Metodat për pastrimin e fytyrës lëkurës


Çfarëdo pajisje apo gjeniu teknologjike shpikur cosmetology, në këtë ditë, nuk është një procedura të thjeshta dhe efektive pastrimi se spastrimit manual. Shpesh ky proces quhet "pastrim manual": heqja e lëkurës të tepërta të gjitha duart beautician. Është e rekomanduar më shpesh për njerëzit me lëkurë me vaj ose kombinim. Kjo metodë është avantazh i padiskutueshëm: një beautician i talentuar mund të hiqni thellë yndyrë tape pa dëmtuar lëkurën. Megjithatë, ka dobësitë. Nëse beautician do netalantlyvыm ose përvojë të mjaftueshme, lëkura mund të mbetet gjurmët e ngutshme. Në rastin më të keq, "raskovыryannuyu" do të regjistrohen infeksion të lëkurës - dhe të gjitha komplikimet përfunduar. Por në dyqane moderne mundësi e tillë ekstrem është pothuajse zero. Cilat janë metodat e spastrimit personi?


Spastrim Hardware fytyrës dhe kjo metodë - kjo është efekt në lëkurë me ultratinguj, vakum ose tanishme panatyrshëm. Më të popullarizuara Metoda - ultratinguj. Thelbi i saj është si vijon. Pajisja në sipërfaqen e punës e cila është bashkangjitur një teh hollë metalik gjeneron frekuenca tejzanor sinjal prej rreth 10 kHz. Padukshme për syrin, valët tejzanor krijuar mikrokolyvannya këtë shpatull njëjtë që është ngritur kundër fytyrë. Cosmetologist aplikuar së pari në lëkurë e substancës pacientit ka hap aftësinë (xhel të veçantë lëkurë), dhe pastaj duke përdorur aparatin mikrokolyvan bën mikrostrui substanca depërtojnë thellë sa të jetë e mundur në poret.


E gjithë kjo mykrooperatsyya pa një mikroskop është shumë e thjeshtë: Njësia fytyrë makinë, e cila sidomos nuk bën asgjë. Por në nivel qelizor është pastrim i thellë. Kështu, mjete tejzanor nuk mund të përballen me të thellë "depozitave" yndyrë yndyrë në poret. Por në qoftë se ju keni normale të pak të thatë lëkurës, me ultratinguj - zgjedhjen tuaj. Nëse keni lëkurë me vaj ose kombinim, atëherë drejtimin poret duhet të kalojnë përmes testimit të pastrimit mekanik dhe më pas rregullisht për të mbajtur fytyrën të pastër duke përdorur ultratinguj.


Një tjetër opsion hardware lëkurën e fytyrës të pastër - vakum. Kjo pajisje është e pajisur me një hundë vakum, i cili krijon një presion negativ. Në vija të përgjithshme, pajisja punon në parimin e vakumit - tërheq me bllokime të gjata me yndyrë. Kjo tingëllon e tmerrshme, por kur steamed duhur të lëkurës shumë siklet ju mendoni. Ora Mjekimi është zakonisht më pak se 10 minuta. Si pajisje me ultratinguj, pajisje elektronike vakum mund të blihen dhe të përdoren në shtëpi. Ajo është shumë më kompakte se sa kabina, por, në fakt, është pothuajse identike.


Pas pastrimi është veçanërisht e rëndësishme të mos humbur të ri-gjetur bukurinë, pastërtinë dhe freskinë. Le të fillojmë me shkume ndryshme dhe gels për larje. Ata nuk duhet të prishin lëkurën, në mënyrë efektive të hequr përbërjen dhe më vijnë off. Plus, mjetet për larje të lëngshme duhet të mbajë një ekuilibër optimal në rajonin e pH 55 ose pidsushuvaty moisturize - nuk është funksioni i saj. Nëse lëkura pas larjes janë lëkurë, skuqje, kruarje dhe probleme të tjera, atëherë automjetin tuaj më alkali apo acid, dhe kjo prish pH normale. Lahen zgjedhur Mousse, xhel ose shkumë duhet të jetë 2 herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje. Pas një ditë të mund të përdorin më parë krem ​​ose qumësht Makeup Remover. Ky mjet është aplikuar në lëkurë për 20-30 sekonda për të shpërndarë, zbutur kozmetike. Pastaj lëkura duhet patjetër menjëherë duke përdorur xhel sërish ose përdorin locion freskuese. Pra, si qumësht dhe krem ​​- substancë me vaj. Dhe një shtupë pambuku ajo nuk del me të larë.


Argjilë
Disa nga maska ​​më efektive pastrimin e fytyrës - një balte kozmetike mjeteve të bazuara. Për të lëkurës me vaj dhe problemeve përshtatshme të bardhë, blu dhe jeshile balta. Balta Pink, e cila është një përzierje e kuqe dhe të bardhë, të përkryer pastron kombinuar dhe të lëkurës normale. Kur lëkura e thatë dhe e ndjeshme e rekomanduar balta e kuqe, ndërsa të plakjes, plakjen e lëkurës - të verdhë. Clay holluar me ujë të ngrohtë dhe të vënë në fytyrë për 10-15 minuta.

Thekon tërshërë
Për të pastër me vaj dhe lëkurë kombinim duhet të vlim 1 tbsp. bollgur lugë një sasi të vogël të ujit dhe rezulton slurry për të hedhur një shtresë e hollë në fytyrën tuaj për 15-20 minuta, si në maskë bollgur për të lëkurës me vaj, shtoni 1 lugë mirë lëng limoni ose të bardhë veze. Kur thatë dhe normale bollgur lëkurës është e rekomanduar për të krijoj qumësht të nxehtë, jo vetëm pastron, por edhe një veprim i mirë ushqyes ka maskë bollgur me shtimin e verdhë veze veze, 1-2 teaspoons e naftës ose tul të ëmbël e frutave (pjepër, banane, hurmë).


Mjaltë dhe limon
Mjaltë të lëngshme (rreth 100 g) të përziera me një limon të vogël copëtuar. Kjo përbërje mund të aplikohet në fytyrë çdo ditë për 10-15 minuta para se të larë. Maskë mjaltë-limon mund të ruhen në frigorifer për një kohë të gjatë, dhe efekti i saj do të jetë e dukshme brenda një jave: lëkura e fytyrës është pastruar dhe forcuar.

Sallatë jeshile
Imët pres një bandë e marule, i hedh pak ujë dhe kuzhinier për 5 minuta. Pastaj marule vënë në një pecetë, një cool pak dhe vënë në lëkurën e ngrohtë, kjo maskë do të njom lëkurë të thatë me vitamina dhe të qetë pas pësimit të një stres (pastrim, lulëzim). Kjo maskë rekomandohet edhe për trajtim fytyre dhe kur dielli djeg. Lëngshme, e cila lë të ziera mund të përdoret si një locion.