Ekzemë microbial


Ekzemë microbial - një specia e ekzemë. Ajo është e mesme dhe zakonisht formuan në fushën e lezioneve microbial ose kërpudhore të epidermë. Rastet e ekzemë është infeksionet microbial e kësaj sëmundjeje deri në 27%.

Arsyet ekzemë microbial

Ekzemë shkaktar microbial është nën Streptococcus hemolitik. Por, kjo sëmundje mund të jetë shkak të prezencës në trup:
Staphylococcus aureus ose epidermal;
Proteus ose Klebsiella (patogjene);
gonorrea neysseryy;
inflamacion të membranave të palcës kurrizore dhe / ose trurit;


kërpudhave Candida.


Sigurisht, me veten e tyre, këto baktere nuk shkaktojnë shfaqjen e këtij lloji të sëmundjes mikrobike. Por në sfondin e sëmundjes, të tilla si venat me variçe ose ënjtje të indeve lymphostasis shkak, funksionin pengesë e epidermë që reduktuar në masë të madhe, e cila çon në ekzemë tillë.

Simptomet e ekzemë mikrobike

Ekzemë microbial, si të tjerët të llojeve të saj që prek lëkurën. Vendi i lokalizimit kryesisht fokusohet në këmbët e pacientit. Ata duken si inflamacion i madh plagë të lëkurës, njolla të kuqe me lëngshëm dhe purulent papules, fshikëza apo defekte oozing. Këto qeliza ndryshojnë nga skuqjet apo alergji festonnыmy kufijtë mëdha. Ata janë të lidhur me njëri-tjetrin, që nuk fushat e shëndetshme të lëkurës ndërmjet tyre.


Ekzemë microbial shoqërohen me elemente të rënda puçrra kruarje. Inflamacion të lëkurës në këtë sëmundje pajisur me një numër të madh të crusts purulent. Ata rriten në skajet e lezioneve, dhe lëkura normale pranë zonës plagë mund të jetë shfaqja e ekzemë mikrobike, lëkurë apo xhepat e izoluar e flluska qelb.

Llojet e ekzemë mikrobike

Ekzemë microbial është një ekzemë lloj, por ajo ka disa subspecies. Në dermatologji vijim lloje të kësaj sëmundjeje, të tilla si:

nummulyarnaya;
variçe;
post traumatike;
sikoziformnaya;

Ekzemë thith.


Nummulyarnuyu ekzemë është quajtur gjithashtu monetovydnoy ose pllakë. Nga specie të tjera që ndryshon qendrat humbjen rrumbullakët, vlera e të cilave është 1-3 cm. Ata kanë kufij të qartë, sipërfaqe të fryrë dhe qanin mund të jetë kore sero-purulent. Këto procese sëmundje janë zhvilluar kryesisht në lëkurën e duarve furçë bends bërryl.

Variçe ekzemë microbial, si emri nënkupton, është formuar kur një person me venat me variçe. Simptomat tipike të këtij lloji të sëmundjes është larmia e elementëve, kruarje të moderuar dhe përshkruan qartë e lezioneve inflamatore.


Plagët e afërt, scratches, abrasions, dhe dëme të tjera të lëkurës mund të zhvillojnë formën post-traumatik të sëmundjes. Kjo është shpesh rezultat i uljes funksionet mbrojtëse të trupit të pacientit kur vonoj shërimin e lëkurës.

Në pacientët me inflamacion purulent të follicles flokët mund të formohet sikoziformnaya ekzemë mikrobike. Tipar karakteristik i saj - e kuqe, oozing, dhe qelizat cheshuschyesya vendosura në mjekër mbi buzën e sipërme, sqetullat ose pubike. Por nëse inflamacion nuk trajtohet, ai shkon përtej rritjes së flokëve.


