa maska ​​fytyrë i projektuar veçanërisht për lëkurë të rinj.
1. Pastrimit maskë.
Mix një sode pak pjekje me mineral apo ujë të pastruar për gjendjen e slurry. Pastaj lehtë të aplikojnë përzierje në lëkurë, duke shmangur zonën e syve. Butësisht masazh vendet ku ka pimples dhe pika të zeza, por nuk fshij maskë në lëkurë, ose mund të shkaktojë dëme.

Maskë pije me ujë të ngrohtë. Pastaj lani me ujë të ftohtë apo të fshij fytyrën me kube akulli, për të ngushtuar poret. Fshij fytyrën me një peshqir dhe të aplikoni krem ​​ushqyes ose locion fëmijë.
2. Maskë ushqyese.
Thekon tërshërë - një burim i ushqyesve dhe elementët gjurmë. Bollgur është jo vetëm e dobishme për të ngrënë për mëngjes, por të bëjë atë me Facials ushqyes për lëkurë të rinj. Merrni 3 tbsp bollgur grimcuar pour qumësht të nxehtë. Nëse lëkura është shumë e thatë, ju mund të përdorni qumësht në vend të krem ​​të ngrohtë. Llokoçis gjendjen e slurry, shtoni 1/4 lugë vaj ulliri, 5 pika lëng limoni dhe e verdhë veze vezë të papërpunuara. Një prisni pak për thekon fryrë, dhe të aplikojnë maskë në fytyrë pastruar. Mbani maskë jo më shumë se 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

3. Maskë me bollgur.
Vlim krem ​​trashë gruri me qumësht, pa shtuar kripë ose sheqer. Merrni 2 tbsp dhe përzierje qull me vezë e verdhë veze, 1 lugë lëngshme mjaltë 05 lugë çaji kripë gjobë dhe 2 lugë vaj ulliri. Tërësisht përzierje përbërësit. Aplikoni maskë në fytyrë të pastër për 20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë. Kjo shtëpi maskë kozmetike është e mirë për lëkurë të thatë të rinj. Para se të bëni një maskë, shikoni për mjaltë - një alergjen të fortë që mund të shkaktojë iritim në qoftë se ka një predispozicion për alergji.

4. Maskë efekt të menjëhershëm.
Kjo Facials e dobishme në qoftë se rezultati ka nevojë brenda gjysmë ore. Për shembull, para një datë të rëndësishme ose ngjarje. Merrni 1 lugë krem i trashë dhe përzierje me 1 lugë maja papërpunuara.
Llokoçis deri sa të qetë dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë, lëkurën e pastruar më parë. Kjo maskë mund të aplikohet në lëkurë rreth syve, sepse ajo është shumë e ndjeshme dhe në kujdesin e gabuar mund të plaken para kohe.
Si maskë është tharje e lëkurës fillon të ngarkuar. Kur ajo është plotësisht e thatë, me kujdes hiqni maskë sfungjer të lagur, pastaj të lajë me ujë të ngrohtë. Për të konsoliduar efektin fshij fytyrën infuzion i kamomil ose çaj pa sheqer të gjelbër, por jo të nxehtë.

Që maskë mund të aplikohet nën sytë, të ofrojë një recetë për këtë fushë problemit. Hekura patate të papërpunuara integruar dhe të zbatojë këtë qull me miell misri në lëkurë nën sytë. Brenda 15 minutash aligns ngjyra, dhe sytë e tij shkëlqejnë.

5. Maskë për lëkurës me vaj.
Merrni një të bardhë të papërpunuara vezë dhe lëvizje rim në formimin e shkumë. Aplikoni shkumë në fytyrë me një furçë të gjerë. Si proteina tharje, aplikoni shtresë pas shtrese 3 herë. Del me të larë maskën me ujë të ngrohtë pas 15-20 minuta dhe fshij fytyrën kub akulli tonik ose lëkurës me vaj.

6. maskë Cheese.
Merrni 1 tbsp kos të freskët, 1 lugë gjelle djathë yndyrë të ulët dhe 1/4 lugë kripë. Të gjitha përzierje tërësisht dhe të aplikojnë përzierje në fytyrë. Del me të larë maskë pas 15 minutash me ujë të ngrohtë.
7. Mjalti-verdhë veze maskë.
Kjo maskë kozmetike madhe për lëkurë të thatë të rinj. Mix 1 papërpunuara verdhë veze veze me 1 lugë vaj ulliri 1 lugë mjaltë të lëngshme. Aplikoni në fytyrë dhe qafë. Del me të larë maskën me ujë të ngrohtë dhe përzierje e qumështit në 15 minuta.
8. Vitamina maskë.
Pure një fetë e banane të freskëta me qumësht ose krem ​​dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë. Shpëlaj me ujë të ngrohtë pas 15 minutash.

Mos humbisni rastin në mes të sezonit për të bërë një maskë e luleshtrydhe. Pure disa manave pjekur me gjysmave tul e kastravec dhe përzierje 1 lugë salcë kosi. Aplikoni në fytyrë dhe qafë dhe pije me ujë të ngrohtë pas 15 minutash.

Bukuritë e rinj duhet të jenë në dijeni të disa rregullave për përdorimin e maska ​​fytyrë në shtëpi:
- nuk mbajnë ndonjë maskë gjatë se 20 minuta;
- mos pije maskë të nxehtë apo ujë të ftohtë;
- Të jenë të kujdesshëm duke përdorur përbërësit e pazakontë. Para se të përdorni ndjeshmërinë provë shpullë (brenda e bërryl).


Përdorin dhuntitë e natyrës në recetave të tyre dhe të qëndrojnë të rinj dhe të bukur!