Maska për lëkurë të thatë në shtëpi


Pas tridhjetë vjet, gratë përballen me lëkura bëhet e thatë. Kjo lëkurën kërkon kujdes më të kujdesshëm. Moisturizers dhe krem ​​ushqyes nuk japin lagështi të plotë për lëkurë të thatë. Shpëtimit vijnë të gjitha llojet e maska. Nuk është e nevojshme për të përdorur vetëm maska ​​blerjes fabrikë. Maska për lëkurë të thatë në shtëpi lehtë të përgatisë veten. Me këtë maskë, ju jo vetëm që do të bëhem i lagur lëkurën, por e trajtojnë atë me vitamina natyrore dhe elementeve të ndryshme gjurmë.
Cilat produkte janë të përshtatshme për të bërë maska ​​për lëkurë të thatë në shtëpi? Pothuajse çdo që është vetëm në raftet e frigorifer tuaj apo kabinete. A jo vetëm të perimeve dhe frutave varieteteve thartë. Ata janë pidsushuvaty kundërshtim lëkurën tuaj të thatë.Maskë bërë nga bajame, jo vetëm moisturize e lëkurës, ajo ka rrudhat rozhladyt.

Maskë Almond për lëkurë të thatë
Një grusht bajame bluaj në një mulli mortaja apo kafe. Marrë bajame terren dhe vaj ulliri në një raport prej gati 1: 1. Përzierje dhe të aplikoni në fytyrë të pastër. Shtrihuni në shtrat, të marrë një pozitë të rehatshme, të relaksoheni muskujt e fytyrës dhe të qëndrojnë në këtë pozicion për 15-20 minuta. Atëherë hiqni maskën mbetjet leckë Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Për efekt ishte maksimum para se të vendosni maskë në fytyrën tuaj, mundësisht me avull atë, make dush me avull.


Maskë mjaltë-vaj moisturizes, ushqen dhe zbut lëkurën e thatë.

Maskë mjaltë-vaj për lëkurë të thatë në shtëpi
1 vezë e verdhë veze fshij me 2 lugë mjaltë të lëngshme dhe 2 lugë ulliri apo ndonjë vaj perimesh. Përzierje rezultuar, përzierje deri sa të qetë dhe të aplikojnë për personin përgatitur, duke vrarë me kujdes gishtave të saj. Lini maskë në për 20-30 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Maskë hidratues jep ndjenjën e butësi, japin lëkurës një kadifeje.


Maskë hidratues për lëkurë të thatë
1 e verdhë veze veze me një pirun apo rim lëvizje. Shtoni në 2 lugë krem, gatuaj brumë deri krem ​​trashë kosi. Apliko për t'u përballur, pas 5 minutash, aplikoni një shtresë të dytë pas një tjetër 5 minuta e maska ​​Shtresa e tretë. Provojë reps në 5. Pas aplikimit të fundit, thith maskë në fytyrën tuaj për 5 minuta dhe ju mund të larë atë me ujë të ngrohtë.

Maskë bërë me lakër lë të freskëta, të lehtësojë thatësi dhe flaking.

Maskë Lakra për lëkurë të thatë në shtëpi

Lakra lë ngërç përmes një mulli mishit. Rezulton slurry, ne kemi nevojë për 2 lugë, përzierje me një vezë e verdhë veze dhe një lugë gjelle vaj perimesh. Të gjitha përzierje dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë për 20 minuta. Pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.

Gjithkush e di se glicerinë farmaceutike zbut lëkurën. Mbi këtë bazë që ju mund të bëni maskë e mrekullueshme për lëkurë të thatë.

Maskë glicerinë për lëkurë të thatë
1 lugë glicerinë farmaceutike përzier me një vezë e verdhë veze dhe një lugë çaji mjaltë. Llokoçis përzierje dhe të aplikoni në fytyrë me një furçë. Të mbajë në fytyrën tuaj për 20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.


Çokollata ka qenë prej kohësh konsiderohet si një kozmetike të mirë. Ajo do të jetë e domosdoshme për lëkurë të thatë.

Chocolate maskë për lëkurë të thatë në shtëpi
Merrni pjesë katërt (25g) bare çokollatë dhe të shkrirë për ngrohje të ulët. Le të ftohtë pak dhe të aplikoni në fytyrë me një shtresë të trashë. Pas 15-20 minuta, pije të përballet me ujë të ngrohtë. Duke vënë maskë çokollatë, mos harroni qafën. Çokollatë duhet të merret së paku 72% kakao.

Duke përdorur përbërësit e thjeshtë që ju keni në dorë, ju mund të ndalojë përgjithmonë pamjen e lëkurë të thatë. Nëse pas herë të parë ju nuk e keni vënë re shumë efekt, hedh kjo nuk ka rëndësi, të vazhdojë për të bërë një maskë për lëkurë të thatë në shtëpi dhe pas një kohë, në pasqyrë, ju shikoni veten të rinj.