Insolancë tepruar në hyperthyroidism sëmundjes


Hyperthyroidism quajtur hyperfunction tiroide. Kur njerëzit hyperthyroidism sëmundje duke pritur me padurim çdo verë. Pse? Ajo do të duket se pas dimrit të gjatë nuk ka asgjë më të mirë se të bask në diell. Por fakti që insolancë tepruar në hyperthyroidism sëmundje të dëmshme.
Ajo rrezet e diellit, e tepruar dhe jo të qëndrojnë sipas tyre, janë konsideruar si një faktor i madh rreziku për sëmundje të gjëndrës tiroide. Njëjta dozë e moderuar e dritës UV ndikon në ndikimin e shëndetit të trupit të njeriut. Shumë vënë re se në mot me diell ne ndjehemi më të gëzuar, energjik, plot energji. Nën ndikimin e rrezatimit diellor, sidomos kur ajo është e ekspozuar ndaj trupit lakuriq, aktivizon metabolizmin dhe gjakut, aktivitetin e dhjamor dhe djerse gjëndra, rritjen e flokëve, frymëmarrje të lëkurës.


Dhe tani ajo është e nevojshme për të kuptuar çfarë dhe pse hyperthyroidism kur sëmundja është insolancë dëmshme tepruar. Simptomat hyperthyroidism quajtur që ndodh në sëmundje të caktuara të gjëndrës tiroide. Në mënyrë tipike, si arsyeja qëndron sëmundje Graves ose difuze shkakton strumë toksike. Kjo sëmundje autoimune është në natyrë, e cila është e karakterizuar nga prodhimi i tepruar i hormoneve dhe një rritje në kancer tiroide.

Përveç kësaj, hyperthyroidism zhvillon kundër goiter toksike me gunga, Plummer ose sëmundje. Ajo prodhon hormone tumor beninje autonome. Kur hyperthyroidism sëmundja dhe thyroiditis mund të ndodhë, që është inflamacion i gjëndrës tiroide. Rol të rëndësishëm në zhvillimin e kësaj sëmundjeje dhe trashëgim luan, dhe gratë janë të prirur për më shumë sëmundje se seksit të fortë.


Si shtysë për zhvillimin e hyperthyroidism janë faktorët në vijim:
• mbidozë e hormoneve tiroide përdorur në trajtimin;
• konsumin e tepruar të jodit;
• insolancë tepruar;
• sëmundjeve infektive;
• tensioni të fortë.

Nën veprimin e hormoneve tiroide në trupin e njeriut është përshpejtuar proceset metabolike, rrit konsumin e oksigjenit indeve, rritjen e metabolizmin e energjisë dhe formimin e ngrohjes. Si rezultat i kësaj, njerëzit me sëmundje Hyperthyroidism fillon të ndjehen të ngrohjes në të gjithë trupin, është e vështirë të tolerojë ekspozimit ndaj diellit dhe zagushi, Poti. Edhe njerëzit me një oreks të mirë për të humbasin peshë më shpejt, para se të bëhet i shqetësuar, nervoz, të shqetësuar, ata vërejtur rrahje zemre të shpejtë dhe duart duke u dridhur. Në trup ka mosbalancim të hormoneve seksuale, duke rezultuar në të reduktuar potencë në meshkuj, ndërsa seksi i bukur troket ciklit menstrual. Përveç kësaj, pacientët të shqetësuar në lidhje me pagjumësi dhe lodhje të vazhdueshme.


Hyperthyroidism është diagnostikuar në bazë të hulumtimit dhe ekzaminimit të pacientit dhe të instrumentale dhe testeve laboratorike (ultratinguj e gjëndrës tiroide bën përcaktimin e hormoneve tiroide serum dhe TZsv T4sv).
Hyperthyroidism është trajtuar në mënyra të ndryshme: ilaçe, kirurgji. I pari ka të bëjë me përdorimin e rregullt të drogës veçanta thyreostatic, si dhe kontrollin e hormoneve tiroide. Nëse trajtimi konservativ është i paefektshëm në qoftë se organet e mediastinumit janë të grimcuar, kur thyreostatics që dalin nga efektet e rënda anësore, nëse ekziston dyshimi i një formacion malinje në gjëndrën tiroide, i emëruar nga operacioni.

Për më tepër, trajtimi i duhur i hyperthyroidism është i pamundur pa regjim të zgjedhur siç duhet dhe dietë. Ajo duhet të hahet bimëve të freskëta, perime, manaferrat, fruta, të pasura me vitamina dhe peshk, mish dhe produktet e qumështit. Por, kafe dhe çaj i fortë duhet vidyazykatysya. Efekti pozitiv në pacientët me hyperthyroidism dhe të qetë me ndërrimin e rregullt të gjumit dhe pushimit.

Së fundi, në muajt e ngrohtë kur hyperthyroidism sëmundja nuk është e rekomanduar për të udhëtuar në vendpushimet jugore, sepse insolancë tepruar mund të pengojë në mënyrë dramatike shëndetin.

Çfarë duhet të bëjmë në qoftë se, për çfarëdo arsye, një person vuan hyperthyroidism, ishte në vendpushimin jugore. Para së gjithash, ky udhëtim është më mirë për të planifikuar për sezonin e kadife. Gjithashtu ndodhet në plazh vetëm 10:00 ose pas 17 orë në mbrëmje. Tie shall qafe mjaft të padobishme, që nga zonat e tepërta diellit të trupit që nuk janë të mbrojtur nga veshje disi të ndikojnë në gjendjen e gjëndrës tiroide.

Mos harroni se në ujin e detit, peshk, karkaleca, butak, algat dhe jetën tjetër detare përmban shumë jod dhe jod si hyperthyroidism abuzim kundërindikuar të produkteve të mësipërme është e dëmshme.

Kur sinjalet e trupit hyperthyroidism sëmundje që jo vetëm në gjëndrën tiroide, por edhe sisteme të tjera të rëndësishme dhe shkeljet organet ndodhin. Kështu që të mbajë këtë sëmundje të rrezikshme për të injoruar. Mungesa e trajtimit apo terapi analfabete mbushur me sëmundje serioze të zemrës apo krizës thyrotoxic. Monitor shëndetin tuaj!