Facials dhe scrubs për buzët


Shumë njerëz përdorin krem ​​për fytyrë, trup, maska ​​e flokëve dhe kozmetikë të tjera. Por, për disa arsye, ata shpesh harrojnë se buzët gjithashtu nevojë për vëmendje. Maska kozmetike dhe scrubs buzët nuk janë të përhapura. Por për shkak se lëkura cik është e ekspozuar në temperaturë të përditshme, të erës, buzëkuqët, glosses. Balms cik nuk i japin një gamë të plotë të kujdesit, sepse shpesh ka të çara, thatësi dhe buzët lëkurë.
Në mesin e substancave natyrore janë shumë përbërës të dobishme shkëlqim. Nëse kombinuar siç duhet, mund të arrijë gjendjen e lëkurës të shëndetshme buzët.


Ajo duhet të mbahet mend se cilësi e lëkurës së buzëve është shumë e ndryshme nga pjesa tjetër e lëkurës. Cik mbuluar ka praktikisht nuk ka gjëndra dhjamor është shumë e hollë dhe delikate të ndjeshme, me spaced ngushtë me sipërfaqen e enëve të gjakut. Prandaj, përdorimi kozmetikë për ta është me kujdes.

Në shtëpi ju mund të bëni shumë produkte kozmetike për buzët:
1. Maskat
- Maskë me djathë
1/2 lugë djathë (yndyrore më të mirë)
1 tbsp krem
Komponentët me kujdes fshij dhe të aplikojnë për sipërfaqen e buzëve për 15-20 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe të aplikojnë vazelinë ose chapstick. Gjizë përzier me vajra bimore, qumësht me karrota, kastravec ose lëng panxhar.


- Maskë Fruta
Rub në një pjesë të vogël rende e mollëve të ëmbla peeled 1 lugë përzierje fshij me 1/2 lugë gjalpë. Apliko për buzët për 15 minuta. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni pjepër mollë, banane, kajsi, i tretë. Kjo maskë ka veti ushqyes dhe hidratues.

- Maskë mjaltë.
1 lugë Mjalti mund të jetë në formë të pastër ose të përzier me krem ​​vënë në buzë. Nëse mjalti ëmbëlsuar mund të jetë pak rubbed ato për efekt otshelushevayuscheho. Kjo maskë është ideale për plasaritura, buzët e thatë.

- Maskë krem
1 lugë salcë kosi e përzier me 2-3 pika lëng limoni, 2-3 pika vaj perimesh. Të aplikuar një shtresë të trashë në sipërfaqen e buzëve, mbajnë për 15-20 minuta. Kjo maskë moisturizes buzët, për t'u dhënë atyre një vështrim të shëndetshme.

- Krem për buzët chapped
Ky vaj mund të bëhet në shtëpi:
1 h. Beeswax Spoon
1 lugë gjalpë kakao (që ju mund të marrë 1 lugë gjelle pluhur, vaj ulliri ose guri)
1 lugë Vazelinë
1 tbsp supë kamomil.
Në banjë me ujë shkrihet dylli, shtoni gjalpë kakao (ose një tjetër vaj), atëherë vazelinë, përzierje tërësisht. Dhe hudhni kamomil supë, përzierje përsëri, hiqni nga dush, blender whipped ose mikser të freskët. Kjo maskë mund të përdoret për buzë të plasaritura brenda natës pa larë larg në mëngjes. Apo të aplikoni para se të shkojnë jashtë.


- Compress me çaj
Krijoj çaj të fortë, dip një top pambuku në të dhe të aplikojnë atë në buzë për 20 minuta. Është e dëshirueshme që të marrë një pozicion horizontal.

- Portokalli Maskë
1 lugë tul i freskët portokalli, përzierje 1 lugë salcë kosi dhe 1 lugë mjaltë. Aplikoni maskë në lëkurë për 15 minuta, pastaj pije me ujë. Buzët e përafërt janë të butë dhe e tenderit.
- Vitamina Maskë
Ju duhet për të blerë në një farmaci ose e kapsula vitaminë, përshkon ato me një gjilpërë, përmbajtje të përzier me mjaltë dhe vajra gjalpë i shkrirë. Apliko për buzët për 15 minuta, pije me ujë.

- Lip Maskë me Aloe
Mix 1 lugë sheqer, 1 lugë lëng aloe dhe 1 lugë gjalpë bukuroshe. Aplikoni një shtresë e hollë në buzë për 20 minuta, pastaj pije.

2. Scrubs
- Scrubs sode
Thelb komponente ndihmëse përdorni të tilla scrubs mjekësore. Ai u mbyt në një banjë me ujë, por mos shpejt, dhe pastaj në një raport prej 1: 1 është shtuar sode. Pastaj lëvizje të lehta masazh vënë në buzë dhe të lënë për 5 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.
- Sheqeri Scrub
2 tbsp sheqer të bardhë ose ngjyrë kafe, përzierje me 1/2 lugë vaj ulliri. Butësisht fshij përzierje në gojë për rreth 10 deri në 15 sekonda. Lani pastrim me ujë të ngrohtë dhe të aplikojnë në buzët vazelinë.


- Mint Scrub
Mix 2 lugë sheqer me disa pika të naftës nenexhik, shtoni 2 tbsp mjaltë dhe 1 tbsp. vaj ulliri. Shtoni në përzierje pak ujë për të formuar një paste. Pastrim i gatshëm butësisht fshij buzët. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.
- Salt Scrub
Mix në proporcione të barabarta e sheqer dhe kripë vazelinë. Përdorni një pastrim për 2-3 herë në javë. Lips pasi ajo pushon të zhvishem off.

- Almond Scrub
Në natën, thith 2 bajame në ujë, në mëngjes bluaj ato, shtoni disa pika të glicerinë. Aplikoni pastrim në buzë, fërkim të butë, të lënë për 5-10 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.

- Lip Scrub
1 tbsp sheqer gjobë kafe e përzier me 1-1 / 2 lugë vaj safflower ose farë rrushi të naftës, shtoni një majë të vogël kanellë dhe disa pika vaj esencial të lë kanellë. Mix përbërësit në një tas të vogël në formimin e konsistencës butë. Butësisht masazh buzët në një lëvizje rrethore. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.
Para se të aplikoni scrubs Rekomando 5 minuta për të vënë në rroba lip të lagur me ujë të ngrohtë.