Melasma - trajtim, Photos


Melasma - hyperpigmentation beninje të lëkurës është zakonisht zona kafe të vogla fryrë në fytyrë, dhe faqet mbresëlënëse, ballin, hundë dhe zona e lëkurës në mes të hundës dhe buza e sipërme. Shfaqja e vendeve të tilla hiperpihmentirovannoy zakonisht ndodh në gratë që përdorin kontraceptive orale dhe shtatzënisë. Disi më pak Melasma ndodh në gratë që marrin provokimin ilaçe lëkurës hypersensitivity

Melasma - shkaqetShumica e ekspertëve zhvillojnë Melasma lidhur me shtatzëninë, në mënyrë që pika të veçanta në fytyrën e grave shtatzëna u quajtën - ". Maskë shtatzënë" Në mënyrë tipike zonat Postpartum e hyperpigmentation zhduken vetë.
Megjithatë Melasma është një çështje jo vetëm e grave gjatë shtatzënisë dhe fëmija nuk është në të gjithë njerëzit që zhduket në mënyrë të pavarur. Pigmentim jonormal, përveç gjenetike, mund të jetë shkaktuar nga faktorët e mëposhtëm:
- Duke marrë medikamente të caktuara, agjentët hormonale, grupe të caktuara të antibiotikëve dhe të tjerëve.

- Ekspozimi i tepruar i rrezeve ultravjollcë, veçanërisht në mungesë të mbrojtjes së lëkurë të ndjeshme me krem ​​të veçantë. Shumica e pronarëve të interesuara fonotypov lëkurë të lehta. Melaninës - një pigment që mbron lëkurën nga rrezet UV të dëmshme, dhe duket si një cirk në përgjigje të ekspozimit të lëkurës në rrezet ultravjollcë. Megjithatë, në rastin e melasma, në arsyet e mësipërme dhe në vijim, lëkura fillon të përgjigjet për shumë rrezet e diellit, një sasi në rritje të melaninës sintetizuar dhe duke çuar në shfaqjen e spote moshës në fytyrë

- Ndryshimet e tjera hormonale, si shtatzënisë dhe për arsye të tjera
Kozmetike të ndryshme gjithashtu mund të çojë në rritjen e prodhimit në disa zona ngjyrosur pigment. Në disa raste Melasma është rezultat i alergjive të kozmetikës.
Lloj Hyperpigmentation Melasma mund të ndodhë në rast të dështimeve të caktuara adekuate në gjëndrën tiroide.
Ekzistojnë tri lloje të melasma:
- Lloji lëkurës. Për këtë lloj të spoteve karakteristike të lehta kafe me kufij fuzzy. Lloji lëkurës për të trajtuar me vështirësi të mëdha

- Lloj epidermik. Ky lloj shfaqet njolla ngjyrë kafe të errët me kufijtë të qarta të cilat janë lehtësisht të identifikueshme edhe në rrezet e dobëta të dritës. Ky lloj i melasma me sukses të trajtuar
- Lloj të përziera. Për këtë lloj të pigmentim tipike uniforme spote melasma - shihen si pika të ndritshme dhe tone të errëta. Trajtimi është i ekspozuar ndaj një lloji të përziera, me disa lëkurë të reagojnë edhe më keq, të tjerë më të mirë

Melasma - trajtim


Nëse Melasma u shkaktua nga shtatzënisë, pas lindjes dhe laktacionit pezullimit, spote pigment zakonisht zbehet dhe zhduket vetë së shpejti. Por kur Melasma zhvilluar për shkak të arsyeve të tjera, ju zakonisht mjaft trajtim të gjatë.

Rreshtin e parë terapeutik është që të përdorin mjete të jashtme të cilat janë aplikuar në lëkurë për të bllokuar prodhimin e melaninës, është: mjete të ndryshme kamuflazhi (krem, korrektues, etj) sunscreen me një nivel të mbrojtjes së paku SPF 50. pak, por ende të ndihmojë parandaluar hyperpigmentation kapelë mbrojtëse (vello, kapele, kapele, etj). Përdoret për agjentët e lëkurës rrufetë mund të ndahen në ndriçim (hequr pigmentim tashmë i pranishëm), dhe për të bllokuar sintezën e melaninës (të parandaluar zhvillimin e spote moshës të reja).


Linja e dytë terapeutik më shumë invazive, kërkon një qëndrim më serioz dhe kostot e larta. Një efekt të mirë terapeutik është arritur vetëm pas një terapi kombinimi që përfshin phototherapy, terapi lazer dhe peels kimike.
Gjithashtu, të jetë i sigurt për të aplikuar këto masa parandaluese:
- Ndërprerja e detyrueshme e kontraceptivëve hormonal
- Përdorimi nuk rekomandohet të aditivëve të ushqimit dhe ushqimit, si dhe medikamentet me efekt photosensitizing

- Gjatë gjithë vitit, lëkura është e rekomanduar aplikuar sunscreen me një gamë të gjerë të faktorëve mbrojtës
- Për pastrimin kozmetike të lëkurës nuk duhet të zbatohet kozmetike agresive
- Ajo duhet të shmangin thatësi e tepërt e lëkurës, hidratues ato rregullisht
Në mënyrë që të zvogëlojë hyperpigmentation përdorin mjetet e mëposhtme, efekti i cili ka për qëllim pengon prodhimin e melaninës, kortikosteroidet aktuale, acid Azelaic, hydroquinone (kundërindikuar gjatë shtatzënisë), acid koevaya.

Përveç përdorur me sukses të ashtuquajturën metodë të trajtimit exfoliating melasma, i cili është përdorimi i kimikateve të veçanta (retinoids aktuale, oksid salicili dhe hlykoevaya acid laktik).
Në përfundim, theksojmë se asnjë nga trajtimet e mësipërme Melasma domosdoshmërisht duhet të bëhet nën mbikëqyrjen e një eksperti të kualifikuar në këtë fushë - domethënë dermatoloho dermatolog ose cosmetologist.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Rosacea • nevus