Gjatë gji gratë për shkak të dëmtimit të shpeshta nipples mund të zhvillojnë nipples ekzemë. Gjithashtu, ky lloj i sëmundjeve vërejtur në pacientët me zgjebe pas krehje e vazhdueshme e zonës së trupit. Pranë nipples duket zjarr të ndritshme. Ata kanë kufij të qartë, të kuqe të ndritshme, të lagësht, plasaritur dhe të mbuluar me crusts. Pacienti Ekzemë gjithmonë ndjen një kruarje të fortë.

Trajtimi jo i duhur i çdo lloj të lezioneve microbial ekzemë ose të dëmtojë sëmundje mund të shkaktojë skuqje mesme alergjik. Ajo ka një shumëllojshmëri të formave, nxito me blisters, arna të kuqe dhe i fryrë dhe papules. Gjërat mund të kombinohen skuqjen dhe madje edhe të shtrihet për të pastruar lëkurën. Në këtë rast ekzemë microbial zhvillohet në të vërtetë.


Diagnoza e ekzemë

Nëse ju dyshoni se ju ishin vetëm simptomat e ekzemë, ju duhet të konsultoheni me një dermatolog. Ai do të caktojë që të shpenzojnë mbjellëse bakteriale. Ajo do të përcaktojë patogjen dhe sensibilitet e saj për trajtimin me antibiotikë. Merrni zonat e pushtuara të shkatërrimit të shkarkimit apo scraping. Nëse mjeku do të dyshojnë se infeksioni është fungale në natyrë, atëherë pacienti do të duhet të japë scraping dhe kërpudhave patogjene.

Në disa situata mund të jetë për biopsi histologjik që do të merren për çdo xhepat e ekzemë microbial.


Trajtimi i ekzemë mikrobike

Trajtimi i burimit ekzemë microbial bazë të infeksionit dhe eliminimin e sëmundjes sfond. Terapia varet nga origjina e sëmundjes. Ajo mund të jetë:

Trajtimi lokal dhe shkëmbimi i sëmundjeve kërpudhore të lëkurës;
terapi të drogës;
trajtimi i pjesëve të prekura;
trajtuar ulcerat.

Gjithashtu në trajtimin e ekzemë duke përdorur këtë lloj të alergji apo protivogistaminnye përgatitjet: Suprastin, diazolin, Hloropiramin, desloratadine, loratadine. Është e nevojshme për të marrë vitamina B dhe ilaçe qetësues.


Në trajtimin mikrobike lokale ekzemë përbëhet prej përdorimit të antibacterial, antifungal dhe ointments antyvospalytelnыh dhe antiseptics ndryshme. Nga trajtimi Fizioterapisë e ekzemë përfshijnë ndikim të tillë në fushën magnetike pacientit UHF terapi, rrezatimi ultravjollcë, terapi lazer.

Pacientët me ekzemë e nevojshme për të ndjekur një dietë. Që nga dietë duhet të përjashtojë plotësisht produktet që janë alergeneve. Kjo alkool, frutave agrume, ëmbëlsirat, marinades dhe konservimit. Rimëkëmbjes do të vijnë më të shpejtë dhe më e lehtë në qoftë se ju respektojnë higjienën personale, dhe për të shmangur inflamacion dëme të ekzemë.


Nëse pacienti ka vërejtur se procesi i përhapjes patogjene ose ekzemë microbial fillon të marrë karakter të vërtetë, ai ka nevojë për të kërkuar urgjentisht një dermatolog, pasi kjo formë nevojë për ilaçe të tjera - glukokortikoide kurs.

Parandalimi i ekzemë mikrobike

Me të mirë-zgjedhur dhe trajtimin në kohë të rezultatit pozitiv nuk do të marrë kohë - rimëkëmbjes do të jetë mjaft i shpejtë dhe i plotë. Ekzemë gjatë Sigurisht mund të ndodhë, por vetëm në pacientët e moshuar ose debilitated.


Si masa parandaluese duhet të shpejt të përgjigjet trajtimin kompetent të sëmundjes, e cila është një sfond të favorshme për arsimimin e ekzemë, plagë parandalimin e infeksionit, si dhe respektimin rigoroz të higjienës.